18 годишният Кристиян Минчев хвана богоявлениския кръст в Габрово

Кристиян е на 18 години, възпитаник на ПТГ „Д-р Никола Василиади“, специалност „Мехатроника“. Той участва за трети път в ритуала, но днес за първи път хвана кръста. Около 30 участника се включиха тази година в ритуала.

Той пожела на габровци:

Да са живи и здрави, да вярват в себе си и много успехи!

Днес стотици габровци се стекоха  на мост „Игото“, за да станат свидетели на хващането на богоявлениския кръст. Бе отслужена и тържествена Света литургия.

ВОДАТА НА БОГОЯВЛЕНИЕ

В основата на тези наименования на празника, образувани с основна дума „вода“, лежи традицията, базирана на кръщението на Иисус Христос, което е направено от свети Йоан Кръстител. Според легендите в християнството, това действие е проведено във водите на река Йордан. Празникът е познат по нашите земи и като Богоявление. Разтълкувано на база на старобългарския език името значи явяване на Бог. Базирайки се на вярванията, в този ден свършват „мръсните дни“, защото тогава хората виждат триединството на Отец, Дух и Син и започват да вярват в Бог.

Едно от най-традиционните вярвания за празника е свързано с хвърления във водата кръст. Тъй като празникът се пада в средата на зимата, се гадае какво ще е времето. Ако кръстът замръзне във водата, то се очаква годината да е богата и плодородна. Според още едно вярване, подобно на Бъдни вечер, и в нощта срещу Йордановден небето се отваря и всеки може да отправи най-съкровеното си желание и гореща молитва към Бог и той ще ги изпълни.

Традицията за хвърлянето на кръста във водата на Йордановден:
Сред най-типичните за Йордановден традиции е хвърлянето на кръста във водата и ваденето му. Ритуалът се извършва във всички населени места, където има водоеми – било то езера, язовири, реки, море. Поверието твърди, че смелчагата, който успее да извади кръста от ледените води, ще бъде дарен със здраве и щастие през цялата година.

Галерия – „За Габрово“