“Да потърсиш помощ не е слабост, а израз на смелост.” – Фондация „Независима“ отвори врати в Габрово!

Публикацията е създадена в рамките на проект „Социално отговорни и граждански активни“. Проектът се осъществява благодарение на най-голямата социално отговорна инициатива на Лидл България „Ти и Lidl за нашето утре“, в партньорство с Фондация „Работилница за граждански инициативи“, Български дарителски форум и Асоциация на европейските журналисти.

В свят, в който зависимостите придобиват все по-разнообразни и коварни форми, а стигмата и мълчанието често заглушават гласа на нуждаещите се, една неправителствена организация отправя ясно послание – необходима е подкрепа, разбиране и действия! Фондация „Независима“ е създадена от жени за жени, със сърце, обърнато към най-уязвимите – бременните, майките, преживелите насилие и всички онези, които в търсене на облекчение попадат в капана на зависимости.

В сърцето на Габрово се заражда една инициатива, която надхвърля границите на традиционната благотворителност. Фондация „Независима“ е организация, създадена с кауза – да вдъхновява, подкрепя и отстоява социалната промяна чрез култура, изкуство и активно гражданско участие. Учредена от Ивелина Минчева – дългогодишен социален иноватор и активист – фондацията си е поставила ясната цел да бъде движеща сила за подкрепа към жените със зависимости, особено в по-малки и често пренебрегвани общности, като тези в Габрово и региона.

С мисия да разруши бариерите пред социалното включване и с вяра в силата на независимите артисти, неправителствения сектор и гражданските общности, „Независима“ вече работи по редица значими инициативи.

В следващите редове ще ви запознаем по-подробно с целите, дейностите и бъдещите планове на Фондация „Независима“ – един нов глас на промяната в българското гражданско общество.

Особено значение придобива помощта за уязвими групи, като бременни жени и майки, които се борят със зависимости – проблем, който засяга общественото здраве в цяла Европа. Статистиката показва, че:

  • Около 20% от жените, търсещи лечение за зависимости, са в детеродна възраст, като 6.5–11% от тях биха могли да забременеят или да станат майки всяка година – което предполага до 30 000 бременни жени, употребяващи опиоиди годишно в Европа.
  • Сред всички бременни жени в Европа, около 8% пушат тютюн, почти 10% употребяват алкохол, а 2% консумират незаконни опиати.
  • Глобално 1 на всеки 10 бременни жени употребява алкохол, а 20% от тях са застрашени от проява на алкололизъм и през бременността.

Това пряко застрашава здравето на майката и очакваното дете – с рискове от преждевременно раждане, ниско тегло, неврологични нарушения, вазални инфекции и неонатален абстинентен синдром при употреба на опиати.

В този контекст Фондация „Независима“ не просто адресира културни и социални проблеми – тя се ангажира и с дълбока загриженост към онези майки и бъдещи майки, нуждаещи се от специализирана подкрепа.

Интервюто, което предстои да прочетете, предлага поглед отвъд статистиката и сухите институционални отчети – то разкрива мотивацията, отдадеността и смелите визии на хората зад Фондацията. Разговаряме открито за системните липси, полово базираните различия при развитието на зависимости, нуждата от интегрирани услуги и ролята на общността в процеса на възстановяване.

Този текст е покана и да погледнем по-дълбоко в проблема, да чуем тези, които обикновено остават в сянка, и да си зададем въпроса: „Как можем да бъдем част от решението?“

Провеждаме настоящето интервю, заедно с Ивелина Минчева, която участва в управителния съвет на Фондацията, основана в Габрово в началото на 2025 г., в отговор към растящата нужда от подкрепа към жени – майки, жертви на насилие и/или страдащи от различни зависимости.

  • Как възникна идеята за създаване на Фондация „Независима“ и кои бяха основните мотиви зад това начинание?

Идеята за фондация „Независима“ възникна като отговор на дълбоката нужда от специализирана грижа и подкрепа за жени, които се борят със зависимости.

В разговорите ни с колеги и съмишленици винаги на преден план излизаше необходимостта от целенасочена подкрепа именно за жените със зависимости, с особено внимание към най-уязвимите сред тях – бременните жени и майките с непълнолетни деца. За съжаление, в България все още липсват такива специализирани услуги, а темата за жените, страдащи от зависимости, остава до голяма степен обвита в стигма и мълчание. Жените се различават от мъжете в биологичен, психологически и социален аспект по отношение на риска от развитие на зависимости. Биологично те са по-чувствителни към ефектите на веществата заради разлики в телесната маса, метаболизма и хормоналните нива, което води до по-бързо пристрастяване. Психологически, жените по-често употребяват вещества като форма на справяне с емоционална болка, травма, тревожност или депресия, като при голяма част от тях има история на насилие. Жените се сблъскват с двойна стигма, а ролята им на майки често им пречи да потърсят помощ, поради страх от осъждане или загуба на децата.

