Дестинация Дряново – Лафчиевата къща
Лафчиевата къща, известна още като Къщата без пироните е построена през 1840 г. от Майстор Колю Гайдарджията, който не използва нито един пирон или желязна скоба, за да изгради тази красива къща, която е обявена за архитектурен паметник на културата от национално значение още през 1971 г.
В къщата под един покрив, но с два отделни входа са живеели семействата Лафчиеви и Переви. И Лафчиеви, и Переви са били богати търговски семейства. Станю Лафчиев е човекът, който осигурява ферман за построяване на Църквата Света Троица, която се намира само на четиридесетина метра от къщата и е на същата възраст. Последният собственик от рода Лафчиеви не е имал наследници и няколко седмици преди смъртта си подарява своята част от имота на Община Дряново, а години по-късно Общината става собственик и на половина на Переви. Лафчиевата къща е единствената запазена триетажна възрожденска къща от дърво в региона. През 1971 г. е обявена за паметник на културата от национално значение. През 1984 г. е направена пълна реставрация на къщата и тя е предоставена на Исторически музей – Дряново.
Експозицията „Градски бит от края на XIX и началото на XX век“ е с постоянен характер и представя детайли от бита на заможените дряновци, чрез запазени оригинални мебели и облекла, богата колекция от накити, сред които и прочутия Сокай, както и сервиз от първата българска фабрика за костен порцелан. В къщата има и скривалища, използвани от Филип Тотю и Матей Преображенски, могат да бъдат видяни и дърворезбовани Слънца на таваните, типични за района Дряново – Трявна.
На първия етаж в същата къща е разположена и експозиция на минерали, събирани от цял свят и дарени на музея от г-н Венцислав Панев Панев, пещерен изследовател, през 2023г. Колекцията включва минерали както от България, така и от далечни и екзотични дестинации катто Бразилия, Мадагаскар, Мозамбик, Сирия, Китай, Индия, Уругвай и други. Експозицията е с постоянен характер и не се заплаща допълнителна такса за нея.