В намален състав и на извънредно заседание – Общински съвет Габрово одобри отдаването на „Колодрума“ на БФС за срок от 20 години!

Решението за отдаване на терена на бившия Колодрум бе взето с единодушие – „ЗА“ гласуваха всички 21 от присъстващите общински съветници. В залата липсваха мнозина от общинските съветници, а в ролята на председателстващ бе Николай Григоров, зам. председател на Общински съвет.

Неясно защо предложението се разглежда на извънредно заседание на Общински съвет. Предложението и инвестиционното намерение на БФС бяха обявени на заседание на Общински съвет в края на м. май т.г. На 03 юни бе обявен Публично оповестен конкурс за отдаване под наем на част от имот с идентификатор 14218.517.205 по КККР на гр. Габрово, с площ от 3 825 кв. м. – публична общинска собственост, съгласно приложената схема за срок от 20 години, с цел изграждане на футболно игрище с изкуствена трева.

Конкурсът се проведе при следните задължителни  условия:

  1. Начална конкурсна наемна цена – 3 090 лв. /три хиляди и деветдесет лева/месечно/ без ДДС.
  2. Размер на инвестиция в обекта не по-малък от 740 000 лева (седемстотин и четиридесет хиляди лева) без ДДС.
  3. Срок за реализация на инвестицията – до 3 (три) години от датата на сключване на договора.
  4. Депозитна вноска за участие в конкурса – 1 000 лв. /хиляда лева/.

Единствен кандидат, включил се в конкурса, е БФС, които са предложили:

  • Конкурсна наемна цена 3150 лв без ДДС/месечно
  • Размер на предвидените инвестиции – 741 320 лв. без ДДС
  • Срок за реализация на инвестицията – 12 месеца

Общинските съветници одобриха отдаването на терена да е за срок 20 години.

В предложението на БФС до Община Габрово е вписано:

БФС оценява стойността на инвестицията – закупуване, доставка и монтаж на около 3800 кв.м. изкуствена трева (нова) и изграждане на изкуствено осветление в размер на около 740 000 лв, без включен ДДС. БФС ще оцени подкрепата на Община Габрово при подготовката на основата на терена (ако е необходимо).

От писмото още става ясно, че финансирането ще бъде осигурено по „международна програма„.

Всъщност, писмото от БФС е отговор към предложение (покана) от страна на Община Габрово, което предложение е изпратено към БФС на 18.02.2025 г. 

От приложените документи става ясно, че бъдещият стадион ще се разположи на терен с обща площ от 3 825 кв. м.. Според стандартите на БФС, обаче:

Футболният терен за професионален футбол – първа и втора лига трябва да бъде:
– Гладък, в добро състояние и зелен цвят (включително и при изкуственото покритие);
– Хоризонтално с денивелация не повече от 300 mm общо по дължина и 150 mm по цялата ширина;
– Годно за игра по време на целия сезон на националните първенства и турнири.
Размери на терена: 105 x 68 m.
По изключение, поради конструкцията на конкретния стадион и невъзможност да се увеличи игрището, се приемат размери в диапазона 100 – 105 m дължина и 64 – 68 m широчина.

Дори да се приложат минимално одобрените от БФС стандарти за професионален футбол – първа и втора лига (100 х 64 м), то общата площ на терена не би трябвало да е по-малко от 6400 кв. м., което показва, че наличният и одобрен за инвестициата терен с голяма вероятност ще е под минималните стандарти на БФС, което означава, че теренът няма да може да бъде използван за футболни мачове на отбори от първа и втора професионална лига.

На предходното заседание на Общински съвет, в края на м. май, стана ясно, че инвестицията няма да включва и изграждане на допълнителна инфраструктура, като например съблекални, санитарни възли, и други. Това се потвърди и по време на заседанието, което се проведе на 10 юли – няма да бъдат изграждани „сгради“, потвърди Кметът на Габрово, Таня Христова. Тя също потвърди, че Община Габрово ще поеме като ангажимент разчистването на терена. От проведеното заседние и от приложените документи, обаче не става ясно каква ще е общата сума, която Община Габрово ще трябва да отдели, за да се осъществи „разчистването“ на терена. Теренът е всъщност изоставен от години и никога не влязал в употреба недоизграден колодрум, което предполага, че ще са необходими немалко средства за неговото разчистване, така, че да бжъде пригоден за нуждите на футболен терен.

Изисквания за стадион – професионален футбол (Първа и Втора лига) БФС

Предложение кмет

Доклад