Отговор на Община Габрово във връзка с въпроси на „За Габрово“ за отсечените дървета на ул. Христо Ботев и други въпроси, свързани с дърветата в Габрово
Публикуваме без редакторска намеса отговорите на Община Габрово по изпратените 8 въпроса от страна на „За Габрово“, във връзка с отсечените, оказа се, общо 41 дървета на ул. Христо Ботев.
Ето какво попитахме и както отговориха от Община Габрово:
- Моля за копие от констативния протокол или друг документ, удостоверяващ решението за отсичане на дърветата.
Приложено Ви изпращам копие от Протокол от 28.03.2025 г. на комисия, сформирана в изпълнение на Заповед Ns 1080/ 08.06.2023 г. на кмета на Община Габрово, за оглед и преценка на състоянието на дървесната растителност и определяне на необходимостга от премахване на дървета в обхвата на обект „Основен ремонт на ул. „Христо Ботев“, гр. Габрово“. Комисията е сформирана с оглед на постьпили Молба-подписка от живущи на ул. „Христо Ботев“ с входящ номер ИЕ 03- 01-11 /15.01.2025г. за премахване на опасни дървета, Молба за издаване на разрешение за отсичане на дървета с вх. Номер ИЕ 03-01-59/05.03.2025г. и Молба подписка от живущи на ул. „Христо Ботев“ с вх. номер ИЕ 03-01-62/06.03.2025 г.“.
(*бел.автор – видно от приложения документ, Протоколът, който Община Габрово цитират, НЕ е в резултат на цитираната по-горе подписка, а е в резултат на постъпило искане от страна на фирмата – изпълнител на обекта, ДЗЗД „ГРАДСКА СРЕДА НА ГАБРОВО 2016 – 2“ – този протокол публикувахме вчера, след като го получихме от РИОСВ Велико Търново.
Защо Община Габрово цитира подписка, а прилага Протокол, в който не се споменава такава подписка е въпрос, на който едва ли можем да очакваме отговор.)
- Колко от дърветата, находящи се на улицата ще бъдат отсечени? Каква е точната причина за тяхното отсичане?
Подлежащите на премахване дървета в обхвата на обекта, са описани в приложения протокол по т. 1. Дърветата са на видима възраст над 50 г., с височина на короната 15-20 м, във влошено фитосанитарно състояние. При липите се наблюдават множество коренови издънки, компрометиращи пешеходни и транспортни настилки, подземни комуникации, инфраструктурни съоръжения. Част от липите са с вторична корона вследетвие на неправилно проведени резитби през годините, с V-образни сключвания и сраствания в основата на скелетните клони, което от своя страна създава предпоставка за счупване и падане на клони с голям диаметьр и маса. Установени са механични повреди по стьблата и кореновата система, несвойствен прираст, дебалансирани корони. Компрометирана е здравината на дървесината. Една от липите е засадена в непосредствена близост до жилищна сграда, което е предпоставка за нарушаване целостта на основите на сградата.
Част от направените по-горе констатации важат и за брезите, при които допълнително утежнение създава повърхностно разположената коренова система. Повечето източници в специanизираната литература сочат като оптимална продължителност на живота на брезите 80-100 г. в естествена среда, като в градски условия тя намалява значително – 30-50 г. Установените механични повреди по стьблото и кореновата система, множеството счупвания на клони, в съчетание с меката дървесина, характерна за брезите, са довели до загнивания, условия за развитие на патогени, кападения от различни вредители и съответно нарушаване устойчивостга на дърветата. Ограничените поради неправилно засаждане растежни пространства, допълнително са влошили състоянието им.
Относно двата айланта на територията на обекта, следва да се има предвид, че видът е обявен за инвазивен съгласно Списъка с инвазивни чужди видове, засягатци ЕС към Регламент (ЕС) 2019/1262 за изменение ка Регламент (ЕС) 1143/2014 и определен като един от 1 0-те инвазивни чужди вида растения, представляващи най-голяма заплаха на територията на България според Министерство на околната среда и водите. Посочените мерки, които следва да бъдат предприети при установяването му, са насочени към премахване, контрол или ограничаване на разпространяването на инвазивния вид.
В допълнение, през последните няколко години са регистрирани многобройни сигнали от живущи на ул. „Христо Ботев“ с молба за премахване на някои от дърветата и/ или кастрене на сухи клони. С цел подобряване на състоянието им и обезопасяване на пешеходния и автомобилен поток, периодично са провеждани резитби, които предвид състоянието на дърветата, не са довели до изисквания резултат. Регистрирани са инциденти с паднали клони и нанесени материални щети върху движима собственост. При започване на ремонтните дейности на обекта, в Община Габрово са внесени подписки, подписани от 86 представителя на живущите в района, с молба за премахване на брезите по улицата и извършване на цялостно премахване на короните на липите, за да образуват нови такива, които в бъдеще да не създават опасност. При извършения оглед от комисията, във връзка с настоящото състояние на липите, описано по-горе, е преценеко, че подобно кастрене не би могло да осигури Безопасност за живота и здравето на хората и дърветата следва да бъдат изцяло премахнати.
