Отбелязваме Деня на жената – празникът се отбелязва от 110 години в България
История:
- Произход: Свързан с протестите на работничките в края на 19-ти и началото на 20-ти век в Северна Америка и Европа, които се борят за по-добри условия на труд и избирателни права.
- Учредяване: Официално предложен от Клара Цеткин през 1910 г. като ден за международна солидарност на жените в борбата им за равноправие.
- Развитие: Първоначално честван в няколко европейски страни през 1911 г., постепенно се разпространява по света. В България се отбелязва от 1911 г., а след 1944 г. става общонароден празник.
Отначало по предприятия, заводи, учреждения се правят събрания, на които се отчита приносът на жените.
След 1960 г. честването взема широки размери и става любим празник на жените от всички възрасти. За децата този ден е празник на мама.
Международният ден на жената има влияние върху културата и социалния живот в много страни по света. След Втората световна война в Западните страни празникът има променлива популярност през годините. Най-силното му възраждане е през 60-те години като отглас на феминистките движения за правата на жените.
Особено място му е отделено в Източния блок и Съветския съюз, където 8 март е служил на целите на комунистическата пропаганда. След падането на комунистическите режими празникът често се отрича, забравя се политическия му смисъл и все по-често се празнува като или ден на майката, или като повод мъжете да изразят симпатия, нежни чувства или любов към жените около тях.
Съвременно честване:
- Разнообразие: Празнува се по различен начин в различните страни. В някои е запазен политическият му смисъл като ден за борба за правата на жените, докато в други е по-скоро като Ден на майката или просто повод за изразяване на признателност към жените.
- Традиции: Често срещани са подаряването на цветя (като мимози в Италия), подаръци и организирането на събития, посветени на жените.
- ООН: Организацията на обединените нации използва 8-ми март, за да насочи вниманието към проблемите, пред които са изправени жените по света, като насилие, неравенство и липса на права.