В много държави по света специализирани програми за жени със зависимости съществуват вече повече от 20 години. Данните от международни проучвания ясно показват, че тези програми са значително по-ефективни, когато са съобразени с пола, прилагат травма-информиран подход и отчитат ролята на жените като родители.

  • Какви са най-големите предизвикателства при работата с жени, зависими от психоактивни вещества или с рисково поведение?

Най-голямото предизвикателство в нашата работа е да достигнем до жените, които имат нужда от помощ, защото се страхуват да споделят за проблема си и да потърсят подкрепа. Това изисква целенасочена и постоянна работа чрез информационни кампании, работа на терен, изграждане на мрежи от партньори (НПО, здравни заведения, социални служби). Ключово е предоставянето на комплексни услуги на едно място – пространство, където жените могат да получат цялостна грижа, без да се налага да преминават през фрагментирана и трудно достъпна система от институции. Към тези дейности е насочен и нашият фокус – да стимулираме открит диалог по темата и да предложим реални, работещи решения.

  • Фондацията ще работи с широк спектър от зависимости – не само наркотици, но и хазарт, интернет, алкохол. Кои от тях са най-често срещани в последните години и има ли нови тревожни тенденции?

В последните години зависимостите се промениха както по форма, така и по интензитет. Освен традиционните като алкохол и наркотици, се наблюдава значителен ръст на поведенческите зависимости – хазарт, интернет, социални мрежи, видеоигри и дори онлайн пазаруване. Тези форми често изглеждат „по-безобидни“, но имат сериозни последици върху психичното здраве и социалното функциониране. Особено уязвими са младите хора, които израстват в дигитална среда, и жените, при които зависимостите често са свързани с преживяна травма, насилие или емоционална изолация.

Тревожна тенденция е и т.нар. полизависимост – комбиниране на няколко форми на зависимо поведение, например алкохол с хазарт или наркотици с онлайн игри. Освен това се отчита нарастваща употреба на медикаменти като успокоителни и болкоуспокояващи без лекарско предписание, особено сред жени, които търсят бързо облекчение на стреса и тревожността.

  • Какви психосоциални услуги и рехабилитационни програми ще предлагате в Габрово?

През юни Общинският съвет на Габрово единодушно гласува решението да предостави помещение в безвъзмездно ползване на фондация „Независима“. Това е важна стъпка в подкрепа на социално значима кауза и създава възможност за откриването на Консултативен център за жени със зависимости, включително бременни жени, майки с деца и техните семейства.

Планираме центърът да предлага разнообразни услуги, насочени към подпомагане на жените в процеса на възстановяване – индивидуално психологическо консултиране, групови терапевтични сесии, юридическо и социално консултиране, когнитивно-поведенческа терапия и мотивационно интервюиране, травма-информиран подход, психодрама и TSM терапия, арт терапия и алтернативни методи, кариерно и професионално ориентиране, здравно консултиране, както и подкрепа за изграждане и подобряване на родителски умения.

Фондация „Независима“ ще работи в тясно сътрудничество с Общината, местните институции и партньорските организации, за да гарантира устойчивост и високо качество на предлаганите услуги. Консултативният център се очаква да започне дейност през есента на 2025 година.

  • Кои дейности насочени към младежите имат най-силен ефект според вашите наблюдения – семинари, спортни активности, работа с родители или нещо друго?

Дейности с най-силен ефект при младежите са тези, които ги включват активно и създават усещане за принадлежност и подкрепа. Това могат да бъдат групови терапии и дискусии, в които те се чувстват чути и разбирани, арт-терапия и творчески работилници, които дават възможност за изразяване на емоции и себеизразяване, както и спортни и физически активности, които развиват дисциплина и екипен дух. Менторските програми също имат голямо значение, тъй като осигуряват позитивен модел и подкрепа от възрастен, към когото младежът може да се обърне.

При момичетата рискът от развиване на хранително разстройство е по-висок заради социалния натиск за външен вид, ниската самооценка и емоционалните предизвикателства през тийнейджърските години. При работата с тях е собено важно да се акцентира върху изграждането на увереност и позитивна самооценка. Включването на теми за здравословна представа за тялото, изграждане на емоционална интелигентност и умения за справяне със стрес и тревожност е ключово.

