Росина Пенчева – „Изкуството и културата имат силата да въздействат и да променят нагласи и поведение.“

Настоящето интервю с Росина Пенчева творчески продуцент, визуален артист, професионален фотограф и посланик на Хомо Фабер, е част от проекта „БудителиТЕ“ – серия от интервюта, посветени на Деня на Будителите, 01 ноември, инициатива на сайта „За Габрово“.

Росина Пенчева е един от хората, които нямат нужда от кой знае какво представяне, тъй като нейната фотография и значителен принос в областта на културата говорят сами по себе си. Този разговор – интервю посвещаваме на Деня на будителите и на цялостната ѝ творческа и културна дейност, но също така тази година г-жа Пенчева заслужи и високо отличие за своята цялостна дейност – тя бе отличена в класацията на Дарик „40 до 40“ – проект, който откроява онези млади и дейни българи, които успяват да оставят такава следа, че да променят средата около себе си. Един от последните проекти на г-жа Пенчева – Микрофест „Инфундибулум“, който се състоя на 12 октомври, е най-скорошното и живо доказателство за това, че културно-творческите проекти, чиито идеолог и продуцент е тя, действително водят до осезаеми промени.

 

– Г-жо Пенчева, как приемате отличието  включването Ви в тазгодишното издание на 40 до 40 и какво означава то за Вас?

 Следя „40 до 40“ откакто се появи. Да слушам интервютата с тези успешни хора винаги ми действа обнадеждаващо и вдъхновяващо. Щастлива съм, че самата аз вече съм част от тази общност, където се чувствам сред съмишленици. Знам, че сега вече имам и тяхната подкрепа и това ми дава спокойствие и увереност да продължавам да развивам дейността си. Сигурна съм, че включването ми в „40 до 40“ ще ми отвори нови „врати“ и ще даде повече видимост на инициативите ми. Определено имам нужда от това, защото колкото и да съм удовлетворена и щастлива с работата си, категорично имам нужда от повече подкрепа, за да продължа да я развивам.

– Габровци Ви познават с редица Ваши творчески инициативи, които не само, че допринасят за подобряване на цялостния облик на културата в нашия град, но и виждаме реална промяна на физическата градска среда. Разкажете ни малко повече за цялостната Ваша идея  чрез изкуство да се въздейства пряко върху физическата среда?

През 2006 заминах за София да следвам Визуални изкуства и останах да живея там. От 2013, обаче, имах повод да се завърна в града по работа – с театралния режисьор Петринел Гочев. Така, постепенно, започнах да работя успоредно и в Габрово. Сред културните проекти, които съм осъществила в града, са фото-инсталацията на открито „Паралели“ (2015), посветена на годишнината на местния драматичен театър. Още тогава получих признанието на жури и публика с Голямата награда от конкурса „Събитие на годината в областта на културата за Габрово“ и разбрах, че родният ми град има нужда от моите проекти. Последваха аудио-визуалният проект „Дом на културата – визуално съхранение“ (2021), дигиталният проект „Ръчно сътворено. Фотографски дневник“ (2022), микрофестивалът „Нови тъкачи за Габрово“ и др.

Работила съм на щат над 4 години в музея на открито „Етър“,  където освен, че бях фотограф, инициирах и множество дейности и съм част от екипите на значими проекти. Дълги години работих в тясно сътрудничество и с Драматичен театър „Рачо Стоянов“ и Музей на хумора и сатирата. В последните години и трите институции са във възход, а аз съм удовлетворена, че съм допринесла за този процес с опита и уменията си.

Идеята изкуството и културата, които създаваме и представяме, да излезе и извън стените на концертни зали, галерии и музеи, до голяма степен произтича от факта, че аз и хората от екипа на Capturing Creativity – самите ние, сме част от автентичната градска култура. Това ни кара да допринасяме към нея, да я развиваме и да покажем нейната позитивна страна, а именно – да подобрява градски пространства, които ние като граждани обитаваме и споделяме. Реалният повод за този тип събития, е приоритета на програма „Култура“ на Община Габрово, въведен през 2023 –„ Творческо преживяване и социализация на пространствата“. Той много добре назова инициативите, които искахме да създаваме и така основахме нашият Микрофест.

– Кой е онзи Ваш проект до тук, който Ви носи чувство на пълна удовлетвореност и с който се гордеете особено много?

Това безспорно е най-новата арт инсталация на Невена Екимова – „Инфундибулум“, вдъхновена от фантастиката, която се намира в подлеза до автогарата. Тя е създадена чрез платформата Capturing Creativity и я открихме в рамките на втория ни Микрофест. Гордея се с този проект, защото той постигна най-важното – да бъде припознат от гражданите, за които е предназначен. Всички те толкова я харесват, че изразяват загриженост дали ще оцелее при вандализъм – искат тя да остане непокътната. Достатъчно е човек да постои поне 15 минути в или около подлеза и да наблюдава реакциите на преминаващите през него, за да се увери, че от младежи до пенсионери – всички се възхищават и изумяват на създадената специално за подлеза творба.

