Приключи срокът за подаване на оферти към удължената обществена поръчка за спешния ремонт на басейна в ПМГ (обновена)
Все още няма публикувани оферти към последната обществена поръчка за спешния ремонт на единствения доскоро функциониращ закрит басейн в ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“, показва справка в ЦАИС (системата за електронни обществени системи). Срокът за публикуване на решението, независимо какво е то, съгласно Закона за обществените поръчки, е 7 дни. Дали този път ще има постъпили оферти и дали ще се намери изпълнител на ремонта, предстои да разберем.
*бел.авт. Към 02 юли на обяд бе публикувано, че обществената поръчка е прекратена, на основание чл. 110, ал. 1, т. 1 от ЗОП – не е подадена нито една оферта.
Припомняме, че единственият закрит басейн бе затворен със заповед на РЗИ от 15 април т.г., а след проведено заседание на общински съвет, на което бе повдигнат въпроса относно състоянието на басейна, стана ясно, че е наложително да се извърши спешен ремонт, тъй като басейнът е амортизиран до степен да не може да бъде използван повече в сегашния си вид. В самата обществена поръчка е вписано:
„Наблюдава се обрушена облицовка и настилка по дъно и стени на коритата на басейните. Състоянието им е силно компрометирано и не отговаря на условията за безопасно ползване. Наблюдават се течове след напълването му с вода. Необходим е ремонт на басейните (* бал. авт. – басейните са всъщност два – малък и голям), както и прилежащата им тръбна мрежа, с цел предотвратяване на течовете и подобряване на експлоатационните качества с оглед осигуряване безопасни условия при ползването.“
Първата обществена поръчка, публикувана на 20 май т.г., бе прекратена предсрочно, тъй като се наложи да се направят „съществени промени в условията на обявената поръчка, които биха променили кръга на заинтересованите лица.“
Втората обществена поръчка бе публикувана на 10 юни, с краен срок 23 юни, както и с последващо удължаване на срока до 30 юни. Към настоящия момент няма последващи съобщения, нито има публикувана информация относно постъпили оферти.
В самата обществен поръчка са посочени някои детайлни изисквания към фирмите, което всъщност би могло да ограничи кръга от възможни изпълнители. В изискваните за технически и професионални способности е посочено:
Междувременно, част от децата, които имат нужда от редовни тренировки по плуване, станаха европейски шампиони и се завърнаха с множество медали от провелия се в Чехия шампионат! Родителите споделят, че в момента децата са принудени да пътуват до съседно Севлиево, за да тренират и да не се прекъсва тренирочъвния процес, а за много от децата тренировките са и жизненоважни.
Загриженост към достъпността на децата към басейна проличава още в предложенията, които бяха внесени още към Бюджет’ 24 на Община Габрово. Ето както четем в предложение, което бе входирано от ПП „ГЕРБ“ в края на 2023 г.:
„Възможности за осигуряване на безплатен достъп на подрастващите до 18-годишна възраст до плувния басейн, така както такъв е осигурен до всички останали спортни бази в града, и децата да заплащат само и единствено за треньорски услуги, както е уредено при останалите спортове. В случай, че в рамките на новия бюджет е невъзможно да се намери възможност за дофинансиране на издръжката на басейна, така че той да се ползва безплатно от деца, моля да се потърси възможност през общинския бюджет за намаляване на размера на тази такса или поне за отстраняване на практиката да се заплаща за времето, в което децата се преобличат и ползват душ преди и след тренировка.“
На това предложение е приложен следния отговор от страна на Община Габрово:
„На този етап тази възможност не е планирана, предвид факта, че плувният басейн се стопанисва от ПМГ „Иван Гюзелев“. Съществува механизъм всяко дете, което учи в общинско училище, чрез талони, да има безплатен достъп до съоръжението.“
Целият файл с предложения, който сме запазили, може да видите тук:
И, макар, че в отговора да е споменато, че басейнът се „стопанисва“ от ПМГ, то всъщност този басейн е публична общинска собственост. Като такъв, именно Община Габрово предложи и събра част от сумата, необходима за неговия ремонт, от всички училища в Общината, а останалата част от сумата е от собствения бюджет на Община Габрово.
Сага без край, обаче, се оказва поддръжката на басейна, а както се очертава – и определенията като „спешен“ ремонт е трудно да се определи в какъв времеви порядък ще се случи, поради забавянията с обществените поръчки.
Прави впечатление, че редица от най-последните обществени поръчки, публикувани от профила на Община Габрово и за сравнително малки суми, както е случая с този конкретен ремонт, не намират свои изпълнители.
Липсват каквито и да е оферти по обществените поръчки от последните месеци за т.нар. „санирания с доплащане“, сред които:
– Енергийно обновяване на многофамилна жилищна сграда, гр. Габрово, кв. Кряковци 33А – обществената поръчка е прекратена без получени оферти на 25 юни, като е посочено, че е прекратена по чл. 193, във връзка с чл. 110, ал. 1, т.1 от ЗОП.
Член 110, ал. 1. т.1 от Закона за обществените поръчки гласи:
В останалите обществени поръчки за съ-финансираното саниране, кандидатите са по един-двама, а по-детайлно разглеждане на тези обществени поръчки (които са от последните, публикувани от профила на Община Габрово), показва, че практически това са едни и същи, добре познати фирми – РОДИС-Р ЕООД, НСК СОФИЯ ЕООД, ХЕМУС ПРОЕКТ ООД, които са изпълнители и на редица други обществени поръчки на Община Габрово назад във времето. В детайли ще разгледаме обществените поръчки за санирани в следваща публикация по темата.
Липсата на кандидати и оферти по обществените поръчки, публикувани от Община Габрово определено е предизвикателство и за габровци, които очакват поетите ангажименти от страна на Общината да бъдат спазени и то – в срок!