С пълна зала и богата музикална програма Габровски камерен оркестър отбеляза коледно-новогодишните празници

Днес, 13 декември, бе празничният Коледен концерт на Габровски камерен оркестър, с Диригент Иван Стоянов и Солист – Божидар Пенев – орган. Пълна зала в Художествена Галерия „Христо Цокев“ посрещна оркестъра и солиста, а музикалната програма бе повече от богата! Чухме цели три премиери в България – за пръв път бяха изпълнени Концерт за орган и оркестър No. 4, оп. 26, до мажор и Концерт за орган и оркестър No. 1, оп. 26, сол мажор от малко известния, но определено интересен композитор Мишел Корет.

Мишел Корет е сред малко известните барокови композитори, който прекарва целият си живот като църковен органист, учител и теоретик. Преживява също и драматични събития, най-значимото от които е Великата френска революция. Създава много учебници за свирене на различни инструменти – цигулка, виолончело, контрабас, флейта, фагот, клавесин, арфа, мандолина, както и учебници по пеене. Автор е на балети, на 27 концерта за клавишни инструменти, сонати, песни, кантати и духовни произведения. Двата негови концерта, които днес чухме премиерно за българска сцена, са създадени през 1756 г. в Париж.

Още една премиера бе представена в богатата музикална програма тази вечер – Концерт за орган и оркестър в стила на виенските класици – концертът е написан през настоящата, 2024 година, и то от Солиста на днешната концертна програма – Божидар Пенев.

Божидар Пенев е роден в Габрово през 1984 г., първите му уроци по пиано са при небезизвестната Юлия Големанова, а по-късно и при Елена Назърова. Продължава средното си образование в Средно музикално училище „Добрин Петков“ в Пловдив със специалност пиано, а след това завършва и Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в София, където изучава пеене, орган, клавесин и композиция. Лауреат е на 5 български национални конкурса и проявява силен интерес към Бароковата музика, чрез практика на исторически и автентично запазени инструменти от тази епоха. Във вокално отношение развива техника на контратенор – най-високият мъжки глас, което е рядко явление в България, но и по света. През последните години се занимава и с издателска дейност.

Неговият Концерт за орган и оркестър в стила на виенските класици е вдъхновен от произведенията на Георг Хендел, В.А. Моцарт, Антонио Салиери и други.

В концертната програма бяха включени и популярни и любими на публиката музикални произведения – „Музикален момент no.3“ na Франц Шуберт, „Мечтание“ на Роберт Шуман, „Валс“ из „Серенада“ на Чайковски, Романс из филма „Стършел“ на Дмитрий Шостакович, „Скерцо“ от Джузепе Верди и „Трич-трач“ от Йохан Щраус.

Включваме тук и едно предколедно обръщение на Диригент Иван Стоянов, включено в книжката, приложена към днешния концерт:

Скъпи приятели! Благодарим Ви, че бяхме заедно през изминалата година. Тя не беше особено щедра към нас, защото по банални причини се наложи да отменим около 5 запланувани концерта. 

Очакваме с тревога, но и надежда новия бюджет на Община Габрово, за да можем да изпълним всички Ваши желания относно автори, произведения и изпълнители. Затова ще продължим да обявяваме нашите концерти месец за месец, вместо да Ви поднесем изцяло по дати концертния ни план.

През новата година ни очакват срещи с цигуларките Ива Хьолц – Николова, Десислава Чолакова, контрабасистът Димитър Иванов, младият виолочелист Сион Найман, тенорът Христомир Дамянов, флейтистът Явор Желев, пианистките Ценка Дянова, Галина Апостолова, НАдежда Цанова, дуото Христофор Михайлов – Сирма Величкова – Маринова и други. Ще има концерт на младите габровски инструменталисти, а след 38 годишно прекъсване от 29 март до 5 април Габрово отново ще бъде домакин на Майсторски клас на проф. Минчо Минчев, финансиран от Министерство на културата.

Да сте здрави и дано Новата година да бъде мирна и успешна за всички!

От „За Габрово“ напомняме, че тазгодишната програма на Габровски камерен оркестър бе пъстра и включи разнообразие от автори, изпълнители и произведения, както и премиери за българската музикална сцена, а концертите се радват на широка популярност и подкрепа от габровската публика. Напомняме и, че тази година Диригент Иван Стоянов бе отличен с най-високия приз – Национална награда за принос в музикалното изкуство „Академик Марин Големинов“. А тук може да прочетете и интервюто, което Диригентът даде за нашата рубрика, „БудителиТЕ“.

Тази година бе възстановена и една дългогодишна традиция – концертите със съвместно участие на Габровски камерен оркестър и деца – инструменталисти – определено има с какво да се гордее Габровски камерен оркестър през изминалата година и знаем, че и идната 2025 г. ще е не по-малко, а защо не – и още по-пъстра и разнообразна откъм музика, автори и творби!