ЕРП-тата не са съгласни да поемат държавните компенсации за липсата на ток по Коледа

В сряда, 20 февруари, бяха приети поправките окончателно в парламента с промени в Закон за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия.

Доставчиците на електроенергия изразиха несъгласие с новоприетите от парламента промени в Закона за предоставяне на финансова подкрепа на битови клиенти на електроенергия. Тези промени задължават операторите на електроразпределителните мрежи да възстановят на държавата компенсациите, изплатени на потребители, останали без ток повече от 24 часа в периода 21-31 декември 2024 г. Ако не го направят в рамките на месец, сумите подлежат на принудително събиране.

„ЕРМ Запад“ посочва, че това изискване е несправедливо, тъй като налага многократно плащане, включително към лица, които не са били засегнати или не са предявили претенции. Компанията смята, че законът представлява недопустима държавна намеса и противоречи на принципите на правовата държава, прехвърляйки социални функции и разходи на бизнеса, което застрашава неговата финансова стабилност.

„ЕВН България“ също изрази изненада от решението, което внезапно налага на енергийните доставчици да поемат разходите за държавната помощ, като неспазването води до глоба от 700 000 лева. „Енерго-Про“ добавя, че приетите допълнения противоречат на конституционни принципи и европейски нормативни актове, представлявайки недопустима намеса на държавата в договорните отношения между равнопоставени субекти.

Въпреки това, „ЕРМ Запад“ вече изплаща компенсации на всички засегнати клиенти, подали претенции съгласно общите условия за използване на електроразпределителната мрежа. Компанията заявява, че ще предприеме всички законови мерки за защита на своите интереси и тези на клиентите си.

От „Енерго-Про“ посочиха, че предвиденото в приетия на второ четене законопроект противоречи както на основни конституционни принципи за правова държава, неприкосновеност на частната собственост, така и на редица актове на Европейския съюз и нормативната уредба в Република България.

„Приетите допълнения в Законопроекта представляват недопустима намеса на държавата в договорните отношения между равнопоставени субекти“

пише в позицията им.

„С приетия на второ четене от Народното събрание законопроект се поставя под съмнение декларираният ангажимент на държавата да допълни полагащите се на клиентите обезщетения. В случая това ще доведе вместо до подпомагане от държавата, до двойно плащане на едно и също задължение от електроразпределителните дружества“

смятат от „Енерго-Про“.

„Законопроектът е несправедлив, финансово и правно необоснован, и води до произволно прехвърляне на държавни социални функции върху частни дружества. Обръщаме внимание, че фокусирането върху дебата само до плащането на неустойки, без да се решават истинските проблеми в електроразпределението, не би могло да доведе до устойчива промяна в сектора“

добавят още те.

На промените възразиха и от коалицията ПП-ДБ:

„С този закон, специално създаден за един частен случай, отново се изземва функцията, която има регулатора и той трябваше да влезе в ролята си – а именно да наложи санкции и да направи така, че хората да получат своите компенсации. Тези редакции принуждават частните компании да възстановяват държавни средства. Това в тази част представлява вид незаконна експроприация. Това я прави изключително лесно оспорвана в съд

коментира Радослав Рибарски

Рамадан Аталай критикува и КЕВР за бездействие и определи мярката като опит за одържавяване на частни компании чрез двойно наказание.

Междувременно, редица потребители и клиенти на Енерго Про са получили отказ от изплащане на обезщетения, научихме от „За Габрово“. Причините за отказите са сходни на тези, за които алармирахме преди няколко седмици. Все пак, има и потребители, които са получили обезщетения, но само от ЕРП-то, не и от държавата.