Исторически музей – Дряново с открити уроци в Румъния, посветени на майстор Колю Фичето

Специалисти от Исторически музей – Дряново бяха на двудневно посещение в Румъния, където изнесоха открити уроци, посветени на майстор Колю Фичето. Визитата се осъществи в партньорство с Община Дряново.

На 10 май, музейните работници посетиха Българско неделно училище “Йордан Йовков”  в Букурещ към Посолство на Република България в северната ни съседка.

Пред учениците и техните родители д-р Венелин Бараков, главен уредник в Музея, разказа за архитектурните символи на Българското възраждане, дело на майстора от Дряново, откроявайки мостове, църкви и обществени сгради. Групата бе топло посрещната от д-р Надежда Кула – директор по учебната дейност в училището и преподавател, която е и делегиран преподавател от Министерство на образованието и науката в Българския теоретичен лицей „Христо Ботев“ в румънската столица.

Първият секретар в българското посолство и ръководител на неделното училище Огнян Илиев приветства гостите и изрази удовлетворението си от реализацията на патриотичната образователна инициатива. Заедно с групата от Дряново пътува и секретарят на НЧ „Христо Ботев“ – село Гарван Маргарита Стоянова, която оказа съдействие за организацията на визитата зад граница.

Учениците изслушаха с интерес лекцията на д-р Бараков, на тема „(Не)познатият Колю Фичето“, и поставиха въпроси, свързани с това дали са запазени архиви за работата на възрожденския майстор. Историкът им отговори, че във фондовете на ИМ – Дряново се съхраняват изчисления и сметки на Колю Фичето, доказващи, че той не е бил самоук, а високо образован и интелигентен.

В края на урока беше прожектирано специално видео, посветено на Колю Фичето, създадено от образователната платформа „Уча се“, в партньорство с Община Дряново и Исторически музей – Дряново. Видеото бе дарено безвъзмездно от основателя на платформата Дарин Маджаров, като личен жест към родния му град. То се реализира в рамките на съвместната инициатива между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“, във връзка с Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на Майстора, под патронажа на Министерство на културата.

В Деня на Светите братя Кирил и Методий, 11 май, дряновските музейни специалисти посетиха Неделното училище „Трите чешми“ в село Извоареле. Там също д-р Бараков представи пред децата информация, свързана с архитектурните шедьоври на Колю Фичето. Дряновската група бе сърдечно посрещната по стара българска традиция с хляб и сол, а учениците с любопитство изслушаха урока, който отново завърши с прожекция на 5-минутния клип, посветен на възрожденския майстор.

Директорът на неделното училище Роман Виорика и президентът на Асоциация „Български извори“ Михаил Леку благодариха за възможността българчетата, живеещи в с.Извоалере, в окръг Телеорман, да се докоснат до историята, чрез урока на д-р Бараков, и изразиха надежда, че партньорството занапред ще бъде надградено. От думите им стана ясно, че в края на тази седмица деца от селото ще посетят габровския карнавал на 17 май и ще участват в една от неговите картини, както и ще разгледат региона.

След края на урока специалистите от ИМ-Дряново подкрепиха участието на децата от НУ „Трите чешми“ в местен фолклорен фестивал в село Концещи, реализиран в партньорството с Община Свищов. Учениците изпълниха български народни танци и пяха песни, а изпълненията им донеса бурни аплодисменти.

Посещението на дряновската група в Румъния завърши с обещания за бъдещи срещи и задълбочено сътрудничество в името на българската културна и историческа памет.