„БудителиТЕ“ – среща-разговор с Иван Христов, Директор на Исторически музей – Дряново: „Вдъхновяват ме съвестните хора, особено тези, които могат да се извинят и да благодарят.“

Настоящето Интервю с Иван Христов – Директор на Исторически музей – Дряново –  е част от проекта “БудителиТЕ” – серия от интервюта, посветени на Деня на Будителите, 01 ноември, инициатива на сайта “За Габрово”.

Иван Христов стана директор на Исторически музей – Дряново през 2021 г. и от тогава насам Музеят има забележително много дейности, които радват и габровци със своето разнообразие – срещи с автори на книги, изложби – постоянни експозиции, но и нови, които са на най-различна тематика, също о творчество за деца – от всичко по много има в Исторически музей Дряново, където определено се усеща жив възрожденческия дух!

Именно през изминалия уикенд стана ясно, че делото на Иван Христов е оценено на най-високо ниво и той вече е част от Управителен съвет на Сдружение „Български музеи“, което само по себе си е знак, че неговата дейност получава добра видимост и води до добри резултати.

Радвам се, че приехте моята покана за интервю. Разкажете на нашите читатели малко повече за пътя до директорското място в Исторически музей – Дряново?

 Благодаря за интереса и поканата!

По образование съм историк. Моят трудов стаж до тук премина през Регионалния исторически музей в Габрово. Там работех като уредник в отдел „Нова и най-нова история“. След това преминах през школата на Община Габрово, където заемах длъжността старши експерт в отдел „Култура и туризъм“. В този период от 8 9 години имах лекторски часове по „История“ и „История на културата“ в Национална Априловска гимназия. В този период, през 2017 г., с приятели създадохме платформата за литература, изкуство и култура „Тетрадката“, чрез която и днес обогатявам контактите и идеите си.

Ако трябва да обобщя – всички институции, в които съм работил и колегите, с които съм си партнирал са допринесли много за моето професионално развитие до този момент и съм им безкрайно благодарен! През 2021 г. Община Дряново обяви конкурс за директор на Исторически музей – Дряново. Кандидатствах и комисията се спря на мен. От днешна гледна точка се чувствам удовлетворен от избора си.

 – Кое бе основното предизвикателство, с което се сблъскахте на новото място, когато поехте поста преди 3 години и как успяхте да го преодолеете?

Като човек, който е роден и живее в Габрово, едно от най-сериозните предизвикателства пред мен беше да намеря път към местната общност, да опозная хората, да отправя посланията си, да изразя намеренията си като ръководител на една много важна за тях институция, защото тя съхранява не само тяхната история, но и идентичността им  като дряновци. Вторият важен момент беше да намеря съмишленици. Дали съм се справил? Това е въпросът, който, естествено, най-често си задавам. Няма да давам оценка, ще отбележа само, че три години по-късно, ходя с желание на работа и имам куп идеи, които ме мотивират.

 – Кое, според Вас, превръща Исторически музей – Дряново в предпочитано за туристите място?

На първо място е важно да подчертая природните дадености на Дряново и региона. В инфраструктурно отношение градът изглежда много добре, чист е, обществените сгради се поддържат. Едно прекрасно място с богата история, която през годините е съхранена и добре представена.

С колегите ми се опитваме да популяризираме максимално експозициите на музея. Имаме и богат събитиен календар, чрез който привличаме различни публики. Отношението, с което се отнасяме към работата ни във всеки аспект от нея, е от огромно значение. За мен Исторически музей – Дряново е кауза и изисквам същото и от моите колеги. Миналата година имахме ръст на туристите. През 2024 г. посещаемостта надхвърля миналогодишната. Не съм привърженик на парадирането със статистики, но няма как да не се радвам на тези факти.

 – От множеството събития, които провеждате, кое е онова, което Вас лично Ви заинтригува най-много и което ще помните още дълго време?

Едва ли мога да откроя конкретно събитие. Във всяко едно екипът на музея влага много усилия, вълнения и ресурс. Лично аз съм удовлетворен, когато събитията ни са посетени, когато има дискусии и когато по улицата ме срещнат хора и са заинтересувани от това, което предстои в програмата ни или когато получа отзвук  от вече минало събитие.

 – Разкажете ми за творческите и образователни работилнички, които правите за децата – каква е основната идея и успява ли тя да стигне до най-малките почитатели на Музея?

Идеята ни е подрастващите в Дряново да знаят основни неща, свързани с историята, традициите, обичаите и емблематичните личности на родния си град. Искаме да допринесем за формирането в тях на богата обща култура и не на последно място да ги запознаем с музея и нашата работа, посредством различни дейности, подбрани спрямо възрастта им. Основен двигател на работата с деца и ученици е Гергана Симеонова – иконограф и екскурзовод в музея. Тя подготвя всеки месец различни тематични ателиета, които организираме в партньорство с ДГ „Детелина“, СУ „Максим Райкович“ и ПГИТ „Рачо Стоянов“. Постепенно в работа с ученици започнаха да се включват и други колеги. Най-важното е нашите малки приятели – да запомнят с добри впечатления  посещението си в музея. И да научат нещо.

 – Тъй като интервюто е посветено на Деня на будителите, в края на всяко едно такова интервю питаме нашите гости – кой е Вашият личен Будител, било то от миналото или от настоящето и с какво той Ви вдъхновява?

 Нямам кумири. Вдъхновяват ме съвестните хора, особено тези, които могат да се извинят и да благодарят.

 – Какво е Вашето вдъхновяващо послание за нашите читатели, което да оставим съвсем в края на нашето интервю, сега вече и в навечерието на светлия християнски празник – Рождество?

Пожелавам на вашите читатели да са здрави и да имат смелост за повече смислени дела!

Галерия – дейности Исторически музей – Дряново и Иван Христов, личен архив