„Сако от велур“ от Станислав Стратиев отново на габровска сцена, 48 години по-късно!

Днес бе премиерата на най-новото заглавие в репертоара на Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово – пиесата „Сако от велур“, пиеса на Станислав Стратиев!

Постановката е съвременен прочит на популярната и много успешна пиеса на големия Станислав Стратиев, едно от най-светлите имена в българската драматургия и сатира! Историята проследява развитието на едно недоразумение и сблъсъка на един нормален човек с бездушието на държавната администрация, която…. няма как да греши! Пиесата е осъвременена, но темата е по-актуална от всякога. Загубена в бюрокрация, Истината губи тежката битка за нормалност и лудостта надделява, оставяйки въпроса – нормалното лудост ли е или лудостта е нормалност?…

Премиерният спектакъл на режисьора Боил Банов се играе за първи път пред габровската публика след 48 години, като освен днешната премиера, ни очаква и втора премиера –  на 19 май.

Станислав Стратиев е роден на 9 септември 1941 г. в София. Завършва българска филология в Софийския държавен университет през 1968 г. През 1964 – 1968 г. е редактор във в. „Народна младеж“, а през 1968 – 1975 г. работи във в. „Стършел“. От 1975 г. е драматург на Държавния сатиричен театър в София.

За пръв път Станислав Стратиев публикува през 1958 г. във в. „Средношколско знаме“. Сътрудничи с разкази и фейлетони на вестниците „Народна младеж“, „Стършел“, „Пулс“, „Стандарт“, „24 часа“ и на списанията „Родна реч“, „Пламък“, „Септември“, „Театър“. Дебютът му в прозата с книгата „Самотните вятърни мелници“ през 1969 г. е посрещнат възторжено от критиката.

През 90-те години има своя постоянна колонка във в. „Стандарт“

След успеха на дебюта на Стратиев –  „Римска баня“ в Сатиричния театър, Стратиев става драматург в театъра, където след това са играни премиерно неговите пиеси – „Сако от велур“ (1976), „Рейс“ (1980), „Максималистът“ (1984), „Животът, макар и кратък“ (1986), „Балкански синдром“ (1987), „Мамут“ (1990), „От другата страна“ (1993), „Зимните навици на зайците“ (1996).

Сред филмовите му сценарии са: „Кратко слънце“ (1979), „Слънце на детството“ (1981), „Оркестър без име“ (1982), „Равновесие“ (1983).

Първата постановка на „Сако от велур“ в Сатирата е поверена на режисьора Младен Киселов. Художник е Стефан Савов, а над костюмите работи Константин Радев.

Ролята на Иван Антонов изпълнява Светослав Пеев, а в Чиновника се превъплъщава Георги Калоянчев. Запазено е аудио от първата пиеса, което може да чуете тук.

За 3 години спектакълът е изигран 150 пъти, а последното му 308-мо представление е през 1987 г.

Спектакълът е отличен с много награди и е представен на важни форуми в страната, както и в чужбина.

През сезон 1978/1979 Минчо Събев поставя „Сако от велур“ в Габровския драматичен театър, с художник – Ардаш Тавукчиян. В постановката Иван Антонов се изпълнява от Кристиян Симеонов, а заслужилият артист Емил Греков е в ролята на Чиновника. Ружа Николова е изпълнявала ролята на Съпругата, а Синът е бил Илия Костадинов.

Боил Банов поставя за втори път този текст на Стратиев. Първият му спектакъл е в Хасковския театър.

Днес режисьорът прави своя сценична версия, в която действието се развива в наши дни Иван Антонов (Александър Андреев) се изправя сам срещу абсурдната ситуация, в която сакото му е записано в държавните регистри като овца, върху която той дължи данък. Освен това в настоящия прочит чиновниците с много лица се изпълняват от различни актьори (Петър Рангелов, Атанас Димитров, Адриана Димова, Дилян Николов). Спектакълът е силно комедиен, остро сатиричен и много актуален с препратките си към европейските директиви и програми, както е загатнато и от плаката с жигосаната овца.

Актьорският състав на спектакъла се състои от младите в трупата на театъра – Александър Андреев, Атанас Димитров – Фози, Дилян Николов, Петър Рангелов и Адриана Димова.

Сценограф и костюмограф е Жанета Иванова, която за първи път работи на Габровска сцена. Тя създава минималистична среда, в която чиновниците се сливат с работните си места.

Автор на музиката е Петя Габрова – Домбева, позната на габровци с музиката за спектакъла „Приятнострашно“ от Яна Борисова, реж. Валерия Минева.

Художник на плаката е Владислав Андонов.

 

Снимки: „За Габрово“, Петко Койчев – ФБ, ДТ „Рачо Стоянов“; сайтът –

Станислав Стратиев