Регионален исторически музей – Габрово открива изложба с най-новите находки от ранновизантийската крепост Градище
Разкопките са направени в крепостта в Габрово през археологически сезон 2024 година.
Представяме моменти от разкопките на обекта, част от работния процес по консервация и реставрация в ателието на музея и възможност да видите и изпробвате най-често използваните уреди и инструменти. В залата ще се излъчва и филм, който екип на БНТ направи тази есен за крепостта и новите открития. Заповядайте!
Изложбата ще се състои на 13 февруари от 16:00 часа в сградата на РИМ – Габрово!
До новите разкопки през 2024 г. се стигна след решение на Общински съвет – Габрово. Ръководител на разкопките доц.д- р Росина Костова от ВТУ.
Археологът Казимир Попконстантинов, който участва в разкопките през 2024 г. споделя пред БНТ, че находките край местността Градище са част от верига византийски градове-крепости от времето на император Юстиниан I (527-565 г.). Разкопките са подновени и се фокусират върху северната част на базиликата, където са открити монети, керамика и накити, свидетелстващи за живота в града. Вероятно тук е имало двуетажна къща.
Попконстантинов отбелязва, че гората е спомогнала за съхранението на терена, но корените на дърветата затрудняват разкриването на основите на сградите. След прекъсване на проучванията от археолога Кина Койчева през миналия век, теренът е изоставен и постепенно обрасва с храсти. При новите разкопки е извършено и почистване, особено от северната страна, за да стане обектът по-достъпен.
През м. октомври 1920 г. Историографическо дружество „Габрово” организира първите разкопки на м. Градище край града. Те са ръководени от бившия асистент по геология и археология в Мюнхен Макс Нойберт – немец, женен за габровка, с участие на ученици от техническото училище „Д-р Н. Василиади” и членове на туристическото дружество. Разкрити са основите на няколко помещения, градени с необработени камъни на калова спойка, с огнище в едното и над 100 находки. Проучените строителни останки и намерените материали, от които 60 постъпват в сбирката на дружеството, дават основание да се датира крепостта през римо-византийската епоха.
Впоследствие при своята обиколка в Габровския край в средата на 50- те години на ХХ в. Иван Велков датира крепостта в м. Градище в VІ в. През есента на 1961 г. проф. Ат. Милчев, със съдействието на Окръжния исторически музей, прави няколко сондажни изкопа на терена и датира намерените материали в периода ІІІ – VІ в.
Местността е укрепена като римски военен лагер в първото десетилетие на ІV век с предназначение охрана на пътя към Шипченския и Габровския проходи. Изграденото землено-каменно крепостно съоръжение (в ал), подсилено с еднолицев каменен зид, опасва достъпните части на платото. Укрепената площ надхвърля 2 дка. През първите десетилетия на ІV век е изградена допълнителна крепостна стена с кула в най-уязвимата, североизточна част на селището. Сериозни щети на военния лагер са нанесени през първата четвърт на ІV в. При възстановителната дейност е изградена нова крепостна стена, трасирана успоредно на вала, на 2 м. вътрешно от него. Двата крепостни пояса са функционирали паралелно, като защитата е подсилена чрез здраво укрепени входни проходи при двете порти, с надвратни кули и две отбранителни кули
През 1967 г. археологическият обект в м. Градище е обявен за археологически паметник на културата с категория “местно значение”.
Цялата статия, посветена на 100 годишнината от откриването на разкопките, може да прочетете тук.
Преди дни от Областен управител на област с административен център Габрово обявиха, че до Министерство на културата е подадено Заявление за промяна на категорията на Недвижимата културна ценност от „местно значение“ в „национално значение“.
Националният институт за недвижимо културно наследство в София подготвя официално предложение за промяна на статута, което ще бъде разгледано от Специализирания експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности.
Снимка – Visit Gabrovo