Здравословен начин на живот: Сила и свободата в движението сред природата.
Три идеи за разходка сред красивата природа на Габрово
Публикацията е създадена в рамките на проект„Социално отговорни и граждански активни“. Проектът се осъществява благодарение на най-голямата социално отговорна инициатива на Лидл България „Ти и Lidl за нашето утре“, в партньорство с Фондация „Работилница за граждански инициативи“, Български дарителски форум и Асоциация на европейските журналисти.
В съвременния свят, доминиран от технологии и заседнал начин на живот, необходимостта от активно движение и контакт с природата никога не е била по-належаща. Здравословният начин на живот не е просто мода – той е философия, избор, и най-вече – лична отговорност. А спортът на открито и планинският туризъм са сред най-добрите съюзници по този път.
Навлизаме в най-активния за спортни дейности на открито сезон, любим на планинарите и любителите на природата. Настоящата статия цели да покаже ползата в здравословен аспект от спортуването сред природата и пешеходния туризъм.
За важността от спортуването и здравословния начин на живот споделя и Д-р Богомил Лазаров, с когото съекипно развиваме рубриката.
Здравословният начин на живот е централен момент в профилактиката на болестите и промоцията на здраве!
Понятието „здравословен начин на живот“ често се клишира, но ето моето определение за него – „Това е лично здравно поведение, което, изградено върху научно обосновани здравни и хигиенни норми, гарантира здраве, трудоспособност и творческо дълголетие“. То зависи от обективни и субективни фактори Обръщам повече внимание на вторите. А те са свързани с равнището на здравната култура на населението, съзнателността на индивида към опазване на собственото си здраве и здравето на околните. За всички нас не е тайна, че това е нашата „ахилесова пета“.
Тук е моментът да отбележим още нещо важно, що е отнася до това какво биха могли да направят хората така, че да живеят един поне малко по-здравословен начин на живот. Тук е мястото да отбележим като задължителна борбата със свръх амбициите и особено тезата „всеки да има всичко на всяка цена“. Именно този начин на мислене пречи на създаването и поддържането на дружелюбни, подкрепящи и стимулиращи взаимоотношения в семейството, групата, общността и обществото. Това са основните изисквания за здравословния начин на живот, които от позицията на съвременната медицинска наука имат връзка с появата на масовите съвременни заболявания.
Нима някой може да оспори, че физическата култура и спорта ограничават нуждата от вредни навици като тютюнопушене, употреба на алкохол и наркотици? Чрез спорт и добра физическа подготовка се изграждат и ценни личноснни качества, като самодисциплина, толерантност към другите, а не агресия и неконтрулируемо поведение.
Нека всички – учители, родители, възпитатели, общество – да бъдем радатели на това желание за здравословен начин на живот. Ако имаме мярката за всичко, като общество, ще се сетим, че повишаването на нивото на двигателната активност при децата и подрастващите е от изключително значение като превентивна и стимулираща мярка за тяхното психо-физическо развитие и добро здравно състояние. Подобна дейност ще благоприятства и регулирането на добро социално поведение при децата, при учениците в училищата и като цяло – в обществото, тъй като физическата култура и спортът доказано ограничават стремежа към вредни навици като тютюнопушене, употреба на алкохол и наркотици, като в същото време спомагат за изработването на ценни личностни качества като самодисциплина, самоконтрол, толерантност към другите, а не агресия.
Движението – то е естественият еликсир на живота!
Движението е в основата на физическото и психическото здраве. Според Световната здравна организация, дори 30 минути умерена физическа активност на ден могат значително да намалят риска от хронични заболявания.
Както казва древногръцкият философ Хипократ, наричан от мнозина “баща на медицината”, „Разходката е най-доброто лекарство за човека.“
Това не е просто метафора – днес науката го потвърждава. Редовното движение подобрява кръвообращението, обмяната на веществата, съня и настроението. Според психолози, редовните разходки сред природата възстановяват психичния баланс, което, съвместно с преките благоприятни въздействия върху организма от движението, благоприятства цялостното хармонично душевно спокойствие. Мнозина от нас лично са усещали благоприятното въздействие дори на кратка разходка сред природата и това е усещане, което се дължи на дълбоката връзка между човека и природата и усещането за възстановяване на баланса при досег с природата.
