Община Габрово: Необходимо е да се заяви от желаещите ползването на новата социална услуга „Иновативни здравно-социални услуги“.

Част от досега предоставяните услуги ще се преустановят, а част от потребителите не отговарят на определените целеви групи.

Това отговориха от Община Габрово във връзка с постъпил при нас сигнал, че програмата „Грижа в дома“, предоставяна от Министерството на труда и социалната политика (МТСП) чрез общините, е прекратена от началото на 2025 г. В резултат на това голяма част от потребителите са останали без провежданите по старата програма медицински процедури и услуги.

Ето какво запитахме Община Габрово, както и министерството, представяме и отговорите от Община Габрово, които получихме днес (все още очакваме отговори и от МТСП, които ще бъдат публикувани отделно):

  • Въпрос: Включва ли новата програма, наречена „Иновативни здравно-социални грижи“, която би следвало да замести изтеклата вече „Грижи в дома“, здравни услуги и ако да – кои точно здравни услуги могат да заявят ползвателите?

Отговор от Община Габрово:

Реализирането на проект „Грижа в дома в община Габрово“ бе възможно на база европейско финансиране и срочността на дейностите бе известна на всички потребители, доколкото в договорите им за ползване на услугите е упоменат и срокът на тяхното действие. Неизвестна за общините-бенефициенти беше промяната, касаеща целевите групи и начинът, по който се определя тяхната допустимост. На база писмо от 09. 12.2024 г. от Министерство на труда и социалната политика, в частност Програма „Развитие на човешките ресурси“ до всички общини, реализиращи проект „Грижа в дома„, сме информирани за условията на новата схема, която следва да продължи след приключването на проекта. Посочени са новите целеви групи, както и броят на потребителите, определени за община Габрово, методическите указания и оценките, с които следва да се борави при определяне допустимостта на целевите групи. Става ясно, че част от досега предоставяните услуги ще се преустановят, както и че част от потребителите не отговарят на определените целеви групи.

Новата схема „Иновативни здравно-социални услуги“ е продължение на част от предоставяните до момента дейности в проект „Грижа в дома“. Запазват се дейности, извършвани от медицинска сестра и рехабилитатор, отпадат дейности като посещение на лекар-специалист в дома на потребителите. Потребителите, които могат да заявят желание за ползване на услуги в рамките на проект „Иновативни здравно-социални услуги в община Габрово“, са „самотно живеещи лица с увреждания, които независимо, че нямат определена чужда помощ, разполагат със съответните медицински документи, удостоверяващи невъзможността им за самообслужване за определен период от време; самотно живеещи лица в надтрудоспособна възраст в невъзможност за самообслужване, които нямат определена по съответния ред степен на намалена работоспособност“.

В обхвата на новата схема попадат лица, които са оценени по скалата на Бартел и на база оценка на възможностите на лицата да извършват инструментални ежедневни дейности по скалата на Лоутън-Броди. Лицата следва да отговарят на допустимите целеви групи (да не притежават определена чужда помощ или да нямат определена степен на нетрудоспособност) и на определението „самотно живеещ“. В случай, че лицето не е „самотно живеещо“, допустимо е да бъде в обхвата на програмата, само ако „В случай че лице живее на един адрес с жена/мъж, брат/сестра, дъщеря/син, майка/баща или друг роднина или близък, но тя/той също е в невъзможност за самообслужване да се счита, че лицето отговаря на определението „самотно живеещ“.

В допълнение можем да отбележим, че всяко лице, което смята, че има нужда от подкрепа в едно или няколко направления, може да подаде заявление за участие и да бъде оценено по новия инструментариум за оценка на потребностите. След извършване на оценката ще бъде определена и допустимостта му към целевите групи.

  • Въпрос: Изисква ли се презаписване за новата програма от страна на ползвателите и ако да – как трябва да се случи това?

Отговор от Община Габрово:

Дейностите в рамките на проект „Грижа в дома в община Габрово“ приключиха на 09.01.2025 r., като техният срок е упоменат в договорите на всички потребители. Финансирането на дейностите също приключва, което обуславя необходимостта от ново заявяване на желание за подкрепа, имайки предвид и промяната в целевите групи, които могат да бъдат обхванати.

(*бел.  на втората част от въпроса ни – как трябва да се случи презаписването – отговор НЯМА!)

  • Въпрос: Действително ли са освободени медицинските лица, изпълнявали до тук дейности по старата програма в община Габрово?

Отговор от Община Габрово: Освободени са медицински сестри, рехабилитатори и психолози, като в новия проект остава незначителна част рехабилитация и дейности, извършвани от медицинска сестра, предоставяни за конкретните лица от целеви групи.

Тук отваряме една скоба, за да прочетем какви са били указанията, тъй като разполагаме с информация от проведената през м. декември 2024 г.

