Часовниковата кула в Трявна – паметник на културата с национално значение – се руши
Това се вижда от снимки, направени от фотографа Александра Иванова, която алармира за проблема на Богоявление, 06 януари 2025 г. – снимките са направени след сигнал.
Часовниковата кула
Часовниковата кула в Трявна, намираща се на площад Дядо Никола, е обявена за Паметник на културата с национално значение в ДВ бр.96/1967 г.
На този площад освен останалите значителни обществени сгради – паметници, се намира и Часовниковата кула. Тя е построена през 1814 г., а механизмът и е от 1815 г.
В архитектурно отношение отделните части на кулата са изградени в хармонични пропорции. Камбаната е релефно изписана от габровските майстори Кънчо и Генчо Радославови през 1815 год. По–късно, през 1971 год., към часовниковия механизъм е прикачен магнетофон, който в 22.00 часа след последния десети звън на камбаната, автоматично се включва и от кулата започва да се разнася мелодията на песента „Неразделни“ от Пенчо Славейков. С това тя става химн на града. Часовниковата кула е сред най–ценните архитектурни паметници на нашата история. Кулата била построена с помощта на местното население и от местни майстори, имената на които са неизвестни.
Общата височина на кулата е 21.15м. Състои се от три части: паралелипипедна основа с квадратно сечение, градена от камъни, изравнявани със сантрачи. Средната част е осмостен, завършва с малка стряха, покрита с ламарина. Тази част неколкократно е променяла вида си – зидана е и първоначално била измазана отвън и варосана. През1891 г. Иван Халачев от с.Бахреци я покрил с дъсчена обшивка, която се запазила с естествен потъмнял цвят на дървото до 1908 г. Тогава била боядисана с кафява боя, а през 1926 г. пребоядисана със зелена.Този цвят се оказал крайно неудачен за кулата, но едва през 1966г., когато и бил извършен основен ремонт, кулата възстановила вида си от 1814 г.
В средната част на кулата е монтиран и часовниковият механизъм, който първоначално бил само с камбана,без циферблат и стрелки.Изработен бил през 1815г. от габровските майстори Къню и Геню Радославови от Габрово.
Горната част на кулата е също осмостенна, изработена от дърво, покрита със заострен покрив. Тук се намира камбаната на часовника, на която е запазен надписът за направата на механизма през 1815 г.
Историческа информация от https://tryavna.org/.
ПРОЕКТЪТ
През 2011 г. в медиите се обявява, че Трявна е включена в проект по ОП „Региони в растеж“, наречен „Трявна – градът, в който се ражда красота“. Общата стойност на целия проект е била определена на 3 212 923.75 лв. Реализиран е проект на стойност 2 411 925 лв, който е приключен на 07.03.2014 г. Целият проект по оперативната програма е включвал:
-Водеща атракция – обекти, паметници на културата, част от архитектурен и исторически резерват „Старинна част на гр. Трявна”: „Райкова къща”, „Славейково школо”, „Даскалова къща”, „Къща на Петко и Пенчо Славейкови”, „Часовникова кула”, „Старият мост”
– Допълващи водещата атракция обекти са: „Попангеловата къща”; преустройство на общински сгради в Многофункционален изложбен център; Музей „Тревненска иконописна школа” с изграждане на открит амфитеатър в двора.
В медийново представяне на проекта се казва още:
„Трявна – градът, в който се ражда красота” ще се постигне обединено предлагане на отделните атракции в единен местен туристически продукт. Предвидено е да се подобри състоянието на къщите – музеи, паметници на културата, извършване на консервационнореставрационни работи по екстериора на архитектурните обекти от Централната градска зона, обемно сигниране на зоната със съвременни аудио-визуални средства /”Звук и Светлина”/; обогатяване пространствата със специализирани обеми и атракции.
Ще бъдат извършени СМР, консервационно-реставрационни и възстановителни работи и на обектите: Музей на тревненската иконописна школа – открит амфитеатър, позволяващ организацията на специализирани фестивали, концерти, спектакли и други подобни събития; Попангелова къща – изграждане на Младежки център за художествени занаяти като част от Националното движение ”Българско наследство”, с двама обучаващи преподаватели-приложници; Даскаловата къща – изграждане на нова експозиционна зала с фондохранилище за нуждите на местния Специализиран музей за резбарско и зографско изкуство и провеждащия се Международен пленер по дърворезба. Ще бъде създадена система за специализиран туристически транспорт –2 електромобила със соларни панели за обслужване на туристическия поток.