Арт инсталацията „Инфундибулум“ впечатлява не само с името си, но и с мащаба, в който е създадена – 8 триизмерни творчески намеси в подлезното пространство; нетипичният за изработка на скулптури елемент – консервна кутия; броят на тези кутии – над 8000, които една по една са подреждани на ръка, за да създадат специфични форми; и най-вече – „общата картинка“ на всичко това, която ни представя въображението на Невена Екимова! Това е нейната най-мащабна работа до момента, а също така – втората ѝ творба в градска среда.

„От нищо – нещо страхотно“ е лайтмотивът на микрофеста от самото му зараждане. Продължавайки метода на преизползване, вдъхнахме нов живот на бракувани и ненужни за три бизнеса материали (консервни кутии, дървени макари и дървени плоскости). Нашето събитие се стреми да възпитава културата на рециклирането.

На Микрофеста имахме концерти на Илко Биров и Павел Терзийски – впечатляващи вокали на българската сцена, които срещнахме с нова публика, DJ сет от Gonzo from the Block, който освен музика за танци в нощта на събитието, създаде и музикална листа. Тя е вдъхновена от фантастиката, също както самата арт инсталация и е достъпна за слушане безплатно от всички, преминаващи през подлеза, при сканиране на код, изписан на инфо табели или чрез директния линк: capturing-creativity.com/infundi-soundtrack. Представихме и второто издание на мобилната ни читалня – този път с тематични ретро издания фантастика. Три часа публиката разлистваше над 200 издания с вече колекционерска стойност. Осигурихме си ги благодарение на наши приятели, както и на Регионалната библиотека, която ни партнира.

Стремим се да привличаме посетители на арт инсталацията в подлеза и като една от стъпките в тази посока създадохме нейна локация в Google Maps: maps.app.goo.gl/mffdRHXg7dNuM6USA. Имаме идеи за повторно организиране на временната читалня над подлеза, както и за други събития в рамките на следващата година, докато творбата е там.

Като документален фотограф, разбира се, държа да създаваме и визуален архив от дейността ни. Предстои да създадем и поредица от 4 видеоклипа, каквото имаме и за първия ни Микрофест: capturing-creativity.com/novi-takachi-za-gabrovo-video. Подкрепят ни много приятели, институции и бизнеси, а широката и дълготрайна видимост е важна и за тях.

– Вашето творчество отдавна е разширило границите на родното Ви Габрово. И все пак, Вие често се завръщате тук  какво е за Вас Габрово и какво Ви връща обратно?

Това, което ме завръща е както широката ми приятелска среда, с която никога не се разделих, така и вдъхновението от историята и културата на Габрово. В момента в града има както търсене, така и възможности да се създават качествени културни проекти. Щастлива съм, вече около 10 години, да си партнирам с местното управление и институции, благодарна съм за доверието в нашата работа и съм убедена, че точно това е начинът за позитивна промяна – да работим заедно, интердисциплинарно и с грижа за потребностите на града и неговите граждани и гости. Харесва ми проектите, които създаваме да решават творчески даден проблем, а не да имат единствено естетическа стойност.

– Чрез творчеството си културните дейци като Вас обикновено изпращат едни невинаги открито заявени, но все пак  осезаеми  послания, които достигат до “потребителите” на изкуството. В навечерието и на светлия празник  Деня на Будителите  кое е онова Ваше послание, което искате публиката на Вашето творчество да разбере ясно и категорично и да остане във времето?

Надявам се, че успешно демонстрираме разликата между културната дейност и шоубизнеса, защото понякога хората не си дават сметка за нея. Стремя се проектите ни да възпитават публиката ни в добър вкус и достойни ценности, а също така, да я запознаваме все повече с труда, уменията и усилията на артистите и културните дейци, които се случват зад кулисите. Изкуството и културата имат силата да въздействат и да променят нагласи и поведение. Ако използваме този „инструмент“ с искрени намерения и за достойни цели, ще живеем в една по-приятна и позитивна среда.

– И на финала  да открехнем завесите  какво предстои и кога габровци могат да очакват Ваша следваща поява в родния Ви град?

Още през пролетта ще представим нещо ново, заедно с музиканта, с когото създадохме първия ни Микрофест – „Нови тъкачи за Габрово“ – Васил Хаджигрудев. Както споменах и по-горе, мобилната ни читалня ще се появи още няколко пъти в Габрово и наоколо. Предстои ми отново да си партнирам с музея на открито „Етър“ за новото издание на неговия Международен панаир на традиционните занаяти. В рамките на мащабното събитие отново ще поканя няколко съвременни автори, но ще има и друго, което засега няма да разкривам. Понеже съм част от международната мрежа за съвременно занаятчийство Хомо Фабер, несъмнено можете да очаквате и събития по тази линия. Разбира се, вече работим по подготовката и на третия ни есенен Микрофест в Габрово!

Портрет на Росина Пенчева – нейн личен архив, автор – Добрин Кашавелов

Снимки – Росина Пенчева, фотограф