Журналисти, адвокати и представители на академичния и гражданския сектор се обединяват в Работна група срещу „делата шамари“ (SLAPP)
По инициатива на Асоциацията на европейските журналисти – България и Програма „Достъп до информация“ журналисти, адвокати и представители на академичния и гражданския сектор поставиха началото на национална работна група срещу „делата шамари“ (SLAPP). Групата е част от Коалицията срещу SLAPP в Европа (CASE).
Работната група си поставя за цел да действа за защита на журналистите и гражданските активисти срещу неправомерен натиск от страна на власти и силни икономически и политически структури. Ще работим за въвеждане на защити в законодателството и нормативната уредба, ще водим регистър на делата срещу журналисти и активисти и ще осигуряваме практическа защита, включително и чрез фонд за покриване на съдебните разноски в случаи на неправомерен натиск.
Такъв фонд функционира в рамките на АЕЖ-България и вече бяха подпомогнати няколко медии, журналисти, а също и граждани, станали обект на съдебни преследване, след като са сигнализирали за нередности.
Последният такъв случай е от началото на тази година, когато с 11 000 лв., набрани от дарители в резултат на призив на АЕЖ България, бе подпомогната медицинската сестра Наталия Станчева, на която ѝ се наложи да плати 15 хил. лв. за адвокатски хонорар по „дело шамар“ за половин милион лева, заведено от АЕЦ „Козлодуй“. Самото дело бе прекратено след бурна обществена реакция и призив на Програма „Достъп до информация“ и АЕЖ.
Друг емблематичен случай е и делото за 1 млн. лв., което „Лев инс“ води срещу Mediapool. АЕЖ успя за три дни да събере от дарители по-голямата част от 40 000 лв., колкото трябваше да плати медията, за да ползва адвокатска защита. Mediapool спечели делото на първа инстанция, а решението на втората инстанция се очаква всеки момент. В случай че решението е потвърдено и влезе в сила, дарените средства ще бъдат върнати в анти-SLAPP фонда и ще бъдат използвани за защита на други медии и журналисти.
В първото заседание на работната група бяха обсъдени различни текущи казуси, включително и възстановяването на справедливостта по случая на Росен Босев, който осъди България в Европейския съд по правата на човека заради несправедлива присъда по „дело шамар“. След решението на съда в Страсбург българските съд и прокуратура бяха принудени да възобновят делото и да го прекратят окончателно.
Друг процес, който следим с повишено внимание, е делото срещу Димитър Стоянов от B.I.R.D., което на първа инстанция е решено от съдия със съмнения за пристрастност. Процесът е по иск за клевета срещу журналиста от Николай Филипов, познат като „Пъдпъдъка“ или „Ники Митничаря“, и има характеристиките на дело срещу публичното участие.
Работната група ще работи не само за защита правата на журналистите, но и на активните граждани, които стават обект на преследване заради принципните си позиции. Неотдавна стана ясно, че Югозападният университет и ректорът му Николай Марин са завели серия от дела срещу историка Стефан Дечев на обща стойност 650 000 лв.
Тези случаи целят заглушаване на гражданите и на критичната журналистика и са в полза на корупцията и злоупотребата с власт, затова и трябва да срещат категоричен и систематичен отговор, какъвто може да даде по-широка коалиция от организации, работещи по темата.
На първата среща на работната група присъстваха представители на Българска фондация „Биоразнообразие”, Коалиция „За да остане природа в България”, Програма „Достъп до информация“; младежката ЛГБТИ организация „Действие“, Антикорупционния фонд, Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Български адвокати за правата на човека и АЕЖ.