Масовата сеч на 41 дърветата на ул. Христо Ботев е поискана от фирмата-изпълнител на проекта

Това става ясно от отговор на РИОСВ – Велико Търново на въпроси, които от „За Габрово“ изпратихме към тях и към Община Габрово!

На 28 март т.г. изпълнителят, ДЗЗД „ГРАДСКА СРЕДА НА ГАБРОВО 2016 – 2“ е входирал искане към Община Габрово, с което е изискано да бъдат отсечени всички дървета – 2 бр. айлант, 27 бр. брези, 10 липи, 1 явор и 1 джанка. Комисия, чиито поименен състав не става ясен от документа, който получихме, но на длъжности:

  • Главен експерт в отдел ИЕ в Община Габрово с инициали И.М.
  • М.С., старши експерт в отдел СДЖП, Община Габрово
  • И.И., зам. директор в ОП „Благоустрояване“
  • М.А., главен експерт в отдел СДЖП, Община Габрово
  • Председателя на ТД ДГС – Габрово
  • Представител на РИОСВ – Велико Търново (не са упоменати инициали)
  • Инж. В.Т. – главен експерт отдел ОСиВ, Община Габрово

е взела решението тези дървета да бъдат премахнати, като премахването е осъществено от фирмата-изпълнител на проекта, ДЗЗД „ГРАДСКА СРЕДА НА ГАБРОВО 2016 – 2“ – това ДЗЗД включва фирмите ГРАДСКА СРЕДА НА ГАБРОВО 2016 – 2, КОТА-2001 ООД и ДИМАС АД.

Според тази комисия, всички упоменати дървета са били в „лошо фитосанитарно състояние“, което е причина за тяхното премахване.

Отговорът на РИОСВ Велико Търново и приложения протокол, обаче, не кореспондират на изнесената дотук публична информация от страна на Община Габрово, според които те са получили 2 подписки на граждани с искане за премахване на тези дървета. Живущи от квартала споделят, че действително такива подписки е имало, но в тях е било вписано, че жителите желаят почистване на дърветата от начупени клони, а не цялостното им премахване!

Ето въпросите, които от „За Габрово“ входирахме по реда на ЗДОИ и към Община Габрово, от които към настоящия момент все още отговор няма:

  1. Моля за копие от констативния протокол или друг документ, удостоверяващ решението за отсичане на дърветата.
  1. Колко от дърветата, находящи се на улицата ще бъдат отсечени? Каква е точната причина за тяхното отсичане?
  1. Защо в документите, прилежащи към обществената поръчка за облагородяване на тази зона е вписано, че ще бъдат отсечени само 2 дървета, а сега наблюдаваме масова сеч?
  1. На какъв етап е изготвянето на дигитално картотекиране и паспортизация на дърветата в Община Габрово и кога възнамерявате да бъдат вписани в онлайн регистъра всички дървета, намиращи се на територията на град Габрово, с включена информация за тяхната възраст и текущо състояние?
  1. Кога възнамерявате да обновите списъка на вековните дървета в Габрово?
  1. При положение, че договорът за ремонт на тази улица е сключен през м. Септември 2024 г., защо само няколко месеца след това решавате, че дърветата масово са „опасни“? Как това е отразено в обществената поръчка и КСС към договора?
  1. Планира ли Община Габрово да продължи с масовата сеч на дървета на видима възраст 30-40+ години в рамките на града и ако да – къде точно гражданите да очакват изсичане на дърветата и къде могат да се запознаят с причините за отсичане на тези дървета? Предвидена ли е информационна кампания за районите, в които предвиждате масово изсичане на дървета?
  1. С какви видове ще бъдат заменени вече отсечените дървета и колко точно ще посадите на ул. Христо Ботев?

Както споменахме в предходен наш материал по казуса, в договора, подписан на 03 септември 2024 г. и с продължителност 349 календарни дни е упоменато, че само 2 дървета подлежат на отсичане. Неясно е как само за няколко месеца след подписването на този договор се оказва, че всъщност всички дървета на улицата са в „лошо фитосанитарно състояние“ – видимо от снимките, с които разполагаме отпреди тяхното отсичане, повечето дървета са здрави и раззеленени, до момента на тяхното отсичане.

Припомняме, че Община Габрово е носител на престижното отличие „Зелен лист“ за 2021 г., както и на етикет „Мисия на ЕС за климатична неутралност“, получен само преди дни лично от кмета, Таня Христова.

Засилва се усещането сред габровци, че всички тези „зелени“ отличия показват желанието на Община Габрово за

Устойчивост и зелени инициативи, но само на хартия!

Как тези отличия и етикети кореспондират с политиката, която се провежда спрямо дървесната растителност в града е въпрос, който мнозина габровци си задават.

Припомняме и, че след наше проучване стана ясно, че регистърът, в който трябва да се впишат всички вековни дървета и дървета с историческо значение не е поддържан от 1984 година, а в момент тече поетапно описване на дърветата, в нова електронна „ГИС“ система, като в проекта, по който се изпълнява тази регистрация на дърветата, Община Габрово е заложила като основна цел:  да разработи нова стратегия за зелената инфраструктура с фокус върху балансираното използване на природните ресурси и прилагане на мерки за адаптиране към климатичните промени. 

Също в този проект четем:

Основни дейности за Габрово

Демонстрационен проект 1: Иновативни решения за зелена инфраструктура

  • Картографиране на зелените площи и идентифициране на нуждите от подобрения, прединвестиционни проучвания и разработване на концепция;
  • Разработване на стратегия за зелена инфраструктура с обществено допитване до всички заинтересовани страни – граждани, бизнес, академични среди, местни институции;
  • Изпълнение на пилотен проект за събиране на дъждовна вода за поддържане на градското озеленяване, засаждане на дървета и увеличаване пропускливостта на зелените площи.

По информация на „За Габрово“, Община Габрово не е провела обществено допитване до всички заинтересовани страни, що се отнася до отсичането на тези 41 дървета на ул. Христо Ботев, нито са провеждани такива обсъждания при отсичането и на други, по наша преценка – важни и на възраст близка до век дървета в града ни, които отсичания се случиха в последните няколко години.

Целият проект, с Бюджет за Община Габрово – 1 263 462.50 евро (100% грант), може да прочетете тук.

От „За Габрово“ очакваме отговори на нашите въпроси и от страна на Община Габрово и този отговор също ще бъде публикуван.