Почина големият български режисьор Николай Георгиев

С прискърбие споделяме тъжната вест, че на 84-годишна възраст почина големият български режисьор Николай Георгиев.
Считан за една от най-ярките фигури в театралното изкуство в България, той е сред първите, които въвеждат експерименталния подход в българския театър.
Не случайно от 1996 до 1999 г. Николай Георгиев свързва творческия си път с Габрово като директор на габровския Вариететен театър, а актьорската трупа е съставена от негови възпитаници от „4хС“. От януари 1998 г. театърът е със статус “театрална лаборатория”, която извършва “по-перспективна и изследователска работа”.
През този период той режисира над 30 пиеси, сред които „Привличане“ (с Камелия Тодорова), „Ах, това вариете“, „Калигула“, „Късно шоу“, „Козата и седемте вълчета“, „Едно голямо малко шоу“, „Раната Кармен“, „Столовете“ (с Пламена Гетова и Стефан Мавродиев), „Мокър мъж“ (с Нона Йотова), „Слова от амвона“ (със Стефан Попов) и др.

Николай Георгиев е роден през 1940 г. Завършва Юридическия факултет на Софийския университет, а година по-късно заминава да учи театрална режисура в школата на Йежи Гротовски във Варшава. През 1968 г. създава първия студентски театър-лаборатория в България, но по идеологически причини се налага да прекрати своята дейност. Мести се да живее в Прага, където става главен редактор на телевизия. 

Двадесет години по-късно Георгиев се връща в България и създава Театър-студио 4хС, или Студио за сценични синтетични средства, като театрална паралелка към 22 СОУ „Г. С. Раковски“ в София. 

С Указ на президента на Република Полша от 18 септември 2019 г. Николай Георгиев, режисьор на Университетския театър, бе удостоен с високото държавно отличие Златен кръст за заслуги за своя принос към развитието на полско-българското сътрудничество в областта на културата. Високото отличие беше връчено на режисьора Николай Георгиев на официална церемония в посолството на Република Полша в България.

Повече за работата му в Експерименталния сатиричен вариететен театър можете да прочетете тук.
Поклон пред паметта му!
Информация – ДХС и СУ „Св. Климент Охридски“