МОН включи затворения от близо 6 години Зоопарк Габрово в модул „Образователни маршрути“

След като днес чрез публикации в някои медии стана ясно, че МОН са включили „Историчеки парк“ край Ветрино в модул „Образователни маршрути“ в НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА
„БЪЛГАРИЯ – ОБРАЗОВАТЕЛНИ МАРШРУТИ“ с обхват 2021-2030 г., от „За Габрово“ проверихме какви образователни маршрути са посечени за Габрово. Наред с популярни дестинации, като например музеите, РЕМО „ЕТЪР“, пещерата „Бачо Киро“ и други туристически и архитектурни забележителности, за наше изумление намерихме в списъка и Зоопарк – Габрово, който е затворен със заповед на Кмета на Община Габрово от 2019 г.!

Зоопарк Габрово е единственият зоопарк в Област Габрово, но вече шеста поред година остава затворен за посетители, и, макар че в него все още има животни, за които директорът и персонала на Зоопарка се грижат добре, то скорошно отваряне на Зоопарка за посетители е малко вероятно!

Припомяме, че наскоро показахме схемата, която показва как би следвало да изглежда в бъдеще Зоопарк Габрово, който дори няма повече да се нарича така, а ще се казва „ЕКОЛОГИЧЕН ПРИРОДОЗАЩИТЕН ОБРАЗОВАТЕЛЕН ЦЕНТЪР“.

От  „За Габрово“ повдигнахме въпросът какво ще се случи със сегашните обитатели на Зоопарка, след като от малкото налична информация относно новия проект стана ясно, че се предвиждат значително по-малко и по-различни видове, от досегашните обитатели, но този наш въпрос остава без отговор.

Как, обаче, неработещият вече шеста поред година попада в списъците на МОН? Според информацията, целта на Националната програма на МОН е „да се допринесе за личностното развитие, патриотичното възпитание и трайното знание“ на децата, става ясно от Националната програма за образователни маршрути на МОН. Маршрутите са в 5 направления: история, география, природни науки, изкуства и литература, етнография и фолклор. Общата стойност на програмата за 2025-2026 г. е 16 милиона лв., като специално за предложените маршрути е посочено, че предложенията идват от самите общини.

Как така Община Габрово е забравила, че Зоопарк Габрово не работи от 2019 г., при все, че бе затворен именно със заповед на Кмета, не е ясно!

Освен, че новото име на Зоопарк Габрово вече няма да е зоопарк, другото, което можем със сигурност да кажем е, че ремонтът и преобразуването на настоящия Зоопарк в „ЕКОЛОГИЧЕН ПРИРОДОЗАЩИТЕН ОБРАЗОВАТЕЛЕН ЦЕНТЪР“  ще струва около 3.2 милиона лв., като този разход не е заложен в приетия вече Национален Бюджет ’25. Което засилва мистерията около появата на Зоопарка в списъците на МОН.

Целият документ на МОН може да видите тук:

19 НП България – образователни маршрути -05032025