Нов Консултативен съвет по програма за 201 248.00 евро „подпомага Габрово за устойчивото му развитие“, съобщава Община Габрово на сайта си на 31 август т.г.
Според посочената информация, Съветът за устойчиво градско развитие „е създаден във връзка с изпълнението на проект „По-добро управление чрез сътрудничество за постигане на устойчиво развитие“ (UrbanCOOP) и предвижда възможност за широко гражданско участие на всички заинтересовани страни, които могат да бъдат част от постоянния, разширения и наблюдателния състав на Съвета. Идеята е да се въвлекат в процеса по градско развитие повече участници, да се насърчи взаимодействието и обмена на информация между тях и да се осигури по-прозрачен подход в управлението.“
Посочено е, че „Постоянният състав на съвета обхваща представители на браншови организации, експлоатационни дружества, местни и регионални институции, НПО сектор, научни среди и др., които имат пряко отношение към развитието на Габрово“.
Основната цел на Проект UrbanCOOP е „да се насърчи гражданското участие чрез разработване на концепция за градско развитие и подобряване на моделите за комуникация и партньорства.“
„Ангажимент на Съвета е да дискутира и консултира концепциите за интегрирани териториални инвестиции, както и да предлага идеи за проекти, свързани с градското развитие. Той ще упражнява и последващ мониторинг при тяхната реализация. В предмета на работа на Съвета пряко попадат инвестиции и проекти, предвидени в Плана за интегрирано развитие на Община Габрово до 2027 г., както и мерки и решения, които ще бъдат застъпени в Климатичния договор за намаляване на въглеродния отпечатък до 2030 г. „, се казва още в съобщението.
Във връзка с това съобщение, изпратихме запитване към Община Габрово със следните въпроси:
– Как бе извършен подборът на членове на този Съвет?
– Какви правомощия ще има този Съвет?
– Възможно ли е вписване и каква е процедурата за включване в този Съвет?
Попитахме и за поименен списък на членовете на този Съвет, който да включва техните компетенции и правоспособност.
Открихме и проекта, който е използван за финансиране на този Съвет – „По-добро управление чрез сътрудничество за постигане на устойчиво градско развитие“ (UrbanCOOP)
Обща стойност – 1 505 361.00 евро, от които:
1 204 288.80 евро – Европейски фонд за регионално развитие (ЕФРР – 80%)
301 072.20 евро – национално и регионално съфинансиране (20%)
Бюджет за Община Габрово – 201 248.00 евро, от които:
160 998.40 евро – Европейски фонд за регионално развитие (ЕФРР – 80%)
30 187.20 евро – национално съфинансиране от държавния бюджет на Република България (15%)
10 062.40 евро – собствен принос на Община Габрово (5%)
Продължителност на проекта – 51 месеца:
Основна фаза (36 месеца ) – 01.03.2023 г. – 28.02.2026 г.
Последваща фаза (12 месеца) – 01.03.2026 г. – 28.02.2027 г.
Заключителна фаза (3 месеца) – 01.03.2027 г. – 31.05.2027 г.
Участници в проекта – Торински университет, Tорино – Италия (водещ партньор); Област Пиемонт – Италия; Агенция за регионално развитие на Югозападна Олтения – Румъния; Съюз на общините на окръг Тарту – Естония; Сдружение “L’Horta Sud” – Испания; Северозападно регионално събрание – Ирландия; Община Габрово – България.
Пълният текст на този проект, неговите общи и специфични за Община Габрово цели може да видите
тук.
Очакваме отговор от Община Габрово, а междувременно остава въпросът – как се създава консултативен съвет към Общината, който е упоменато, че включва и представители на гражданския сектор, без това да е предварително обявено където и да било? Ще успее ли Община Габрово да покаже наистина прозрачност и насоченост към активация на гражданския сектор с обществено-значими въпроси, предстои да разберем.
Основна снимка – сайт на Община Габрово