Съдбата на паметника на „Бузлуджа“ се решава с референдум в Казанлък
В Казанлък ще се проведе референдум, чрез който ще се реши съдбата на паметника на „Бузлуджа“. С решение на Общински съвет – Казанлък номер 260 от дата 26.09.2024 г. е взето решение да се проведе местен референдум. Точният въпрос ще бъде:
„Подкрепяте ли община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот-частна държавна собственост „Дом паметник“ на връх Бузлуджа за 10 години?“
– на този въпрос пълнолетните казанлъчани ще отговарят с „Да“ или „Не“.
В решението на ОбС – Казанлък още става ясно, че през 2023 г. Община Казанлък е кандидатствала с концепция за интегрирано териториално развитие (КИТИ), в партньорство с Областна управа Стара Загора и Фондация „Проект Бузлуджа“. Средствата, с които ще се разполага са в размер на 7 милиона лева, като целта е „да се запази максимално автентичният облик на обекта, като съшевременно бъдат спряни разрушителните процеси и се осигури безопасен достъп за посетители.“ Предлагат да бъдат извършени следните действия за осъществяване на тази цели:
- Консолидация на конструкцията — извършване на спешни ремонтни дейности за укрепване на покрива, изграждане на нови прозорци, нови електрическа и ВиК инсталации.
- Почистване на обекта – почистване след извършване на СМР, сепариране на отломки и запазване на ценни материали.
- Консервация на художествените елементи – запазване и възстановяване на мозаечните панели и други декоративни елементи.
- Интеграция на нови функции – създаване на пространство за изкуство, културни събития и образователни програми, което ще осигури устойчивост на паметника като културен обект.
„За да бъдат предприети тези стьпки, смятам, че е от съществено значение да се потьрси мнението на местната общност относно целесъобразността община Казанлък да поеме отговорността за стопанисването и опазването на този паметник на културата с национално значение. Монументът Бузлуджа не само има важна историческа стойност, но и е пряко свързан с развитието и обогатяването на туристическия продукт, който Общината предлага. Включването на местната общност в този процес ще подпомогне информираното вземане на решения и ще осигури по-широка подкрепа за дългосрочните действия в тази посока.“
се казва още в решението на ОбС – Казанлък. Референдумът ще се проведе тази неделя, 17 ноември, „За да бъде успешен референдума, от поне 40% гласували – 50+1% трябва да са казали „Да“, коментира пред медиите кметът на Община Казанлък, Галина Стоянова.
Паметникът на Бузлуджа (официално име Дом паметник на БКП) е идеологически монумент на комунистическия режим в България. Обектът е включен в Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“, който е обявен за исторически и архитектурен резерват (ДВ, бр. 97, 1978).
Издигнат е през 1981 г. на връх Хаджи Димитър, повече известен със старото си име връх Бузлуджа (до 1942 г.), в чест на Бузлуджанския конгрес, проведен на същото място през 1891 г. На конгреса е учредена Българската социалдемократическа партия, за чийто наследнички се считат БКП и нейната приемничка БСП. Връх Бузлуджа и Паметникът са светиня за българските комунисти до 1989 г.
Архитектурният проект е дело на колектив, ръководен от арх. Георги Стоилов. Конструкциите са проектирани от колектив, ръководен от проф. инж. Добромир Коларов. Сградата има визуална прилика с Олимпийския стадион в Монреал.
След 1989 г. паметникът е оставен на произвола на съдбата, но любопитни туристи не спират да го посещават, дори и в този му полуразрушен вид.
През 1992 г. паметникът е одържавен по Закона за одържавяването на имуществото на БКП и е запечатан. По време на правителството на Иван Костов е премахната охраната на монумента, с което е оставан на окончателно разграбване. Преди това крадци започват да свалят ценни материали и метали. Изчезват всички ценни вещи, включително и масивният меден покрив, за което не се изключва и участие на членове на правителството. Сградата започва да се руши, чупят се стъкла, изкъртват се мозайки, орнаменти и други елементи от конструкцията на паметника. Унищожени са мозаечните портрети на Тодор Живков и дъщеря му Людмила Живкова. Огромната петолъчка е обстрелвана с огнестрелно оръжие с цел грабеж на рубините, от които е смятано, че е изградена.
Въпреки всичко паметникът попада в класацията „Най-красивите изоставени места в света“ под номер 25, а през 2013 г. сходна класация му отрежда челното място.
В последните години, Фондация „Проект Бузлуджа“ полагаше усилия да бъдат спряни процесите по разруха на сградата, чрез дейности на консервация. Сградата е затворена за туристи, но ежегодно там се провежда Open Buzludzha Festival, който привлича стотици туристи от цяла България.
Дали ще се премине към по-решителни дейности за запазването на сградата и каква ще е нейната съдба от тук насетне, предстои да разберем в неделя.