09 май – Денят на Европа! 80 години от края на ВСВ и 75 години от подписването на Декларацията на Шуман!

Денят на Европа, честван на 9 май всяка година, е посветен на мира и единството в Европа. На този ден се отбелязва годишнината от Декларацията на Шуман — историческо предложение, направено през 1950 г. от министъра на външните работи на Франция Робер Шуман, с което се полагат основите на европейското сътрудничество. Предложението на Шуман се счита за началото на това, което днес наричаме Европейски съюз.

През 2025 г. Денят на Европа има по-специално значение, защото честваме 75 години от Декларацията на Шуман. На този ден честваме и 80-тата годишнина от края на Втората световна война, в памет на която днес в Габрово ще бъде открита и тематична изложба, в  РИМ – Габрово.

Но защо е важна Декларацията на Шуман?

Група европейски политици, повечето от които преживели опустошенията на двете световни войни, споделят обща визия за обединена Европа, която би предотвратила бъдещи конфликти между европейските държави. По-късно тези политици стават известни като бащите основатели на Европейския съюз.

Тяхната визия е европейските държави да обединят стратегически ресурси, за да направят войната между исторически съперници, като Франция и Германия, „не просто немислима, но и практически невъзможна“.

На 9 май 1950 г., в т.нар. Декларация на Шуман френският министър на външните работи Робер Шуман обявява създаването на Европейска общност за въглища и стомана под контрола на общ върховен орган.

Ключови цитати от Декларация на Шуман

  • „Световният мир не може да бъде запазен без съзидателни усилия, пропорционални на опасностите, които го грозят.“

  • „Обединението на Европа няма да стане отведнъж или според някакъв специален план. То ще бъде изградено чрез конкретни постижения, които първо създават чувство на същинска солидарност.“

  • „Обединяването на производството на въглища и стомана ще промени съдбата на регионите, отдадени дълго време на производството на оръжия, на които те самите най-често бяха жертви.“

Именно тази Декларация се счита за основополагаща на днешния Европейски съюз, чиито член е България от 2007 г. насам!

Обединена Европа

След Декларацията на Шуман, на 18 април 1951 г. в Париж е подписан Договорът за създаване на Европейската общност за въглища и стомана. След ратифицирането му от Белгия, Федерална република Германия, Франция, Италия, Люксембург и Нидерландия („Шестте“), договорът влиза в сила на 23 юли 1952 г.

Той предвижда създаването на първата наднационална европейска организация — Европейската общност за въглища и стомана. Въпреки че непосредствената цел на този пръв договор е създаването на общ пазар за въглища и стомана, той има и друга цел: да положи основите на икономическа общност, която постепенно ще се превърне в политически съюз.

С договора са създадени върховен органобща асамблеяспециален съвет на министрите и съд, които ще се превърнат в днешните институции на Европейския съюз: Комисията, Парламента, Съвета и Съда.

На конференция в Месина (Италия) на 1 и 2 юни 1955 г. е развита идеята за общ европейски пазар.

Две години по-късно тази идея е въплътена в Римските договори, наречени така по името на града, в който Шестте подписват Договорите на 25 март 1957 г. Те влизат в сила на 1 януари 1958 г.

Робер Шуман: Баща на Европа

Робер Шуман, човекът, който стои зад декларацията, е германец по рождение, но става френски гражданин през 1919 г., след връщането на Елзас-Лотарингия на Франция.

Когато започва Втората световна война, Шуман е младши министър във френското правителство.

Той участва активно във френската съпротива по време на войната и попада в затвора. Едва успял да се спаси от депортация в концентрационния лагер в Дахау, той се укрива във Франция през следващите три години.

След войната се връща в националната политика и заема редица висши постове: първо като министър на финансите, като министър-председател през 1947 г., като министър на външните работи от 1948 г. до 1952 г., а след това и като министър на правосъдието от 1955 г. до 1956 г.

Като министър на външните работи на Франция той ръководи изготвянето в своето министерство на декларацията, написана от Пол Ройтер, Бернар Клапие, Жан Моне, Пиер Ури и Етиен Хирш.

 

Запознайте се с историята, която стои зад неговите идеи на визионер, и научете как те са ни помогнали да създадем ЕС такъв, какъвто го познаваме днес.

Ползван източник: ЕС

Снимка: Източник: iStock