Трявна е несъмнено перла в Габровския край – китното градче, съчетало съвремие и автентичен възрожденски дух привлича туристи през всички сезони. Туристите познават добре калдъръмените тесни улички, старата Часовникова кула, Даскаловата къща и Къщата на Славейков, Старото школо и майсторските и занаятчийски дюкянчета, приятните и спретнати кафенета и чешмите със студена планинска вода, но има един музей, който остава някак встрани от всеобщата глъч, и това е Музей „Тревненска иконописна школа”.

Музеят се намира само на петнадесетина минути от централната градска част, в близост до Санаториума. Всъщност, неговата история е преко свързана именно с този Санаториум – понастоящем ДСБПЛРББ „ЦАРИЦА ЙОАННА“ Трявна. Музеят, който днес е дом на над 160 икони, повечето от които на възраст от близо 2 века, първоначално всъщност е бил замислен като Параклис към Санатирума, и то католически параклис.

Народното събрание отпуска 5 милиона лева на Цариаца Йоана, които тя избира да дари за построяване на санаториум в околностите на Трявна за възстановяване на преболедували деца. На 14 юни 1938 г. царското семейство посещава Трявна, за да избере място за строежа. Избират едно от най-слънчевите места в околността – където слънцето грее от ранна утрин до късен следобед. Проектът е възложен на арх. Йордан Севов. Сградата е завършена през есента на 1943 г. и открита през март 1944 година със скромно тържество. Към нея е построен и параклис, който е трябвало да се ползва от идващите лекари – чужденци (трябвало е да бъде католически параклис). По стечение на обстоятелствата, обаче, той никога не е използван по предназначение. В този параклис през 1984 г. своята естествена среда намира музеят „Тревненска иконописна школа”.

Тази година се навършиха 40 години от основаването на „Тревненска иконописна школа”, като това събитието е било отбелязано по интересен начин – с изпълнения на оркестъра, който е свирил и при самото откриване на Музея!
Повече от 160 оригинални икони илюстрират майсторството на няколко поколения иконописци от Витановската, Захариевската, Поп Димитър Кънчевата, Миневската, Венковската и Минчевската фамилии. Експозицията проследява развитието на най-старата възрожденска иконописна школа в България – Тревненската.
Направена е и възстановка на зографска работилница от 19 век с оригинален зографски инструментариум. Показани са етапите в подготовката и рисуването на иконите.
Виртуална разходка – от официалния сайт на Музея, тук.
Това местенце наистина си заслужава да бъде посетено – повечето икони са близо 200 годишни, красиви и уникални, събирани от Трявна и околията и дело на истински майстори!
Тревненската иконописна школа е със стари традиции и продължава да е една от най-добрите и към днешна дата, като икони на тревненските майстори могат да бъдят видяни из всички краища на България, а някои от тях – дори и извън България.
Музеят несъмнено е красив и уникален, но още по-приятно е отношението на младата ексукрзоводка, която си личи, че работи със сърце и душа за това място, съхранило история и традиции по един особено вълнуващ начин. Едно от нещата, които винаги привличат туристи отново и отново е и отношението на персонала в музеите, а Музея на „Тревненската иконописна школа” определено умело съчетава гостоприемство, история и възрожденски дух.