Проектът предвижда изграждане на нова интерактивна система за реклама, информация и резервация /нов софтуер за визуализация на предлагания туристически продукт, аудио-визуални материали, рекламни киоски, изработване на LED –дисплей / пълноцветно LED табло/, нов уеб-сайт, персонални информационни-електронни устройства за посетителите и печатни рекламно-информационни материали.
ДОГОВОР № 43 – ТСУ – 13 / Обособена позиция №:1 / Заглавие:“Консервационно-реставрационни и ремонтни работи на :“Райкова къща „,“Старото школо“,„Часовниковата кула“,“Старият мост „,“Даскаловата къща“и „Къщата на Петко и Пенчо Славейкови“, на стойност 626 882.42 лв без ДДС, включва и „ремонт“ на Часовниковата кула, обект на настоящата публикация. Изпълнител на този договор е Консорциум“Възрожденска Трявна“ ДЗЗД, ЕИК 176492263, ул.“Възрожденка“11, РБългария 5350, гр.Трявна – ДЗЗД, което е работило само по този проект, след което неговата дейност е прекратена.
Ремонтните дейности, обаче, които местни жители определят като „недомислени“, предизвикват широк и негативен обществен отзвук, който стига и до медиите. Стартирана е и петиция от местните жители, в нея се казва: Повод за тази петиция е проектът „Трявна – градът, в който се ражда красота“ и по-специално шоуто „Звук и светлина“ върху часовниковата кула и старото школо. Смятаме, че това шоу е неприемливо за нас, гражданите на Трявна, във вида, в който го виждаме, защото не пресъздава духа на нашия възрожденски град.
Ето какво са споделили за БНР част от инициаторите тогава:
Позицията на тревненеца – творец Светлин Стефанов е: Ще заприличаме ли на онази комична ситуация с бара от Дивия запад с табела над пианото „Не стреляйте по пианиста, той само толкова може. Защото пианистът ще си тръгне, а ние ще си носим славата на бар с лоша музика и ще си тръгне с хонорар, който сме му подарили за посредственост.
Журналистът Вера Христова каза: Трявна не понася фалш, не понася експерименти, които са претенциозни и могат да загрозят хубавото лице на този град.
Художникът Пламен Пенев добавя: Никаква грижа относно запазване на автентичния вид, който при евентуални ремонти и подновявания би трябвало да бъде направен поне с консултацията на реставратори. Всички строителни проекти, които минаха за тези години, всички бяха точно на дюлгерски принцип. /…/ Това е един твърде шареничък, твърде шумничък спектакъл, абсолютно кичозен вид с разни светещи кабели и такива грозотии. Струва ми се, че е безвъзвратно късно, защото това, което вече се е счупило… някой може да се опита да залепи парчетата наново, но това няма да е същото. Този шарен цирк е абсурден.
Орфей Миндов – директор на Художественото училище в града, изказа мнение: Това, което видях, изобщо не подхожда за града. Тези светлинки от някакъв панаир е смях в залата. За мен е абсолютен кич цялата история – нито е адаптирана към архитектурата, нито към историята и ми е болно, защото за пореден път се харчат средства за неща, които са на ниво художествена самодейност от този елементарен вид, който го виждахме 60-те – 70-те години. Болно ми е, че се дават средства за неща, които нямат никаква художествена стойност. По този начин се толерира непрофесионалното, кичът, пошлото, което ни принизява и вреди на нашето бъдещо поколение. По-скоро ще рискуваме туристите, отколкото ще е нещо, което да ги привлича.
Ответната реакция от страна на властта тогава е:
„Когато вечер в тъмното стъпиш на старинния площад и пред теб започват да изплуват легенди от отминали времена, историята на града, няма как да не се развълнуваш.“ Това заявqwa в предаването „Преди всички“ инж. Радостина Пухтова – главен инженер на Общината и ръководител на екипа по управление на проекта. Тя е доволна от изпълнението на проекта. Пухтова подчерта, че фирмата-изпълнител е определена съгласно Закона за обществените поръчки, като тя има опит в тази област и е била одобрена.
Много специалисти реставратори работиха, които съгласно Закона за културното наследство имат съответните дипломи и сертификати. Работено е много прецизно, подчертва тогава инж. Пухтова.
Само 11 години по-късно се потвърждават опасенията на тревненци – кулата – паметник на културата с национално значение – се руши и е във вид, който е потенциално опасен.
От „За Габрово“ ще сезираме компетентните институции, но за гражданите остава въпросът – как се поддържат паметници на куктурата от национално значение и защо не се чува гласът на онези, които действително милеят за опазването на културното ни наследство?