(НЕ)ПОЗНАТИЯТ КОЛЮ ФИЧЕТО – Исторически музей – Дряново и Община Дряново с богата програма по случай 225-тата годишнина от рождението на възрожденския майстор – строител
Исторически музей – Дряново и Община Дряново са подготвили богата програма и календар с разнообразни събития през идната 2025 г., която ще бъде посветена на 225-тата годишнина от рождението на бележития Майстор Колю Фичето, оставил трайна следа в българската възрожденска архитектура. Това съобщиха днес г-н Трифон Панчев, Кмет на Община Дряново, г-жа Диляна Джеджева, зам. кмет на Община Дряново, г-н Иван Христов, Директор на Исторически музей – Дряново и г-н Тодор Василев, Председател на Общински съвет – Дряново на пресконференция, провела се в БТА – Габрово, посветена на годишнината от рождението на знаменития Майстор Колю Фичето.
През идната година се отбелязват и 120 години от рождението на Иван Койчев – един от инициаторите за провеждане на поход по стъпките на четата на поп Харитон и Бачо Киро, той редовно участва в него в образа на воеводата. Той е и сред създателите е на емблемата на Дряново. Именно през настоящият Декември бе издаден и калдендар в негова чест, от Исторически музей – Дряново.
През идната 2025 г. се навършват и 100 години от основаването на Туристическо дружество „Бачо Киров“, което е сред най-старите Туристически дружества в България.
Два века талантът на уста Колю Фичето е високо ценен. Съвременниците го титулуват Първомайстор, а Османската империя му дава орден, пари и имот; новата българска власт го признава за архитект, а поколенията – за строителен гений. 225-тата годишнина е повод и възможност да се продължат, обогатят и осъвременят многобройните във времето инициативи, като се придаде национално измерение и европейска значимост на несекващия интерес и преклонение пред гения, създал емблематични за Възраждането мостове, сгради, черкви, кули, камбанарии и чешми в България и крайдунавска Румъния.
Това обясни г-н Иван Христов като въведение на пресконференцията.
Радостен съм, че ще направим нещо по-мащабно. По време на Ковид нямахме възможност, но това е възможност и за Общината, и за Музея да се реваншираме на Майстор Колю Фичето. Относно книгата „Колю Фичето – Историята на прочутия майстор“ – това е нейно второ издание, тъй като има голям интерес към нея и се надявам през идната година да успеем да изведем и Общината, и Музея напред в медиите, защото няма по-добър образ на ренесансовия човек в България от Уста Колю Фичето. Това, което той е направил и оставил след себе си считам, че ще остане и за идните поколения. Това е един безупречен пример как трябва да изглежда един човек на Новото време, а нашата задача е това да го приведем и напред, и това е важно не само за Дряново, но и за цялата ни страна.
каза кметът на Община Дряново, г-н Панчев.
В Дряново има 3 обекта, изпълнени от Уста Колю Фичето, които са напълно запазени – мостът над р. Дряновска, Икономовата къща и църквата св. Никола
Това са едни от най-добре запазените, но и най-интересни негови творби, които привличат туристи в града на Майстора.
Като основни цели на програмата за 2025 г. са отбелязани:
- Достойно отбелязване на 225-тата годишнина, чрез множество и разнообразни културно-исторически събития през цялата година
- Широка информираност за смисъла от съхраняването на недвимижите културни ценности, на българската културна идентичност и на историческата памет за личностите – новатори, чието творчество пренася духа на средновековната храмова архитектура през влиянието на османската империя към Новото време.
- Популяризиране на многообразието на архитектурното наследство на Майстора
- Привличане на вниманието на публика и туристи към красотата и ерхитектурната естетика в Колю Фичевите творби.
Действително богат културен календар ни очаква през идваната 2025 година в Дряново, като някои от събитията започнаха още през настоящия Декември – например – представянето на календара, посветен на Иван Койчев. През януари 2025 г. ни очаква и още едно представяне на още един красив календар, който ще бъде посветен на архитектурните обекти, гордост на Уста Колю Фичето. Календарът ще е с творби на арх. Белин Моллов, повечето от които са акварели. Творбите са резултат от 45 години опит и работа на арт. Белин Моллов, който е преподавател, архитект, художник и експерт в сферата на регионалното развитие.
През м. януари ще бъде обявен и четвърти поред конкурс „Преминал майстор през цемята“, който ще бъде разширен – ще може да се участва с рисунки, литературно творчество, макети и дори кратки видеа. Конкурсът е предназначен за деца от предучилищна и училищна възраст и ще бъде подкрепен както от Община Дряново, така и от Областна управа – Габрово, в лицето на г-жа Мария Башева.
Друг интересен момент от програмата е създаденият вече видео урок от дряновеца, Дарин Маджаров, основател на сайта „Уча.се“, с акцент живота и творчеството на Майстор Колю Фичето. Този видео урок ще може да бъде прожектиран и при деца, които се обучават и в чужбина.
През месец юли ни очаква и Национален пленер по живопис „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“, който също се провежда за четвърти път. Участниците ще се включат в едно вълнуващо творческо предизвикателство и ще имат възможноста и свободата да реализират собствените си творчески идеи, свързани с културно-историческото наследство на Колю Фичето чрез пластика, живопис и други.
