Еврото – официална валута от 2026 г. в България – Съветът по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН) ще приеме окончателните законодателни актове днес
18 години и половина, след като България бе приета за член на ЕС, днес ще бъде окончателно взето решението за присъединяването ни към Еврозоната.
Гласуването на становището на Съвета относно кандидатурата на България да стане член на еврозоната от 1 януари 2026 г. се проведе от 13:30 ч. българско време в Страсбург, като докладът за България беше втора точка. „За“ гласуваха 539 евродепутати , „против“ бяха 69 , а „въздържали се“ – 79.
С това приключва процедурата за консултиране каква е позицията на евродепутатите по влизането на България в еврозоната от 1 януари 2026 г. Позицията е с консултативна сила и се изпраща на ЕКОФИН, Европейската комисия, Европейската централна банка, Еврогрупата и националните правителства на страните членки.
Присъединяването на България към еврозоната изпраща силен политически и икономически сигнал за доверие в трайната жизнеспособност и привлекателност на единната валута на Европейския съюз. Повече от две десетилетия след въвеждането на еврото готовността на България да приеме еврото на 1 януари 2026 г. потвърждава сближаването в Съюза и ролята на еврото като световен символ на стабилност и единство. България постигна значителен напредък по пътя към пълна икономическа конвергенция, което я постави в добра позиция да стане двадесет и първият член на еврозоната,
се казва в мотивите към доклада.
Съветът по икономика и финанси на Европейския съюз трябва да одобри три акта:
- Решение за приемане на еврото от България на 1 януари 2026 г.
- Регулация, с която се променя Регламент (EО) № 974/98 на Съвета от 3 май 1998 г. за въвеждането на еврото. Той се променя само по отношение на България. На практика това е решение да се прекрати дерогацията (изключението), използвано от България, докато получи одобрение, че е покрила критериите за еврозоната.
- Регулация за промяна на Регламент(ЕО) № 2866/98 от 31 декември 1998 г. за валутните курсове към еврото на валутите на държавите-членки, които го приемат. Това означава неотменимо фиксиране на курса за обмяна на базата на предложението на Европейската комисия и след консултиране с Европейската централна банка. Решението е на страните от еврозоната (Еврогрупата) плюс България, които трябва го гласуват единодушно в ЕКОФИН.
Официалният валутен курс, по който левът ще бъде заменен от еврото се запазва в съотношението 1,95583 лв. за 1 евро.
Очаква се заседанието да приключи около 16:00 часа българско време. Церемонията за приветстване на България като 21-вия член на еврозоната се очаква да започне в 17 часа българско време.
Какво ще се случи след приемането на еврото у нас?
- Дата на въвеждане на еврото в Република България е датата, определена в Решение на Съвета на Европейския съюз за приемането на еврото от Република България.
- От датата на въвеждане на еврото в Република България за период от един месец банкнотите и монетите в левове продължават да бъдат законно платежно средство на територията на Република България (период на двойно обращение на лева и еврото).
- Българската народна банка обменя безплатно, в неограничено количество и без ограничение във времето банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс.
- През първите 6 месеца от датата на въвеждане на еврото в Република България кредитните институции, както и „Български пощи“ ЕАД (в населени места, където няма офиси или клонове на кредитна институция) обменят безплатно банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс.
- Периодът на двойно обозначаване на цените на стоките и услугите в евро и в левове започва 1 месец след датата на влизане в сила на Решението за приемането на еврото и приключва 12 месеца след датата на въвеждане на еврото в Република България.
- За цените в евро се прилагат правилата за превалутиране, заложени в Закона за въвеждането на еврото, както и за закръгляване.
- Въвеждането на еврото не може да води до увеличение на цените на стоките и услугите, освен когато това е обосновано от обективни икономически фактори, посочват от БНБ.
Кои са органите, които ще контролират процеса по въвеждането на еврото в България?
Националната агенция за приходите – когато нарушенията са свързани с издадени разплащателни документи на граждани, или когато търговец е увеличил цените на предлаганите от него стоки и услуги без това да е обосновано от обективни икономически фактори;
Комисията за защита на потребителите – когато нарушенията са свързани с двойното обозначаване на цените или друго подвеждане на потребителите;
Българската народна банка – при нарушения на поднадзорните на БНБ кредитни институции;
Комисията за финансов надзор – при нарушения на поднадзорните на КФН банки и инвестиционни посредници, изпълняващи функциите на депозитари, лица, управляващи алтернативни инвестиционни фондове, организирани пазари на ценни книжа;
Министърът на електронното управление – когато административните органи, лицата, осъществяващи публични функции, и организациите, предоставящи обществени услуги, не са привели информационните си системи, обработващи финансова информация, в съответствие с изискванията на Закона за въвеждане на еврото в Република България и на Закона за електронното управление.
Информация – Offnews, Dariknews