Въпреки резултатите от проведения Референдум, Община Казанлък и Област Стара Загора подписаха ново споразумение за Монумента Бузлуджа

На 18 декември се проведе пресконференция в Стара Загора, от която стана ясно, че Община Казанлък и Областна управа – Стара Загора подписаха анекс към споразумение за Концепциите за Интегрирани териториални инвестиции (КИТИ). С новото споразумение става ясно, че стопанин на паметника на връх Бузлуджа остава държавата, а участието на казанлъшката община в КИТИ продължава, като срокът 11 февруари за подаване на идейните проекти за европейско финансиране ще бъде спазен.

Концепцията за Интегрирани териториални инвестиции, в която Община Казанлък съвместно Община Павел баня и Община Мъглиж са разработили 16 проекта на обща стойност 30 млн лв., включват консервация и опазване на Монумент Бузлуджа. Целта е спиране на разрухата на паметника и осигуряването на безопасен достъп за посетители, с одобрени средства в размер на близо 7млн лв, като условието в първото споразумение бе Община Казанлък да поеме неговото управление.

В хода на  пресконференцията, Областния управител на Стара Загора заяви, че целта на този анекс е

Да отговорим на обществения интерес.

Да спрем спекулациите.

Да успокоим общественото мнение, че монументът на „Бузлуджа“ няма да бъде изоставен.

Методи Марков уточни още и, че „държавата трябва да влезе във фунцкията си на стопанин на монумента.“

Има една концепция, която се разработват, в която Община Казанлък е разработила проект на обща стойност 30 милиона лева. Монумент Бузлуджа е част от тази интгрирана концепция за развитие. Всички партньори вътре са взаимно обвързани. За да не се провали целият проект по КИТИ, положихме доста усилия с г-жа Стоянова.

допълни още той.

Настроенията по отношение на проекта бяха много полярни. За това проведохме референдума, резултатите са ясни. Според тези резултати, не може община Казанлък да получи Монумента, което поставя в риск целия проект за интегиррани инвестиции. Поради тази причина проведохме много срещи с МРРБ и стигнахме до днешното решение – днес, пред Вас, ще подпишем ново споразумение – Община Казанлък остава водещ партньор в споразумението, а държавата, в лицето на Областна управа, ще бъде отговорен парньор и ще извирши всички дейности по този проект,в тясно сътрудничество с Община Казанлък, парньор ще бъде и Фондация “Монумент Бузлуджа”.

Мисля, че имаме едно успешно съвместяване на държава, местна власт и неправителствен сектор.

От „За Габрово“ напомняме, че проведеният Референдум за съдбата на паметника „Бузлуджа“ се провали, порада ниска избирателна активност. Той се проведе на 17 ноември т.г., като едва около 19% от жителите на Община Казанлък отидоха да урните. Те трябваше да отговорят на въпроса: Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот частна държавна собственост – Дом паметник на връх Бузлуджа, за 10 години“, с „да“ или не“.

Това, което ние ще направим с Община Казанлък ще отговори на много въпроси – Може ли да се развие функционалността на тази сграда до предишното ѝ ниво, или ще остане добре съхранен красив паметник, който да привлича туристи?

Поясни Областният управител на Стара Загора, който още още обясни, че в момента се работи заедно с Министерство на Земеделието, за да промени статута на териториите, на които се намира паметника, тъй като в момента те се водят „пасище“. След което теренът ще бъде предоставен на Министерство на културата.

Кметът на Община КАзанлък, госпожа Галина Стоянова заяви:

Концепцията на Община Казанлък е оценена на второ място, след концепцията на Община Бургас за изграждане на детска болница – т.е. нашата концепция е с най-голям процент вероятност да бъде изпълнена и финансирана.

Тя съобщи и, че в момента са поставени 2 основни цели:

Да реализираме проектите на ОБщина Казанлък и също – да съхраним един паметник, който е в тежко състояние и който има нужда от авариен ремонт. Да го съхраним така, че нито държавата, нито община Казанлък да похарчат от собствения си бюджет, а в същото време да извършим конкретни дейности за обявяване на монумент „Бузлуджа“ за паметник на културата от национално значение.

Тя допълни и:

Областният управител използва всичките си контакти, за да може държавата да влезе във функциите си в грижата си за един такъв значим, национален паметник.

Уточни се още и, че:

Водещ партньор в подаването на проекта ще бъде Община Казанлък, тъй като ние сме допустими бенефициенти по КИТИ, основен партньор по изпълнение на дейностите по реновация на Бузлуджа ще бъде Областният управител на Област Стара Загора. Проектът се нарича “Опазване и адаптация на Монумент Бузлуджа”.

В хода на дискусията бяха зададени и въпроси от страна на журналисти, сред които и основателния въпрос – след като държавата в продължение на 30 години не е полагала усилия за този паметник, кое ще гарантира поддръжаката на този паметник, на което Областният управител поясни:

Продължаваме напред, който и да дойде след мен е длъжен да довърши този проект, който ще започнем. (….) На първо място е консервацията на паметника.

Той допълни и, че:

За да може да бъде върнато първоначалното му функционално състояние, ще са необходими общо около 70 милиона лв.

Проектът трябва да бъде внесен до 11 февруари 2025 г.

От  „За Габрово“ припомняме, че дискусиите около паметника „Бузлуджа“ бяха разгорещени, а по време на провеждането на Референдума, в социалните мрежи бе предречено това, което на 18 декември се потвърди. Припомняме коментар на популярния певец, Антон Гудов:

Честно, такава пропаганда като за Бузлуджа Казанлък не помни. Впрегната цялата общинска мощ, директори, медии – Галина Стоянова иска на всяка цена милионите да минат през нея. Иначе селата, които я “направиха” кмет тънат в дупки и мизерия. Копринка няма канализация. Градът се наводнява при всеки по-голям валеж. Госпожата обаче иска Бузлуджа, много ѝ е “тъжно” да я гледа така, както каза в едно интервю. На мен ми е още по-тъжно за пореден път да се трошат парите на казанлъчани за референдум. 102 хиляди! Представете си това колко път и тротоари са. Това са парите от повешените ви данъци. Вашите пари! Но дори и утре референдумът да се окаже невалиден заради ниската активност, пак ще се глътнат милионите, не се съмнявайте. Ще го извъртят, че въпреки че е невалиден хората искали.