Спортът на открито е повече от тренировка!
Тичането в парка, колоезденето, катеренето или дори разходката с кучето не само поддържат физическата форма, но и носят радост и свобода. Свежият въздух, слънчевата светлина и зеленината доказано стимулират производството на серотонин – „хормонът на щастието“. Освен това, слънчевата светлина е важна за синтезирането на витамин D. Кожата, под въздействието на UVB лъчите от слънцето, синтезира превитамин D3, който се превръща в активен виВитамин Д е уникално хранително вещество, което действа едновременно като витамин и хормон. Съществуват две основни форми на витамин D: витамин D2 (ергокалциферол) и витамин D3 (холекалциферол). Витамин D2 се набавя предимно чрез растителни източници, докато витамин D3 се синтезира в кожата при излагане на слънчева светлина и се съдържа и в някои храни от животински произход.
Витамин D играе жизненоважна роля за поддържане на цялостното ни здраве. Той подпомага усвояването на калция и фосфора, като насърчава здравословното развитие и здравината на костите. Освен това витамин D подпомага нормалното функциониране на имунната система, допринася за здравето на сърдечносъдовата система, регулира нивата на инсулина и дори може да играе роля за повишаване на доброто ни настроение.
Американският писател Хенри Дейвид Торо казва: „Живея, защото искам да живея съзнателно, да поема въздуха дълбоко, да живея дълбоко и да изцеждам живота до последната капка.“ Няма по-подходящо описание на усещането, което спортът, дори само разходката на открито дава – пълноценно присъствие в мига!
Планинският туризъм – връщане към корените, на една ръка разстояние!
Планините носят мир, сила и перспектива. Всяко изкачване е метафора за личностно израстване. Популярна туристическа поговорка казва “Не покоряваме планината, а самите себе си”! И това е самата истина!
Туризмът в природата е не само физическо предизвикателство, но и терапия за ума. Изследвания показват, че престоят в природна среда намалява стреса, тревожността и дори симптомите на депресия, както и въздейства благоприятно върху хора, развили зависимости към алкохол, тютюнопушене и други.
Изкачването на върхове не е самоцел – то е символ на лична победа, преодоляване и осъзнаване.
Но ако не сме планинари – как да започнем?
Ето кратък план на действие, ако желаете да започнете по-интензивни разходки в планината:
Започнете с малки стъпки – ежедневна разходка, йога в парка или неделна разходка в планината. Подходящи са също различните екопътеки, до различни интересни дестинации, които може да споделите с децата, за които също досега до природата е ценен и важен източник на “презареждане”… и витамин D!
Създайте си навик – фиксирайте време за движение всеки ден. Използвайте градските паркове и градинки, а защо не и колоездене в градски условия – всяка стъпка, дори да изглежда малка, е стъпка в правилната посока към здравословен начин на живот!
Включете семейството и приятелите – активността е по-приятна в компания!
Избягвайте крайности – здравословният начин на живот не означава изтощение, а баланс!
Когато се почувствате готови и усещате, че преходи с продължителност 1-2 часа не ви изтощават, може да преминете и към следващата стъпка – приключение в планината!
- Гледка към Габрово от „Градище“
В Габрово изобилства от приятни пътеки, които може да използвате за първи преходи – едва ли има габровец, който да не е посещавал екопътеката към древноримската крепост “Градище”! За да увеличите разходката, може да тръгнете пеш от центъра, минавайки покрай Планетариума и нагоре покрай затворения Зоопарк, след който следва път към крепостта Градище, който не е особено натоварен. До крепостта и Кулата, от която се открива красива гледка към града ще ви отнеме около час и половина, а маршрутът е лек и приятен, с леко изкачване до Зоопарка и оттам – по-полегато към Кулата.
