ДГС Габрово относно боровата процесионка – „Нападението е слабо и към днешна дата не представлява опасност за горите на територията на Община Габрово.“

Община Габрово започва информационна относно характеристиките на вида и въздействието върху хора и животни кампания.

От отговор на Община Габрово на запитване на общинския съветник Ивелин Стоянов относно вредителя от инвазивния вид „борова процесионка“ става ясно, че вместо засилени превантивни дейности, предстои… „информацинна кампания“!

Въпросът за все по-засилващото се разпространение на инвазивния вид поставихме от „За Габрово“, след множество сигнали от наши съграждани.

Ето както отговарят от Община Габрово на поствените въпроси:

Извършван ли е мониторинг на разпространението и плътността на разпространение на Борова процесионка на територията на община Габрово ?
Търсено ли е помощ от и сигнализирани ли са държавните органи за разпространението на вредителя, например „Изпълнителна агенция по горите“?
Предприети ли са действия за ограничаване разпространението на Боровата процесионка ?
Предприети ли са действия за информиране на гражданите за опасностите при контакт с вредителя?

През януари 2023 г. бе проведена работна среща относно разпространението на боровата процесионка (Thaumetopoea pityocampa) със заинтересовани институции, на която присъстваха специалисти от Института по гората към БАН, Лесозащитна Станция София, Изпълнителна Агенция по горите и Регионална Дирекция по горите – Велико Търново, представители на Северно Централно Държавно предприятие Габрово, ТП Държавно горско стопанство Габрово и експерти на Община Габрово. На срещата бе поставен въпроса за разпространението и популация на боровата процесионка и евентуалните негативни влияния причинени при среща с вида за хората и животните. В продължение на срещата Лесозащитна Станция София предписа на ТП Държавно горско стопанство Габрово да извърши лесозащитни мероприятия с цел намаляване популацията на вредителя.

Към днешна дата ни бе предоставена информация от ТП Държавно горско стопанство Габрово, относно предприетите от тяхна страна, както и действията на специалистите от Института по гората към БАН, представителите на ДГС Габрово и РДГ Велико Търново относно мониторинга и лесопатологичните обследвания на вида, която Ви прилагаме към настоящия отговор.
Община Габрово започна информационна кампания, чрез своите информационни канали, относно характеристиките на вида и въздействието върху хора и животни, които биха имали контакт с вредителя.

В началото на юни месец тази година се планира публична дискусия по темата с участието на директора на Институт за гората към БАН – член-кореспондент доктор на науките Георги Георгиев, на която ще бъдат поканени всички заинтересовани страни.

От отговора на ТП „Държавно горско стопанство Габрово“, приложен към отговора на Община Габрово, става ясно:

Ежегодно се извършвa лесопатологично обследване на вида по зимнн гнезда от служители на ТП „ДГС Габроао“, като се съставят сигнални листи, резултатите се отчитат в модул „Лесопатологични изследвания“ на информационната система на Иэпълнителна Агенция по Горите-София. В последствие е извършена теренна проверка от слyжители на Лесозащитна Станция – София и Регнонaлна Дирекция по Горите – Велико Търново. Констатира се обезлистяване на насажденията под 10%, т.е. нападението е слабо и към днешна дата не представлява опасност за горите на територията на Община Габрово-държавни, общински и др. видове собственост.

Целият документ може да прочетете тук:

Отговор борова процесионка Ivelin_Stoyanov