Защо да подам сигнал?
Гражданското общество е самоизява на свободните граждани, с основното определящо качество да бъде коректив на управляващите.
Когато те не се справят със задачата си да защитават личните граждански интереси, самите граждани трябва да се включат в този процес. Един от начините за участие е посочването на актуални проблеми, и проследяване на разрешаването им.
Проблеми, обект на сигнали, могат да бъдат свързани с безопасността, екологията, функционирането на институциите и пр.
Чрез привличане на общественото и институционалното внимание върху важни проблеми, гражданите подобряват своята среда и повишават качеството на живота си.

Въпроси, свързани с МПС

>> Ситуация: МПС е паркирано върху тротоар

Независимо от статуса на МПС (с номера или без, с или без валидни ГО и ГТП), ако собственикът на тротоара – съответната община  – не го е маркирал и изрично разрешил паркиране върху него, то МПС е в нарушение. Понякога шофьорите се позовават на отдавна отменен текст от ЗДвП, който е разрешавал подобно паркиране, ако остават поне 2 м от тротоара, но това е невалиден аргумент.

Защо е важно да се подават сигнали за този вид нарушение?

На първо място, функцията на тротоара да предоставя безопасно място за придвижване на пешеходците е нарушена, което създава опасност от потенциално фатални ПТП. На второ място, тротоарите не са предвидени да поемат тежестта на МПС, и биват разрушавани по-бързо, което води до затруднения за пешеходците и пренасочване на общински бюджет (т.е. – нашите пари) към излишни ремонти.

Как да подадем сигнал?

За гр. Габрово можете да подадете сигнал по следните начини:
Телефон за сигнали на община Габрово: 0700 144 10 (Внимание – таксува се по времетраене!)
Сигналът се предава към общински инспекторат.
Дежурен телефон на полицията – 066/ 800 866

Какво да очаквам?

И на двата номера ще бъдете помолени да предоставите името си и телефон за връзка. Добра практика е винаги да документирате чрез снимка ситуацията, за да имате доказателство, че не подавате фалшиви сигнали в случай че МПС бъде преместено преди да пристигне екип на полиция и инспекторат. Обикновено на водачът на МПС се съставя фиш или бива глобен, и това МПС повече не паркира на този тротоар.

>> Ситуация: МПС е паркирано в нарушение на ЗДвП

Примери за такова паркиране или престой на пътното платно са:
– На по-малко от 5 метра преди, или дори върху пешеходна пътека
– На по-малко от 5 метра от кръстовище
– В посока, срещуположна на посоката на движение, особено при наличие на хоризонтална маркировка
– Когато оставащата ширина на пътното платно е под 3 метра, и то е маркирано с непрекъсната линия

Защо е важно да се подават сигнали за тези нарушения?

Всяко от тези нарушения повишава риска от ПТП и затруднява придвижването в градската среда.

Как да подадем сигнал?

За гр. Габрово можете да подадете сигнал на дежурен телефон на полицията – 066/ 800 866
 
Какво да очаквам?

Ще бъдете помолени да предоставите името си и телефон за връзка. Добра практика е винаги да документирате чрез снимка ситуацията, за да имате доказателство, че не подавате фалшиви сигнали в случай че МПС бъде преместено преди да пристигне екип на полицията. Обикновено на водачът на МПС се съставя фиш, и колата бива преместена.

>> Ситуация: МПС неправомерно пребивава върху публична собственост – улици, междублокови пространства и други обществени площи.

Това се случва, когато МПС няма регистрационни табели, или те са налични, но МПС е служебно дерегистрирано поради липса на годишен технически преглед (ГТП) или няма активна застраховка „Гражданска отговорност“ (ГО) (служебната дерегистрация отнема около 16-17 дни след изтичане срока на застраховката). МПС с такъв статус могат да бъдат съхранявани единствено в частни имоти.

Защо е важно да се подават сигнали за този вид нарушение?

С оглед на все по-трудното намиране на паркоместа, гражданите имат мотив да изпращат сигнали до отговорните институции, които да подтикнат собствениците на такива МПС да ги узаконят или премахнат доброволно. В краен случай, МПС в нарушение следва да бъдат отстранени от държавата.
 
Как да проверим дали дадено МПС е в нарушение?

Проверка за активна застраховка ГО по рег. номер в сайта на Гаранционният фонд. Въвеждат се: рег. номер на МПС и код за сигурност, който обикновено е трудна за разчитане буквена поредица

Проверка за валиден ГТП в сайта на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“. Въвеждат се: рег. номер на МПС и код за сигурност, който обикновено е трудна за разчитане буквена поредица
– Проверка за статута на терена, върху който се намира МПС в сайта на „Агенция по геодезия, картография и кадастър“, в случай че това не е очевидно.
Въвежда се код за сигурност, който е отговор на проста аритметична операция, след което се избира последователно:
1. Кадастрална карта на България (бутон „Виж“)
2. В полето „ключови думи“ се въвежда приблизителен адрес, име на населено място, или се навигира чрез картата на България в дясно.
3. От меню „Слоеве“ (второ от ляво на дясно) чрез елемента „Изберете подложка“ се избира „Ортофото карта 2020-2022“ за да бъде по лесно да се разпознае фактическото място спрямо кадастралните граници.
4. Избираме режим „Информация за обект“ (символ „i“, ограден с кръг)
5. При щракване в границите на имот, на екрана се визуализира наличната информация за него. Полето „Вид собственост“ съдържа нужната ни информация, като интересната за нас е „Общинска публична“, „Държавна публична“ и други подобни.

Как да подадем сигнал?

За гр. Габрово можете да подадете сигнал по следните начини:
– Телефон за сигнали на община Габрово: 0700 144 10 (Внимание – таксува се по времетраене!)
– Телефон на Депо за отпадъци и изоставени МПС: +359 885 002 427

Какво можем да очакваме?

И на двата номера ще бъдете помолени да предоставите името си и телефон за връзка. Добра практика е винаги да документирате чрез снимка конкретната ситуация, за да имате доказателство, че не подавате фалшиви сигнали в случай че МПС бъде преместено преди да пристигне екип на депо или инспекторат.
След изтичане на сроковете за уведомление на собственика и останалите процедури, МПС би трябвало да бъде преместено от мястото си. Максималният срок за това е 3 месеца, но често това се случва и по-рано.