И детският конкурс, и Националният пленер ще завършват с изложба на сътвореното, а нагреденият от Националния пленер художник ще получи възможност и за съставяне на собствена самостоятелна изложба в залита на Икономовата къща, която бе ремонтирана през настоящата година.
През юли ни очаква и среща с представители на Фичевия род – досега са известни около 200 наследници на този род, като целта е срещата им да се документира и да се извади може би несподеляна до тук информация за Майстора.
През м. септември ще има представяне на нова книга и албум за Уста Колю Фичето, с автор д-р Венелин Бараков – книгата ще е с научно-популярен харакер.
През м. октомври от ИМ – Дряново са си поставили амбициозната цел да се проведе Национална конференция на тема „(НЕ)познатият Колю Фичето“, в два панела – исторически доклади и теория и история на архитектурата, партньори в това начинание са Исторически факултет към Великотърновски университет „Св.св. Кирил и Методий“, както и УАСГ – София. Ще бъде съставено научно ръководство за тази конференция и ще бъдат поканени и други участници, които желаят да се включат в тази конференция. Конференцията ще приключи и с празничен концерт и изложба „225 години от рождението на Колю Фичето“.
Цялостната програма се подкрепя от Община Драново, Общински съвет – Дряново, Министерство на Културата, Съюза на Архитектите, Камара на строителите и Камара на архитектите, УАСГ, Областна управа – Габрово, Великотърновски университет и други.
Основната идея и цел е да популяризираме Дряново като родното място на Майстор Колю Фичето.
каза още г-н Иван Христов.
Програмата ни остава отворена и за други събития – това, което представяме, е само рамката, приемаме идеи и партньорство и от други организации, които биха желали да се включат в тържественото отбелязване на годишнината. За нас е важно да запознаем хората с културно-историческото наследство, да запознаем хората с наличните обекти в Дряново, да популяризираме дейностите и да си сътрудничим с всички, които биха желали да ни подкрепят в нашата цел – да опазим паметта на Майстор Колю Фичето.
каза още г-н Христов.
Честванията на тази годишнина не са самоцел. През 2000-та година имаше доста противоречия къде е редно да се честват тези годишнини, но можем да се похвалим, че Дряново спечели тази битка и тогава честването бе в Дряново. През 2015 г. с културно-музикална-артистична програма отбелязахме годишнината, а сега се надяваме да отбележим по още по-подобаващ начин годишнината – ние сме длъжни да покажем, че именно Дряново е градът на Майстор Колю Фичето, така подобава. В повечето събития, които традиционно правим, почти винаги или много често се обръщаме към хората, които награждаваме – да бъдат достойни строители на новото време.
това сподели г-жа Джеджева по повод предстоящите събития, посветени на светлата годишнина.
Радваме се, че съвсем естествено се появи идеята именно годишният календар на Община Дряново да бъде посветен на годишнината и той ще бъде представен – с него поставяме началото на нашата богата програма през януари. Програмата ни ще обедини много организации и хора на културата и изкуството, но искаме и да е достъпна до масовата публика, за младите, децата и подрастващите, това е важно за нас.
допълни още тя.
Изображението на Майстор Колю Фичето, което е поставено на заглавната страница на календара в негова чест е на Иван Койчев.
Календарът, посветен на Майстор Колю Фичето
По време на пресконференцията разбрахме още и, че всички 3 обекта, които Дряново пази като живо наследство от Уста Фичето са в добро състояние – Икономовата къща е реновирана, църквата Св. Никола също преди 7 години е била обновена и се радва на значителен интерес, а мостът е в добро състояние, но предстои реконструкция на основите, които са ремонтирани преди време, но би следвало да бъдат реновирани така, че се приближават до един по-автентичен вид. Г-н Панчев отбеляза още, че е следил с интерес реставрацията и ремонта на моста на Колю Фичето край гр. Бяла, но резултатите не са това, което биха могли да бъдат.
Не беше много успешно успешно това, което направиха там, тъй като много малка част от същината и характера на моста беше запазена, бяха направени едни бетонни колони – модернистричен подход, но би трябвало целта ни да е да съхраним това, което имаме оставено като наследство, за това и в Дряново ще се постараем да възвърнем един по-автентичен вид на основите на моста. Надяваме се през следващата година да получим финансиране за моста.
По време на пресконференцията бе повдигнат въпроса и за затрудненията при паркирането на по-големи автобуси в града, за което стана ясно, че не е въпрос, който може да бъде решен много лесно, но разбрахме и, че Дряново си е поставило амбициозната задача да изгради велоалея от моста над р. Дряновска до Дряновски манастир, която ще бъде с дължина около 5 километра.
На въпрос на колега, г-жа Маргарита Стоянова, дали има нещо вярно в легендите, че майстор Колю Фичето има връзка с катедралата Нотр Дам, бе отговорено, че има извествен период от време, за който няма конкретни сведения за неговата дейност в Европа, както и, че има сведения, че той е бил член на масонските ложи, където вероятно се е обменял опит между европейските майстори, от които и самият Майстор Колю Фичето е черпил опит и знания.
Бе дадена и идеята да бъде създаден сайт, посветен на творчеството на Майстор Колю Фичето, който да обединява и дейностите, посветени на него.
Книгата, посветена на Майстор Колю Фичето може да бъде закупена от Исторически музей – Дряново и е интересна и насочена и към подрастващите.
Колю Фичето – Историята на прочутия майстор