53 години Музей на Хумора и Сатирата – празник и Национална изложба на комикса!
В днешния празничен ден отбелязахме 53 години Музей „Дом на хумора и сатирата“! През целия ден музеят бе с вход свободен и множество посетители – малки и големи, посетиха единственият музей на хумора и сатирата в България! Екипът на ДХС посреща и изпраща гости през целия празничен ден, които освен, че имаха възможността да разгледат постоянните и временни изложби, сред които и творчеството на Иван Христов – Грога и Стоян Венев, бяха въвлечени и в изработката на комикси, като водачи на малките и големи почитатели на комиксовото изкуство бяха художниците Петър Станимиров, Румен Чаушев, Иван Беров и писателя-сценарист Марин Трошанов.
- ЕКИП – ДХС
- Ателие за комикси
- Ателие за комикси
- Ателие за комикси
Началото на 53-тия рожден ден на Музея на хумора и сатирата бе с актрисата Радостина Андреева и приключението „Малки актьори, големи усмивки“! На сцената се изявиха талантливи деца от габровските детски градини.
В 18:00 часа бе и кулминацията на творческия и празничен ден – бе открита Четвъртата национална изложба на българския комикс, в зала 3 „Стефан Фъртунов“.
Тази година акцент в националната изложба на българския комикс е историята, през очите на комикса!
Изложбата е посветена на комикси с историческа тематика и включва 148 табла с творби на 100 български автори – от пионерите на жанра от средата на 40-те години като Александър Денков, Вадим Лазаркевич и Любен Зидаров до съвременни творци.
Ще видите произведения, създадени за популярни издания като списанията „Дъга“ и „Чуден свят“, вестник „Разкази в картини“ с любими автори като Венелин Върбанов, Евгений Йорданов, Петър Станимиров и Стоян Шиндаров.
Представени са и доста примери от годините на прехода – илюстрованите приключения на Ивайло Иванчев в списание „Фют“, изданията на Дейвид Салария с рисунки на Пенко Гелев, исторически комикси за царе и войводи от художници като Александър Въчков и Веселин Чакъров. Експозицията включва и множество произведения след 2000-та година, създадени в периода на възроден интерес към жанра.
Можете да видите и документалния филм „Дъга – Разкази в картинки“, продуциран от студио Four Hands през 2018 година. Филмът проследява историята на емблематичното списание „Дъга“ и ни среща с много от художниците, творили за него. Започнало да излиза през 1979, списанието просъществува до 1992 година с общо 42 броя и тираж, достигащ до 300 000 копия. „Дъга“ е уникално издание за целия бивш социалистически блок, а някои от героите му живеят и до днес в спомените на читателите.
Режисьор на филма: Мария Николова
Продуценти: Сотир Гелев, Пенко Гелев
Gekkon Animation Studio, Four Hands Studio
Честит празник!