Хигия

Министерство на енергетиката: Без скок на цените за битовите потребители при либерализацията на пазара на ел.енергия

Дали ще има или няма да либерализация, цената и сметките няма да бъдат вдигани. В Министерството на енергетиката намерихме вариант със защитен механизъм, чрез който да компенсираме битовите потребители през Фонд „Сигурност на електроенергийната система“

заяви енергийният министър Жечо Станков пред БНР преди 2 дни. Според него, министерството е намерило механизъм за компенсиране и е „готово за всички варианти.“

Действащото в момента законодателство предвижда битовите потребители да излязат на свободния паза от 1 януари 2026 г, но Станков подчерта, че „това изцяло зависи от колегите в Народното събрание“. За отлагане на либерализацията настояват от БСП и „Възраждане“, ГЕРБ също са склонни да подкрепят подобни поправки в закона за енергетиката.

В момента цената на домакинствата е 138 лв. на мегаватчас като един от реакторите на АЕЦ „Козлодуй“ е изцяло блокиран за работата на регулиран пазар. Разбирайте – на цена около 70-80 лв. колегите от АЕЦ предоставят енергията и я миксират така – от въглищни централи, от водно-електрически централи. В момента, в който бъде либерализиран пазарът, от АЕЦ ще реализират допълнителни приходи между тези 80 лв., които регулирано предоставят за микс до пазарната цена, която е момента е около 280 лв. за мегаватчас. Като направите разликата, тези 200 лв. допълнително, ще бъдат извънреден приход за тях, който пък ще влезе във фонд „Сигурност на електроенергийната система“. И през него ще бъдат насочени отново към битовите потребители, за да можем да гарантираме тяхната сигурност и запазване на същите цени и сметки

обясни министърът.

Като „неадекватно“ минстърът описа решението за съкращаването на въглеродните емисии.

Тук сме надскочили себе си в амбицията си да поемем ангажимент да намалим с 40% само енергийния сектор – емисиите от въглищните централи като ангажиментът е бил поет централа по централа. Дори едната да спре да работи поради технически причини, това не освобождава от отговорност всяка една от другите централи да намалява емисиите си.

заяви Станков.

Жечо Станков каза още, че общините в момента търпят загуби заради неизплатени средства по проекти за улично осветление.

„Оказва се, че общините са пуснали искания за плащания от декември 2023 г. по Програмата за уличното осветление. Те са си поискали парите за изпълнени проекти за улично осветление. Тези плащания още не са обработени. Създали сме организация в Министерството това да се случи в най-кратки срокове. В момента общините търпят загуби и вместо да си използват парите от икономията на модерното улични осветление, те плащат лихвите по кредитите, които са теглили, защото държавата се бави.“

допълни още Станков.

Предстои да се разбере какъв точно е разработения механизъм, който би защитил потребителите от евентуално повишаване на цените.

Информация – БНР, Снимка – Жечо Станков, БГНЕС