- Витата стена
- Витата стена
- Витата стена
Друга разходка, която може да осъществите, преди да преминете към планината, е разходка по Витата стена – също любимо място за разходка, което габровци познават добре!
Маршрутът между село Здравковец и село Яворец обхожда по-голямата част от платото на Витата стена и е с дължина около 8 км в едната посока. Подходящ е както за пешеходен, така и за велосипеден преход. Има доста варианти за по-кратки отсечки и обиколки в зависимост от подготовката и предпочитанията. Преходът между скалния масив и с. Яворец е подпомогнато с парапети, които улесняват качването / слизането.
Изходен пункт за екопътеката е стопанската сграда в края на село Здравковец, което се намира в горната част на Витата стена. Тръгва се по горския път, минава се покрай езерото Беляковец и се достига до разклон за неолитни пещери и скален феномен „Момичките”. Основният маршрут продължава към Заблатеното езеро и връх Големия репей. Двете пътеки се събират в северозападния край на скалния венец, където се намират и останките от крепостта Витенград (Градът). От отвесните скали там се разкрива прекрасна гледка към околните села и върховете на Централна Стара планина. Следва стръмно спускане към село Яворец, разположено в подножието на Витата стена. Ако пък се подходи от село Яворец, стръмният участък за достигане на скалите и платото е на качване през гората, на около 1-2 км от началото на пътеката.
Витата стена е внушителен дъговиден скален венец, който е съставен от варовикови скали и се намира в най-западната част на платото Стражата, разположено между Севлиево, Дряново и Габрово. Част е от екологичната мрежа НАТУРА 2000, като защитена зона за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна.
Едно от интересните места по маршрута е „Черната пещера“, обявена за значимо подземно местообитание на прилепи в България.
- Иванилски водопад
И третият приятен и лек маршрут, който ще препоръчам в настоящата статия е разходка до красивия Иванилски водопад, който се намира край с. Солари.
Иваниловски водопад се намира на около 9 км от Габрово, в землището на малките селца (махали) Солари и Иванили. Височината на водопада е около 10 метра и образува много красива водна каскада, като под него се образува красиво и дълбоко около 5 метра езерце във формата на сърце. Скалата на водопада е обрасла в мек мъх, който прилича на естествен зелен килим. Водопадът се намира на рекичка, която на места образува големи каменни острови, а след около 300 метра се влива в река Янтра. Разходката до водопада е лека и приятна по черен път, а непосредствено до водопада се стига по пътечка. Нагоре и надолу по реката също има красиви малки водни каскади.
След като се навлезе в село Солари по главния път, точно преди остър сенчест завой с мост над дерето има отбивка вдясно с указателни табелки, по която се слиза леко надолу, за да се достигне началото на екопътеката. Маршрутът е маркиран с червено-бяла лентова маркировка и указателни стрелки, на места са направени кътчета за отдих. След около 20 минути от началото, пътят навлиза в горичка. В края на черния път, който е точно след гората, където е „Горския ресторант“, следва отклонение наляво по тясна пътека и след кратко спускане се вижда водопада. Цялото разстояние до водопада се изминава за около 25 минути. Обратният път, макар и леко нагоре, пак се взема за същото време. Пътеката е лека и приятна за ходене през цялата година. Подходяща е за деца и за хора без предварителна подготовка. Не се изисква специална екипировка.
Маршрутът до Иванилски водопад също е подходящ и за велотуризъм, изкачването на с. Солари отнема около час, може и по-малко, според възможностите – както отбелязахме в статията до тук, основното правило е не да се постига прекомерно натоварване, а да се създаде усещане за баланс и възстановяване както на вътрешния хармоничен психически баланс, така и на баланс във връзката човек – природа, която е изключително важна, що се отнася до здравословния начин на живот!
Следва продължение – път към планината!
Снимки – „За Габрово“
Информация маршрути – „За Габрово“ и https://visit.gabrovo.bg/