ЕНЕРГО Про: Пътеката към Иванилски водопад не е с нарушена цялост; по-голямата част от авариралите стълбове са подменени

В следствие на сигнал и публикации в социалните мрежи, на които се вижда, че екопътеката към Иванилски водопад е с нарушена структура, както и във връзка с тежките аварии, които настъпиха в края на м. декември, от „За Габрово“ изпратихме запитване по реда на ЗДОИ до Енерго Про, Община Габрово и Областна управа Габрово. Ето какво ги попитахме:

  • Направен ли е план за подмяна на авариралите стълбове и ако да – на какъв етап е неговото изпълнение, за област Габрово?
  • Какъв е инвестиционният план на дружеството Енерго Про за Област Габрово за 2025 г. и кои участъци ще бъдат ремонтирани?
  • В какви срокове? Моля да ни представите план-схема на този инвестиционен план.
  • Има ли отношение Енерго Про с извършени дейности по екопътеката към Иванилски водопад и ако да – защо пътеката е с нарушена цялост?
  • Как Община Габрово и Областна управа – Габрово ще гарантират опазването поне на туристическите маршрути при подмяна на кабелите и стълбовете от страна на Енерго Про?

От Община Габрово и Областна управа – Габрово получихме известия, че нашите въпроси са препратени към Енерго Про, като отговорът на Областна управа включваше и информацията, че въпросите „не са от тяхната компетенция“, въпреки, че последният наш въпрос е именно към тях. Не получихме никаква конкретика от страна на двете институции как те ще се ангажират в опазването на околната среда при тези ремонтни дейности. 

Ето какво ни отговориха от Енерго Про:

В инвестиционната и ремонтната програма на ЕРП Север за 2025 година с приоритет са заложени инвестиции в мрежата в най-засегнатите райони, където са регистрирани най-много щети от бурите. По-голяма част от авариралите стълбове вече са подменени, като остават 4 броя, които ще бъдат подменени във възможно  най-кратък срок.

Съгласно инвестиционната и ремонтна програма на ЕРП са предвидени за проектиране и изграждане нови съоръжения, с цел резервиране на ВЕЛ и възможности за алтернативно захранване на населените места. Това ще осигури възможност за резервно подаване на напрежение в случай на аварии по тях. Допълнително е предвидена подмяна на въздушна мрежа ниско напрежение в няколко населени места.

Дейността на ЕРП Север по почистване и направа на просеки по трасетата на въздушните електропроводи средно напрежение (СрН) и ниско напрежение (НН) е организирана по следния начин:

  • Дейността, касаеща електропроводите СрН, е основно възложена на фирми подизпълнители.
  • Дейността, касаеща електропроводите НН, се извършва от служители на ЕРП Север.

Отделно от това, отчитайки  липсата на достатъчно капацитет на външните фирми, в разпределителен обслужващ център Г. Оряховица/Габрово е създадена група за направа на просеки по електропроводи СрН. Същата е оборудвана с булдозер и необходимата допълнителна техника. Сформирани са и две специални групи за почистването на сервитутните зони по въздушната мрежа НН от клони и дървета – по трима секачи в регионален център Габрово и регионален център Горна Оряховица. Групите са оборудвани с необходимата техника и работят по график.

Към момента се работи по плана за просеки за 2025 г., като обемът ще бъде разпределен равномерно между районите на РОЦ. Като приоритетни за възлагане се определят електропроводите с най-много прекъсвания от последните аварии и въз основа на анализа за причините, предизвикали ги.

В района на село Солари, до което минава пътеката за Иванилски водопад, беше почистена просека от растителност на електропровод Банковци. Това е част от законовите задължения на ЕРП Север като собственик на електропровода. Пътеката не е с нарушена цялост. Тя преминава под проводниците на ВЕЛ Банковци, като в момента в този участък растителността е почистена. Това по никакъв начин не затруднява достъпа до Иванилски водопад.

В сервитутната зона на ВЕЛ Банковци е извършена подмяна на стълбове и въздушен проводник. В рамките на тази година са предвидени още ремонтни дейности в същия район.

 

Както е видно от отговора на Енерго – Про, не ни е предоставена план-схемата за планираните ремонтни и инвестиционни дейности, нито са посочени точни и ясни срокове за тяхното изпълнение. А дали целостта на екопътеката е запазена – снимките, с които разполагаме, са красноречиви!