Габрово се включи в общонационалните протести „Нито една повече“

За втора поредна година Габрово стана част от общонационалните протести под надслов „Нито една повече“. Протести се проведоха още в градовете София, Пловдив, Варна, Габрово, Стара Загора, Велико Търново и Трявна. 

Днес, в Международния ден за борба срещу насилието над жените, се събрахме пред съда в Габрово, за да покажем съпричастност към жените жертви на насилие. Запалени бяха и 18 свещи във формата на сърце, в памет на 18-те жени, убити от началото на годината.

Тъжната статистика показва, че всяка година губим между 20 и 25-6 жени, които биват убити по брутални начини от своите близки и партньори. Тези жени, обаче, не са само числа в тъжната статистика, това е завинаги изгубен живот, който никога няма да бъде върнат. Те са майки, сестри, дъщери, близки, приятели, роднини – насилствено напуснали този свят, без път назад.

Малцина се събрахме днес пред съда в Габрово, но все пак Габрово стана част от общонационалните протести. Габрово винаги е бил духовно жив град, а общността неведнъж е доказала, че е съпричастна към съдбата на жените, жертви на насилие.

Само преди дни, на 19 ноември,  в Габрово се състоя и Национална конференция ”Политики и Равнопоставеност на местно ниво”, организирана от Фондация „F.L.Y.“, по време на която стана ясно, че през м. юни т.г. е въведена Европейска директива за защита от насилие, основано на пола, или по-точно това е Директива (ЕС) 2024/1385 на Европейския парламент и на Съвета от 14 май 2024 година относно борбата с насилието над жени и домашното насилие.
Тази директива е общ документ, който налага адаптиране на националното законодателство на всяка една от страните-членки на ЕС към Директивата, като това трябва да стане в срок до 13 юни 2027 г. Директивата стъпва върху станалия печално изчествен текст на т.нар. Истанбулска конвенция, който не бе изцяло приет в редица държави, сред които и България.
Проблемът с домашното насилие, както и с насилието на работното място върху жените не бележи особен напредък. Насилието, освен физическо, често е и психическо, емоционално, сексуално, или дори комбинация от всичко това.
Сред специфичните за Област Габрово проблеми основно са липсата на обособен кризиесн център, който да бъде защитено място за жени жертви на насилие. Друг проблем е също и липсата на обществен съвет, който да се занимават в проблемите, свързани с равнопоставеността на половете.
Във връзка с Международния ден за елиминиране на насилието над жени, днес в Габрово се проведе и конференция в ОД МВР, които обявиха, че
От 25 ноември до 10 декември ще се проведе информационна кампания, имаща за цел заостряне на вниманието на обществото към проблемите, свързани с домашното насилие
В бюлетина на ОД МВР – Габрово се казва още:
В периода от 16 дни  ще се проведе Национална превантивна кампания, която да насочи общественото внимание, че насилието засяга хора от всички възрасти – жени, деца и мъже и не трябва да бъде толерирано. Националната кампания под надслов „Никога повече…“  цели да бъде привлечено вниманието, популяризирането на проблема, да се насърчи сигнализирането при случаите на домашно насилие и възможността да бъде потърсена помощ от полицейските структури, както и чрез други алтернативни начини. Информационни материали ще бъдат разпространяване в рамките на кампанията, като целта е да се достигне до по-широк кръг от хора. През периода предстои провеждането на информационни беседи сред ученици между 14 и 18 г., с цел децата да си изяснят кое поведение се счита за насилие и какви видове насилие съществува.

По този повод днес в сградата на Областна дирекция на МВР-Габрово се проведе брифинг, който бе открит от полицейски инспектор Мирослав Христов от отдел „Охранителна полиция“,  регионален координатор по въпросите на домашното насилие. На брифинга присъстваха представители на Областна администрация – Габрово, Районна прокуратура и Районен съд. Специални гости, които се включиха в дискутирането на темата, бяха г-жа Марина Ангелова, основател на „Фондация в помощ на жени, претърпели насилие – Флай- Габрово“ и г-жа Галя Златева, директор на Регионална дирекция Социално подпомагане –Габрово.

Статистиката сочи, че от 1 януари до 19 ноември 2024 г. в условията на домашно насилие са пострадали 86 жени, 11 деца и 9 мъже. Издадени са общо 93 заповеди за защита, като 11 от тях са били нарушени. 16 са образуваните досъдебни производства за нанесени телесни повреди в условията на домашно насилие, като през 2023 те са били 7.

За 2023 г. заповедите за защита от домашно насилие са били 79. Пострадали са 71 жени, 17 деца и 6 мъже.

 Помощ може да бъде потърсена на ЕЕН 112; Националната телефонна линия за деца 116 111, Горещата телефонна линия за пострадали от насилие 0800 18676 и Националното бюро за правна помощ 0700 18250.

Снимки – „За Габрово“