КЕВР: ЕРМ Запад и ЕРП Север не планират добре ремонтната си програма и не отстраняват бързо установените нередности
Това е основното заключение от доклада, който КЕВР изготви, след постановената спешна проверка от страна на Министерство на енергетиката в края на м. декември, 2024 г.
Припомяме, че в края на м. декември, в следствие на снеговалежи, хиляди жители на общините Трявна, Габрово, Тетевен, Ловеч, Троян и други останаха с дни без ток, поради тежки аварии в електропреносната мрежа. За територията на ЕРП – Север засегнатите от авариите населени места са били общо 212, а засегнатите клиенти – общо 18 516.
На 05 февруари се състоя изслушване на представители на Министерството на енергетиката, КЕВР и представители на ЕРП дружествата относно причините за липса на електрозахранване, засегнало десетки хиляди потребители по време на коледните и новогодишните празници в Комисията по енергетика в НС. На това изслушване стана ясно, че КЕВР са готови със своя доклад още в края на м. декември, а основният извод на доклада е, че:
ЕРМ-Запад и ЕРП-Север не планират достатъчно добре ремонтната си програма и не отстраняват максимално бързо установените при обходите нередности, което е сигурна предпоставка за бъдещи аварии.
От КЕВР съобщиха, че нямат забележки към материалната и техническа обезпеченост, нито към броя на екипите, но смятат, че в началото на възникване на аварийната ситуация проблемът е подценен и затова първоначалните мерки са били недостатъчни.
От КЕВР съобщиха още, че ще задължат трите електроразпределителни дружества автоматично да изплатят неустойки на всички свои абонати, които са останали без ток повече от 24 часа.
„Проверката на КЕВР приключи, до края на седмицата ще бъдат изпратени констативни протоколи на трите ЕРП-та и ще бъдат поискани обяснения от тях в 7-дневен срок. След което КЕВР ще издаде принудителна административна мярка и на трите дружества автоматично да изплатят неустойки на тези свои битови абонати, които са останали без ток повече от 24 часа“
обяви шефът на Дирекция „Електроенергетика и Топлоенергика“ в КЕВР Пламен Младеновски.
Според общите условия в договорите на дружествата размерът на обезщетенията е по 30 лв. при прекъснато електрозахранване над 24 часа и по 20 лв. за всеки следващи 12 часа.
Проверката на КЕВР е показала, че трите дружества разполагат с достатъчен брой аварийни екипи, които са обезпечени с необходимите уреди, инструменти и превозни средства, но в началото проблемът с авариите по електропреносната мрежа заради тежката метеорологична обстановка е бил подценен. Освен това за ЕРП-Запад и ЕРП-Север са установени масово непочистени от дървета просеки в сервитутните зони, както и неотстранени опасни дървета извън сервитутните зони.
„Установяваме системно неизпълнение на мерките за техническото обезпечение и антиаварийни дейности на двете дружества (ЕРМ Запад и ЕРП Север).(…) Не ни бяха представени и писмени доказателства, че лесничействата отказват да почистят опасните дървета, както твърдят дружествата“,
заяви Младеновски.
Според проверката, разходите за просеки на Електроразпределение Юг са повече от общите разходи на ЕРМ Запад и ЕРП Север, затова и там аварийността е най-малка.
В хода на дискусията, председателят на УС на ЕРП Север, Ангел Ангелов, заяви, че дружеството инвестира над одобрените от КЕВР средства, като в предходния регулаторен период увеличило инвестициите с 25%. В следващия период те ще поискат допълнително завишение, което да бъде поносимо за обществото. Ангелов подчерта, че обществените поръчки затрудняват избора на изпълнители, а системното неизпълнение от страна на избраните фирми води до блокиране на дейности. Той изрази желание ЕРП Север да се включи в европейско финансиране с по-бързо усвояване на средствата.
На проведената на 20 януари т. г. среща с Министерството на енергетиката, стана ясно, че трите електроразпределителни предприятия са се разбрали с енергийния министър да определят кои са най-проблемите електропроводи, които се нуждаят от ремонт и модернизация, за да може заедно да изработят проекти за рехабилитацията им, за да се кандидатства за безвъзмездно еврофинансиране. Целта е да се осигурят средства извън инвестиционните програми на дружествата, разходите от които влизат в цената на електроенергията, за да няма повишение на сметките за потребителите. Това обяви пред журналисти след срещата тогава енергийният министър Жечо Станков.
Относно обещаната от държавата дублираща компенсация за домакинствата, заместник-министърът на енергетиката Георги Самандов, каза:
„Министерският съвет одобри допълнителни разходи в размер на 2,2 милиона лева целева финансова подкрепа на крайните битови клиенти. В момента сме в края на разработване на механизъм, по който се надяваме до 20-25 февруари първите разплащания да се случат с крайните клиенти“.