  • Как работите със семействата на зависимите? Колко е важно тяхното участие в процеса на рехабилитация и превенция?

Зависимостта се определя като семейна болест, тъй като засяга не само индивида, но и динамиката, ролите и отношенията в цялото семейство, което налага работа с всички членове за ефективна рехабилитация и подкрепа.

Работата със семействата е основно в посока да разберат същността на зависимостта, да осъзнаят влиянието ѝ върху семейните взаимоотношения и да развият умения за подкрепа и здравословна комуникация в процеса на възстановяване.

  • Осъществявате партньорства с местната власт. До каква степен институциите са отворени към подобен тип сътрудничество и има ли подкрепа в Габрово към начинанието Ви?

Към момента фондацията има пълната подкрепа и активна ангажираност на институциите в Габрово. В партньорство с Превантивно-информационен център Габрово наскоро проведохме дискусионна среща на тема „Съвременни подходи в превенцията и терапията на зависимости“. Също така през юни. Общинският съвет единодушно одобри нашата молба и ни предостави помещение за осъществяване на първоначалната ни дейност. През септември планираме да стартираме с Консултативен център, а впоследствие да развиваме и останалите услуги, заложени в дългосрочния ни план.

  • Какво според вас липсва в държавната политика или обществения подход по темата за зависимостите и каква ще е ролята на Фондация „Независима“ в решението на системните проблеми?

През месец март, заедно с още три организации, изпратихме писмо към Временната комисия по проблемите на разпространението и намаляването на вредните последици от употребата на наркотични вещества и райски газ към Народното събрание на Република България. С това писмо целим да насочим вниманието на обществото и институциите към жените със зависимости, като особено подчертаваме уязвимостта на бременните жени и майките с деца пред предизвикателствата и последствията от зависимостите. Фондация “Независима” призовава за включване на жените със зависимости като целева група в Националната стратегия за борба с наркотиците (2025-2029 г).

Тази уязвима група изисква специализирани и целенасочени мерки, които да осигуряват не само лечение на зависимостите, но и интегриран подход за подкрепа на семействата, за да не бъдат жените разделяни от децата си. Включването им в стратегията ще гарантира равен достъп до услуги, насочени към възстановяване, както за майките, така и за техните деца, като се осигури дългосрочна подкрепа и социална реинтеграция.

  • Какви инициативи подготвяте в близко бъдеще и как хората могат да се включат или да ви подкрепят?

В момента екипът активно разработва програмата за Консултативния център и паралелно кандидатстваме по няколко проекта за финансиране, като търсим и устойчиви партньорства за дългосрочна подкрепа. Услугата, която предстои да предложим, е нова по рода си за България – иновативен модел за интегрирана подкрепа на жени със зависимости, с особено внимание към бременни жени и майки с непълнолетни деца. Тя обединява рехабилитация, превенция и социална реинтеграция чрез мултидисциплинарен подход, съобразен с международни стандарти и доказани практики. Целта ни е да изградим устойчива платформа за открит диалог и реална подкрепа, която да достига до хората в нужда. Всеки, който желае да ни подкрепи, може да го направи чрез доброволчество, професионално съдействие, дарителство или като разпространи каузата ни.

  • Ако можете да дадете едно послание към младите хора, които са на ръба да посегнат към наркотик, алкохол или друга форма на зависимост – какво би било то?

Да не носят тежестта сами. В тези ранни години на развитие, животът често изглежда труден и объркващ, а някои предизвикателства – невъзможни за преодоляване. Да потърсиш помощ не е слабост, а израз на смелост. Бих се обърнала и към родителите – стойте близо до децата си, разговаряйте с тях открито, с приемане и без назидание. Наскоро Превантивно-информационен център по зависимости – Габрово стартира клуб “Активни родители”, срещите се провеждат два пъти месечно и засягат различни теми, които вълнуват родителите днес – как да реагирам на гневните изблици на детето ми, как да го предпазя от наркотиците, как да огранича времето пред екраните и много други. Това е един чудесен ресурс, с който разполагаме на територията на нашата община.

  • Как можем да открием Фондацията – имейл, телефон, сайт?

www.nezavisima.bg

0898 216 999

helpline.nezavisima@gmail.com

Фондация „Независима“ не просто изгражда център в Габрово – тя изгражда модел на грижа, съчетаващ научен подход и човешко отношение.

***

Настоящият проект се осъществява благодарение на най-голямата социално отговорна инициатива на Лидл България „Ти и Lidl за нашето утре“, в партньорство с Фондация „Работилница за граждански инициативи“, Български дарителски форум и Асоциация на европейските журналисти.