ЦЪРКВАТА „АРХАНГЕЛ МИХАИЛ” В ГРАД КИЛИФАРЕВО И ЦЪРКВАТА „ВЪВЕДЕНИЕ БОГОРОДИЧНО“ В СЕЛО МАНОЯ – ДВА ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНИ ПАМЕТНИКА НА ДРЯНОВСКИТЕ ВЪЗРОЖДЕНСКИ СТРОИТЕЛИ
Публикация на Исторически музей – Дряново
Църквата „Архангел Михаил” в град Килифарево е разположена в центъра на града на високо естествено доминиращо над околността място. Според арх. Николай Тулешков тя е построена през 1871 г. от уста Колю Фичето. Авторът привежда редица аргументи като извития корниз, които обрамчва покрива на цялата църква, извитата в двойна кобилична линия апсида на църквата, външната декорация на сградата и пр.
Църквата е изградена на равна тераса от добре обработени каменни блокчета. В план тя е типична възрожденска псевдобазилика с конхи от север и юг и една апсида от изток. Първоначално храмът е с отворена нартика, която в последствие е била зазидана и затворена. От запад над входа на църквата се извисява кула-камбанария, градена едновременно с храма. Църквата няма външна пластична украса, като изключим извития корниз, чийто нагъната траектория опасва църквата от всички страни. Най-отдолу на корниза са поставени „вълчи зъби” – един често срещан приом в пластичното оформление на фасадите на храмовете.
Масивната кула-камбанария от запад стъпва върху здрави правоъгълни стълбове. Във височина камбанарията има квадратна основа, осмостенно призматично тяло с колонки и отвори и шатровиден ламаринен покрив. Под осмостенното тяло на камбанарията са оставени кръгли прозорци. Прозорци на два реда има по надлъжните страни на църквата, като на долния и горния ред по надлъжните страни са правоъгълни, а на горния – над две полукръгли конхи-певници и апсидата – елипсовидни с метални решетки. Тези елипсовидни прозорци придават на църквата бароков вид и са едно новаторско решение, което се среща при редица градски храмове.
Църквата е построена през 1871 г. С поред описанието на Ф. Каниц, който за първи и последен път среща Колю Фичето в Килифарево може да се твърди, че храмът е проектиран и дори изграден от него. Планът на църквата и особено кулата камбанария намират точен паралел с построената две години по-късно църква „Св. Св. Константин и Елена” в Търново – една от най-елегантните и представителни черкви на Първомайстора. Стилът на църквата в Килифарево е типично фичевски, което подчертава връзката с Първомайстора, който е строителят на храма.
***
Друга църква, която е строена от дряновски майстори – вероятно ученици на Колю Фичето е храмът „Въведение Богородично” в с. Маноя. Църквата е псевдобазиликална с конхи-певници от север и юг и една апсида от изток. Изградена от обработени каменни блокчета, споени с хоросан. Покривът на храма е отделен от корниз, украсен с „вълчи зъби”. Той е дъговидно извит над входа от запад. Върху него е издълбана годината на построяване на храма – 1871 г. Планът на рама и неговото обемно-пространствено решение и строителна техника, както и същата година строителство – 1871 г. заедно с църквата в град Килифарево свидетелстват, че става въпрос за един строителен екип, построил и двата храма. За църквата в Маноя това са ученици на Първомайстор Колю Фичето, които изцяло копират неговия стил и строителни похвати. Църквата в Килифарево, както посочихме по-горе, е дело на Първомайстора.
Изящната изработка на двата храма, тяхната конструкция с извитите корнизи, използването на релефни орнаменти по корнизите – „вълчи зъби” говорят за една традиция и опит, чийто представители са част от дряновския строителен цен тър през Възраждането. Големият строител е Колю Фичето, а неговите ученици продължават делото му, като му подражават и използват създадените от него архитектурни и пластични решения в строителството.
Автори: д-р Венелин Бараков – уредник и Юлия Дабкова – уредник
Повече за църквата в с. Маноя може да прочетете в нашата рубрика
„Премълчаните истории„,
тук.