Почина доц. д-р Ангел Гоев, дългогодишен Директор на РЕМО „Етър“

Това съобщиха негови колеги от „Сдружение български музеи“ вчера, 29 октомври.

Доц. Ангел Гоев бе дългогодишен директор на РЕМО „Етър“ и остави светла диря след себе си. Автор е на множество книги с етнографска насоченост, изследовател на културата и народните занаяти, той оставя богато литературно наследство.

Доц. Ангел Гоев е роден в дряновското село Царева ливада. Притежава докторска и доцентска степен по  история. Посвещава живота си на науката и в дълбочина изследва българските народни вярвания и особено онези от тях, които стъпват на „магията“. Самият той се занимава с изработка на амулети и талисмани. Знания за направата им черпи от народните представи, предавани от поколение на поколение, както и от археологическите данни и древните писания.

„Целта на амулетите и талисманите, така наречените предмети на силата, е да прогонват злото и да носят добро. Амулетът е предимно пазител, а талисманът не само предпазва, но и носи добро във всяко едно начинание. При изготвянето на амулетите огромно значение има използваният материал – камък, кост, но най-вече дърво, в което още от дълбока древност народът влага магическо съдържание. Амулетите и талисманите се приготвят от различни видове дървесина – глог, дрян и др., от отделните техни части – от долния или горния край на короната, от стеблото или корените. Значение има мястото, на което е расло дървото – срещу изгрева или залеза, както и частта от денонощието, през която е взето клончето“

обяснява доц.Ангел Гоев пред онлайн изданието „Борба“ – Дряново.

Роден е на 16 януари 1948 г. Дипломира се във Великотърновския университет, специалност История и специализира Етнография. През 1990 г. защитава докторантура към Етнографски институт с музей при БАН – София. От 2008 до края на 2014 година е директор на Архитектурно-етнографски комплекс “Етър”, понастоящем – РЕМО „Етър“ – Габрово.
Автор е на над 90 научни монографии, студии, статии и повече от 350 научно-популярни публикации в переодичния печат в областта на народните традиции, обичаи, обреди и вярвания. Редовен участник в научни форуми, конгреси, симпозиуми и конференции от национален и международен характер. През 1992–1993 година издава собствен вестник “Духовна старина” за българските народни традиции.

Той е инициатор и научен ръководител на поредицата от научни конференции на тема “Народна култура на балканджиите”, както и съставител-редактор на сборниците с материали под същото заглавие.

Номиниран от Международния биографичен център в Кембридж, Англия за справочника на най-изявени личности за 2004 г.

Източник на биографичната справка – „Борба“ – Дряново.

Снимка – https://botevgrad.com/