информационна среща по бъдещата процедура „Иновативни здравно-социални услуги“ по Програмата за развитие на човешките ресурси

Има публикувани детайлни отговори към подобни въпроси, ето както прочитаме в сайта на Национално сдружение на общините в Република България:

Въпрос 25: Допустимо ли е при изпълнение на Дейност 1 да бъдат назначени медицински специалисти, които да предоставят здравни услуги в домашна среда Отговор: Да.

Въпрос 51 Потребителите на лична помощ по Закона за личната помощ и потребителите на ДДД „Асистентска подкрепа“ попадат ли в обхвата на целевата група само за предоставяне на здравни грижи? Тези лица могат ли да кандидатстват по новата процедура само за получаване на здравна грижа в рамките на няколко часа месечно? Отговор: Възможна, но нежелателна хипотеза.

Защо, след като в указанията пише, че здравните услуги са одобрени, от Община Габрово отговарят, че медицинският персонал в голямата си част е освободен от ангажимент към новата програма? Това е допълнителен въпрос, който ще отправим към тях, очакваме отговор и от МТСП. Проверка на процедурата в съседната Община Трявна, например, показва, че подобна опция е налична – потребителите на новата услуга са детайлно информирани как да я заявят, както и пред тях е предоставена възможност да избират дали да заявят социални, здравни или и двата вида услуги.

 

Както се вижда от бланката на Община Трявна, там е предвидена възможност да се заяви „здравна грижа“ от медицинска сестра. От Община Габрово ни отговарят, че медицинските сестри са освободени, а рехабилитационните услуги са „незначителна част“.

Последният ни въпрос бе:

  • В случай че здравните услуги вече не са част от новата програма, какви права имат тежко болните и лежащо болните, които имат нужда от рехабилитация и посещения на медицински лица в домовете им, поради невъзможност сами да посещават необходимите лекарски кабинети? Как и по какъв ред може да се заяви такава услуга?

Отговор от Община Габрово: По отношение правата на тежко болните, то техните не се различават от правата на всеки български гражданин. Дейностите, предоставяни по проект „Грижа в дома в община Габрово“ са реализирани в рамките на проект с времево ограничение и не са с характер на регулирана национална здравна политика за гражданите на Република България, те са определени в закон или друга национална нормативна уредба. В случай на необходимост от ползване на медицински услуги, тяхното заявяване е обект на здравната система в страната — позвъняване на единния европейски номер 112 (ЕЕН 112), който се използва при необходимост от спешна помощ при различни рискове за живота, здравето, сигурността и имуществото на гражданите. Ползването на този вид услуга за всички български граждани е регулирано в Закон за националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112; позвъняване на личен лекар при нужда от консултация относно моментно състояние на лицето, необходимост от издаване на направления и други. Услугите, свързани с рехабилитация, се заявяват в диагностично-консултативните центрове, в които работят рехабилитатори или в социални услуги с налични подобни длъжности като Дневен център за пълнолетни лица с увреждания.

Тук отново откриваме несъответствие между първоначална заявка и реално изпълнение на новата програма. Ето както прочитаме в горепосочения въпросник към срещата, състояла се през м. декември:

Въпрос 38 Допустимо ли е да се предоставят услуги от рехабилитатор? Отговор: Да.

По-ясно и категорично от това едва ли може да бъде.

Каква е причината отговорите на Община Габрово до голяма степен да се разминават с тези, които са обществено достъпни по темата, предстои да разберем.

Междувременно, от „За Габрово“ искаме да обърнем внимание на няколко факта:

  • Имаме пример на Община Трявна (както и на други общини), които са намерили начин за комуникация и са информирали досегашните ползватели на старата социално-здравна услуга какво и как трябва да го направят. Всичко е направено в максимално удобство на потребителите, които имат и свободата да заявят вида услуга, от която точно имат нужда.
  • В сайта на Община Габрово няма никаква информация за новата програма. Тя бе спомената на провелото се редовно заседание на Общинския съвет на 30 януари т. г., някак между другото, гласувана между други точки за социални услуги.
  • Гражданите, които ни сигнализираха, твърдят, че не са уведомени по никакъв начин, че услугата трябва да се заяви наново.
  • На конкретно зададен от нас въпрос КАК да се заяви новата услуга – ОТГОВОР НЯМА!

На среща, състояла се пак през м. декември, лично кметът на Община Габрово Таня Христова заяви, че изтеклият вече проект „Грижа в дома“ „ще бъде устойчив и че ще се превърне в делегирана от държавата дейност, осигурявайки качествена, модерна и достойна социална грижа.“

Дали грижата е модерна и достойна и към настоящия момент?

Докато институциите си прехвърлят отговорността една на друга, има реално нуждаещи се хора, които просто са оставени в безизходица, в очакване на… чудо!