Томислав Дончев: България ще изгуби втория транш от 653 млн. евро по НПВУ

Това съобщават от Offnews.

Второто плащане по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) от 653 млн. евро ще ни бъде отказано. То не е под въпрос, а ще ни бъде отказано със сигурност, въпреки че България е изпълнила 85% от реформите по второ плащане.

каза Вицепремиерът и Министър на иновациите и растежа Томислав Дончев в Министерски съвет. 

Стана ясно, че правителството ще предоговори предвидените реформи в Националния план за възстановяване и устойчивост. Част от проектите ще трябва да се поемат от бюджета на страната, което ще генерира риск от дефицит през 2026 г.

Крайният срок за извършване на плащания по НПВУ е август 2026 г. След тази дата разходите не са допустими. Тоест, ако ние имаме плащания по някой от проектите, които са септември-октомври 2026 г, те се покриват от бюджета. Ние сме получили само първо плащане и сме използвали половината средства от него. Плащанията са малко над 10% за 4 г. Сега за година и половина трябва да разплатим 90%, което очевидно е невъзможно.С колегите в ЕК постигнахме съгласие, че колкото е трудно и тежко да стартира анализ кои от проектите по плана да отпаднат.

обяснява още Дончев.

За опасността да се стигне до тук бе алармирано още през 2024 г. Причината е, че според направената от Европейската комисия (ЕК) оценка страната не е извършила в срок нужните реформи, съобщи Министерството на финансите още през ноември 2024 г.

За да бъде извършено плащането по ПВУ, България трябваше да изпълни 62 етапа и цели. До края на ноември 2024 г. според ЕК са изпълнени само 53, а 9 не са изпълнени задоволително. Това не съответства с тогавашната оценка на правителството, според което не са изпълнени само четири ангажимента.

Неизпълнените според ЕК цели се отнасят до реформи, свързани с либерализацията на енергийния пазар, увеличаването на производството на електроенергия от възобновяеми източници, пътната карта за климатична неутралност, борбата с корупцията, въвеждането на задължителна съдебна медиация, обществените поръчки и предприемачеството.

Кои точно проекти предстои да бъдат отменени, предстои да разберем.

„Критерият е само един – дали проектът е започнал, дали има проведена обществена поръчка, дали има възлагане, дали е стартирало изпълнение. Защото, ако крайният ни срок е до края на август месец другата година по проекти, по които не е проведена нито една обществена поръчка практическият и теоретичен шанс той да бъде реализиран, е нула.“

обяснява още Дончев.

България няма да получи втория транш по ПВУ за над 1.2 млрд. лв. Защото страната ни не е направила нужните реформи. А не ги е направила, защото парламентът не ги е приел.
Парламентът пък не ги е приел, защото ГЕРБ ги саботираха, тъй като въпросните реформи са в нечия вреда.
Ето така се губят милиарди европейско финансиране – защото уж отговорната партия ГЕРБ 2 години си бе заровила главата в пясъка и се кундеше всякак, само и само реформите да не се случат.
коментира казуса депутатът Ивайло Мирчев във фейсбук.