Референдумът за „Буздлуджа“ се провали – 18.95 % избирателна активност към 20 часа отчете ОИК – Казанлък

Към 20:00 часа активността, измерена от Общинската избирателна комисия, достига едва 18.95%.

Днес гражданите на Община Казанлък трябваше да отговорят на въпроса: „Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот частна държавна собственост – Дом паметник на връх Бузлуджа, за 10 години“, с „да“ или не“. За да бъде успешен референдумът, обаче, избирателната активност трябваше да достигне поне 40%, като от тези поне 40% гласували, поне 51% трябваше да глауват с „да“, за да може Община Казанлък да кандидатства за 7 милиона лева, като целта беда се запази максимално автентичният облик на обекта, като съшевременно бъдат спрени разрушителните процеси и се осигури безопасен достъп за посетители.“

Това, обаче, явно няма да се случи, тъй като под 20% от казанлъчани отидоха до урните днес. В една от най-популярните местни фейсбук групи, „За Казанлък“, преобладаваха коментари изцяло против провеждането на този референдум, като в един от тях се казва и това:

Честно, такава пропаганда като за Бузлуджа Казанлък не помни. Впрегната цялата общинска мощ, директори, медии – Галина Стоянова иска на всяка цена милионите да минат през нея. Иначе селата, които я “направиха” кмет тънат в дупки и мизерия. Копринка няма канализация. Градът се наводнява при всеки по-голям валеж. Госпожата обаче иска Бузлуджа, много ѝ е “тъжно” да я гледа така, както каза в едно интервю. На мен ми е още по-тъжно за пореден път да се трошат парите на казанлъчани за референдум. 102 хиляди! Представете си това колко път и тротоари са. Това са парите от повешените ви данъци. Вашите пари! Но дори и утре референдумът да се окаже невалиден заради ниската активност, пак ще се глътнат милионите, не се съмнявайте. Ще го извъртят, че въпреки че е невалиден хората искали.

Автор на този коментар е Антон Гудов, известен певец, който се определя и като „пазител на автентичния български фолклор“.

Казанлъчани показаха по-скоро незаинтересованост към съдбата на комунистическия паметник и с това неяснотите около неговото бъдеще се задълбочават.