7 януари – Ивановден

По текст на Илиана Тодорова

На 7 януари отбелязваме Ивановден – деня, в който православните християни почитат паметта на Св. Йоан Кръстител. Това е и празник за над 300 хиляди именници – по последни данни на Националния статистически институт те са общо 329 000.

Св. Йоан Кръстител е наричан още „предтеча“, защото е подготвял хората за раждането на Исус Христос. Той е негов кръстител и е последният старозаветен пророк.

„Покайте се, защото се приближи царството Божие“, призовавал Йоан, кръщавал хората и ги подготвял да посрещнат очаквания Месия – Христос. Като символ на пречистване, той кръщавал покаялите се с вода. Затова и традициите и обичаите на Ивановден са свързани с очистителната сила на водата, осветена на предния ден – на Богоявление. Ритуалното къпане от Йордановден продължава и на Ивановден, като на места у нас е по-характерно да се извършва на 7 януари.

Ергените къпят момите, за здраве се къпят и младите мъже.

В Югозападна България на този ден къпят младоженките и момиченца до едногодишна възраст, откъдето идва и другото название на празника – Женски водици.

Народните традиции и обичаи повеляват на Ивановден кумът да „къпе“ младоженците, сключили брак през последната година, пръскайки ги с вода. Младото семейство от своя страна носи на кума вино, кравай и месо, тъй като този ден е посветен на кумството и побратимството, чийто покровител е Св. Йоан Кръстител.

На Ивановден „мръсните дни“ вече са отминали и хората обръщат поглед към сбъдването на предвещанията за здраве, щастие и берекет.

В миналото се е вярвало, че да бъде едно семейство щастливо, в дома задължително трябва да има Иван. Дори са кръщавали предмети с името, за да носи късмет на дома.

Ивановден поставя край на периода, в който бродят маскираните новогодишни дружини и кукерите.

Отбелязване за Ивановден:
Датировката на празника Ивановден е 7-ми януари по нов стил и 20-ти януари по стар. Според вярванията Йоан Кръстител е покровител на кумството или иначе казано на връзката между младоженците и кумовете.
Йоан Кръстител – покровител на кумството:
На различи места в страната традицията на кумството е свързана с къпането на младоженците от страна на кумовете. Ритуалът се отнася до двойките, които са сключили брак през изминалата година. На някои места този ритуал се нарича „Къпанки“ и се прави и до днес. Според традицията, останала и до днес, редно е младоженците да гостуват на кумовете си, като на трапезата има месо и вино. Виното тук, както и в повечето случаи, се асоциира с кръвта и кръвната връзка. Трапезата на празника включва както зърнени храни, така и месни като луканка, кървавица и свинско месо. Редно е да се постави и баница. Традицията на Ивановден казва, че кумът, който е венчал младото семейство, го посреща със специално направена за целта питка. Тя има строго определена украса от сушени плодове, захаросани ябълки, босилек и здравец.
Краят на коледното празнуване:
Традициите казват, че на Ивановден идва краят на коледното празнуване, започнало много по-рано – някъде около Игнажден и Бъдни вечер. По това време идва краят и на обикалянето на маскираните дружини. В районите, където традициите продължават да съществуват в близък до оригиналния си вид, водачът на дружината бива изкъпван от другарите си и след това трябва да бъде домакин на почерпката. Базирайки се на запазени традиции, в деня на свети Йоан Кръстител се прави ритуално къпане първо на всички именици, които празнуват в този ден. Тъй като според българските традиции е прието на имен ден да не се канят гости, в миналото се е считало за нещастие, ако никой не посети именик, който празнува на Ивановден.
Прочистване от злите духове на Ивановден:
Според залегналите в традициите вярвания, кукерите може да посещават домовете и на Ивановден, което е 7-ми януари. На някои места в страната, в опит да съживят старите традиции, се налага празнуване и по стар стил на 20-ти януари, като обикновено се изпълняват различни типично местни ритуали. Ето защо през последните години все по-често традициите в различните части на страната се променят и на датата по стар стил също се появяват маскираните групи, традиционни за празника. Разбира се, както се полага, те посещават домовете на хората и извършват определените действия за прогонване на злите сили и духове.
Старата дата на Ивановден е била в средата на зимата, което пък значи, че земеделската година е била в почивния си период. С настъпването на Ивановден обаче, хората са опитвали да намекнат на зимата, че й е време да си ходи. Време й е да дава път на топлата и приятна пролет и на новото начало във всичко. Както във всички поверия в периода около празниците и на този ден кукерските обреди и изгонването на духовете е свързано с пожелания и наричане за плодородие, берекет и здраве в предстоящата година.
Женски водици:
Денят на Йоан Кръстител е известен на места още и като Женски водици. Йордановден носи името Мъжки водици, заради обредите свързани с вода, в които участват мъже. На Ивановден обаче подобни обреди се извършват от жени, откъдето идва и името на деня. Традиционно е прието ергените да къпят момите, като е най-добре ритуалът да бъде извършен в течаща вода. Запазените традиции казват, че именно на този празник жените носят жива вода от „къпани“ реки и с нея поръсват за здраве и благоденствие. Счита се, че тези жени, които не се страхуват на празника да влязат в ледените води, ще родят здраво поколение. На различи места в страната са запазени обичаи, според които във водите на реката, които са близо до ледени, се играе мокро хоро, което е подобно на леденото мъжко хоро, но се танцува само от жени.
Побратимяването на Ивановден:
Според други запазени отколешни традиции, в деня на свети Йоан Кръстител се извършват ритуалите по побратимяването. В различните райони на страната обредът се извършва по типични за мястото начини. Най-общо казано желаещите да станат побратими, си ходят на гости, започвайки в ред от най-възрастния. При посещението на всяка къща на Ивановден се иска благословията на майката на момчето. Майките от своя страна даряват побратимите с китки, вързани с червен конец и паричка. Това са символи, които пожелават здраво и дълго като вечността приятелство.

Имен ден празнуват Иван, Иванка, Иванина, Ваньо, Ваня, Ванина, Йоан, Йоана, Йовко, Йовка, Ивайло, Ивайла, Иво, Ивона, Калоян, Жан, Жана и Яна.