- Защо в документите, прилежащи към обществената поръчка за облагородяване на тази зона е вписано, че ще бъдат отсечени само 2 дървета, а сега наблюдаваме масова сеч?
При разработване на проектната документация, съгласно Наредба Nо4 от 2001 г. за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти, на проектанта не е вменено изготвяне на оценка за състоянието на дървесната растителност в обхвата на обекта. Необходимостга от премахване на дървесна растителност, е установена от комисия с представители на Община Габрово, ДГС – Габрово и РИОСВ – В. Търново, съгласно изискванията на Наредба за изграждане, поддържане и опазване на зелената система на територията на община Габрово, при непосредствено започване на строителните дейности. Това е продиктувано и от факта, че инвестиционният проект е изготвен близо 2 години по-рано, през които е възможна значителна лромяна в състоянието на дърветата, породена от различни причини.
- На какъв етап е изготвянето на дигитално картотекиране и паспортизация на дърветата в Община Габрово и кога възнамерявате да бъдат вписани в онлайн регистъра всички дървета, намиращи се на територията на град Габрово, с включена информация за тяхната възраст и текущо състояние?
Община Габрово разполага с работен вариант на картотекиране на дълготрайната дървесна растителност на територията на общината, разработено за три отделни зони, с различна степен на детайлност. Дървесната растителиост в зона 1, обхващаща предимно централната градска част на Габрово, съдържа информация за над 8000 бр. дървета, като включва вида на растението и основни характеристики (височина, диаметър на стьблото и др.). Зона 2, с обхват регулационните граници на града, разполага с базова информация за над 20000 бр. дървета. В зона 3- територията на община Габрово извън града, отделни дървесни видове не са картотекирани, с изключение на вековните дървета, публикувани в регистьра на МОСВ.
Процесът по определяне на детайлна санитарна експертиза на всеки индивид, е трудоемък, изискващ кеобходимите задълбочени познания, специaлизирана апаратура и други. Самите експерти, извършващи дейността дават срок за валидност на експертизата 1 година. Оценката на възраства се извършва по специaлна технология, също изискваща средства и време. При така изложеното по-горе, считам за достатьчно ясен факта, че ресурсът, който трябва да бъде отделен за тези дейности, е значителен.
- Кога възнамерявате да обновите списъка на вековните дървета в Габрово?
Реrистърът на вековните дървета се поддържа от МОСВ, респективно РИОСВ – В. Търново за територията на община Габрово. Обновяването му, според изискванията на законодателната рамка, се извършва при всяко новокартотекирано вековно дърво.
- При положение, че договорът за ремонт на тази улица е сключен през м. Септември 2024 г., защо само няколко месеца след това решавате, че дърветата масово са „опасни“? Как това е отразено в обществената поръчка и КСС към договора?
Относно първата част на въпроса, отговорът се съдържа в изложеното по- горе на настоящото писмо. Премахването на дървесната растителност не променя общата стойност на сключения договор за изпълнение на СМР.
- Планира ли Община Габрово да продължи с масовата сеч на дървета на видима възраст 30-40+ години в рамките на града и ако да – къде точно гражданите да очакват изсичане на дърветата и къде могат да се запознаят с причините за отсичане на тези дървета? Предвидена ли е информационна кампания за районите, в които предвиждате масово изсичане на дървета?
Към настоящия момент Община Габрово не предвижда премахване на голямо количество дървесна растителност в определена зона. Премахват се основно дървета по подадени сигнaли и жалби на граждани и институции, както и изсъхнали или опасни дървета. При премахване на по-голямо количество дървесна растителност в определен район, живущите се уведомяват предварително, както е направено и в обхвата на коментирания обект – ул. „Христо Ботев“. Поставеното уведомление на всеки жилишен вход в района, съдържа план на обекта, информация за лремахване и засаждане на нова дървесна растителност, телефони за контакти на Общика Габрово и ОП „Благоустрояване“, на които в рамките на определения срок, гражданите могат да получат допълнителна информация и/ или да подадат възражения. В посочения срок не са постъпили възражения относно премахването на дървесна растителнаст в района на нито един от посочените телефонни номера.
- С какви видове ще бъдат заменени вече отсечените дървета и колко точно ще посадите на ул. Христо Ботев?
Предвидените за засаждане в обхвата на обекта дървета са основно от вида явороволистен чинар /Platanus x acerifolia/. Предложени за засаждане са над 40 броя дървета.
Целият документ, тук:
А ето така изглежда една улица в София, където намериха как да спасят дърветата при ремонтирането на улицата: