Регионален исторически музей – Габрово представи изложба на най-новите находки от ранновизантийската крепост Градище
Днес, 13 февруари, бе представена изложба на най-новите находки, открити при разкопки на крепостта Градище, които бяха направени през 2024 г.
Решихме да представим в една актуална изложба дейността на Регионален исторически музей – изложбата включва експонати от последните ни археологически проучвания, и то от едно любимо на всички габровци място – местността Градище За първи път показваме експонати от северната част на Градище. Изложбата е направена по начин, по който показва живия процес – от предварителната подготовка, през самите дейности по разкопките, но и дейността на ателието по реставрация и консервация. Днес тук са и част от хората, които се включиха в разкопките. В изложбата са представени някои от по-интересните предмети, измежду всички над 220, които намерихме. Това са керамични съдове, метални предмети, които свързваме с въоръжението и с поминъка и бита на населението.
Самият процес бе доста интензивен и жив, и сме сложили експонати почти от всички видове предмети, които намерихме, както и самите уреди, които бяха използвани.
За пръв път имаше и интерес от деца – поставихме началото на една детска археологическа школа и имаме намерението да я продължим и занапред,
сподели директорът на РИМ – Габрово Росен Йосифов.
Изложбата е подредена основно по идея на Христинка Шепелева, главен уредник на РИМ – Габрово. От музея уточниха, че изложбата е подредена и в чест на годишнината – 165 години Габрово град.
С тази изложба искаме да покажем, че Габрово не само се развива в модерните време и напред, но ние, като музейна институция, гледаме и назад, защото не само това е наша мисия, но и да покажем, че има с какво да се гордее Габрово. От нас зависи да пазим историята и да развиваме интереса към нея.
Христинка Шепелева, главен уредник на РИМ – Габрово, сподели:
За децата направихме специална археологическа школа с няколко ателиета, информация за които в момента ще пуснем и на сайта, и във фейсбук страницата ни. Идеята дойде още през лятото, когато започнаха разкопките. Започнаха да идват детски групи с организирани летни занимални, специално дойдоха и „Веселите патиланци“. Дойдоха при нас изненадващо, но се получи страхотно, на децата им беше много интересно. Ето и днес дойдоха отново деца, които са любопитни към археологията. Писаха в нашия „полеви дневник“.
Сега обмисляме да продължим тази идея, да направим за първи път археологическа школа за деца – това ще са сериозни ателиета, не са за малки деца съвсем, защото ще има обучение за работа с нивелир, има рисуване на находки, има чертане на профили, има съвсем сериозни занимания. Едно от най-интересните неща е посещението на Ателието за реставрация и консервация. Ателието се намира в музея. Закупени по проект, разполагаме с най-нови технологии, оборудване, имаме и реставратори, които работят – те са много добри експерти и много добре работят с деца. Така че предстоят ателиета, демонстрации, лекции и ще бъде много интересно.
А как родителите могат да заявят желание за включване на децата в тези ателиета?
Може и сами, например, ние сега тъпърва започваме със семейните уикенди. На 22 март ще е първият, който ще е за направа на мартеници и така, периодично, ще има информация за това какво предлагаме, телефон на който могат да дадат заявка, а ще очакваме заявките и на място.
Доколкото разбрах, има идея разкопките да продължат, т. е. ще има и полева част от ателиетата, нали?
Да, програмата започва през февруари, март, април, май и юни и естествено се надяваме юли да започне с разкопки и задължително децата ще са там, ще ги поканим.
Находките край местността Градище са част от верига византийски градове-крепости от времето на император Юстиниан I (527-565 г.). Разкопките през 2024 г. се фокусираха върху северната част на базиликата, където са открити монети, керамика и накити, свидетелстващи за живота в града. Вероятно тук е имало двуетажна къща.
Знае се, че гората е спомогнала за съхранението на терена, но корените на дърветата затрудняват разкриването на основите на сградите. След прекъсване на проучванията от археолога Кина Койчева през миналия век, теренът е изоставен и постепенно обрасва с храсти. При новите разкопки е извършено и почистване, особено от северната страна, за да стане обектът по-достъпен.
През м. октомври 1920 г. Историографическо дружество „Габрово” организира първите разкопки на м. Градище край града. Те са ръководени от бившия асистент по геология и археология в Мюнхен Макс Нойберт – немец, женен за габровка, с участие на ученици от техническото училище „Д-р Н. Василиади” и членове на туристическото дружество. Разкрити са основите на няколко помещения, градени с необработени камъни на калова спойка, с огнище в едното, и над 100 находки. Проучените строителни останки и намерените материали, от които 60 постъпват в сбирката на дружеството, дават основание да се датира крепостта през римо-византийската епоха.
Впоследствие при своята обиколка в Габровския край в средата на 50- те години на ХХ в. Иван Велков датира крепостта в м. Градище в VІ в. През есента на 1961 г. проф. Ат. Милчев, със съдействието на Окръжния исторически музей, прави няколко сондажни изкопа на терена и датира намерените материали в периода ІІІ – VІ в.
Местността е укрепена като римски военен лагер в първото десетилетие на ІV век, с предназначение охрана на пътя към Шипченския и Габровския проходи. Изграденото землено-каменно крепостно съоръжение (в ал), подсилено с еднолицев каменен зид, опасва достъпните части на платото. Укрепената площ надхвърля 2 дка. През първите десетилетия на ІV век е изградена допълнителна крепостна стена с кула в най-уязвимата, североизточна част на селището. Сериозни щети на военния лагер са нанесени през първата четвърт на ІV в. При възстановителната дейност е изградена нова крепостна стена, трасирана успоредно на вала, на 2 м вътрешно от него. Двата крепостни пояса са функционирали паралелно, като защитата е подсилена чрез здраво укрепени входни проходи при двете порти, с надвратни кули и две отбранителни кули
През 1967 г. археологическият обект в м. Градище е обявен за археологически паметник на културата с категория “местно значение”.
От РИМ потвърдиха, че към момента да подготвени и съответно изпратени всички необходими документи към Министерство на културата, тъй като е подадено Заявление за промяна на категорията на недвижимата културна ценност от „местно значение“ в „национално значение“. Те се надяват и че подкрепата от МК ще продължи и през настоящата, 2025 г., за да може разкопките на Градище да продължат.
Изложбата, която включва известна част от намерените над 220 предмета през 2024 г., ще може да бъде разглеждана още няколко месеца. Като най-интересен предмет, от РИМ-Габрово посочват малка оловна теглилка, която може да видите в нашата галерия. Цялата изложба включва още панти, ключалка, част от кръст, конска сбруя, ключове за конски букаи, части от катинари, различни метални инструменти, оловни тежести за риболов, игли, както и кости от домашни животни – интересно е, че най-голям е дялът на едрия преживен добитък, не толкова – овце, кози и др.
- „Градище“