Национална конференция ”Политики и Равнопоставеност на местно ниво” се проведе в Габрово в навечерието на Международния ден за елиминиране на насилието срещу жени
Във вторник, 19 ноември в Ритуална зала в Община Габрово се проведе Национална конференция ”Политики и Равнопоставеност на местно ниво”, с организатор Фондация „F.L.Y.“. Конференцията се провежда в навечерието на 25 ноември – Международния ден за елиминиране на насилието срещу жени.
Домашното насилие е обществен и институционален проблем, засягащ всеки един от нас, а не “битов скандал”!
заявиха от Фондация „F.L.Y.“ при обявяването на събитието.
Конференцията продължи около 4 часа, а основни лектори бяха експерти с над 20 год.опит в гражданския сектор и професионалисти с фокус към:
– правата на жени и момичета
– насилие, основано на пола
– превенция и защита от домашно насилие
Основни лектори бяха г-жа
Илиана Балабанова – Президент на Европейско женско лоби, която обърна внимение на няколко въпроса, сред които – основните права на жените и момичетата и информация относно насилието, основано на пола.
„Жените променят Европа, но промяната започва от политиките на местно ниво“,
каза тя в самото начало на конференцията.
Тя обърна внимание и на факта, че в България има въведен Закон за защита от домашнито насилие още от 2005 г., като нашия закон е бил първият такъв въведен в страните от бившия „Източен блок“ и по-късно е послужил за основа за подобни закони и в други страни от бившия блок. Тя поясни и, че Европейско женско лоби работи за представяне и защитаване на жените в Европа пред всички институции, като в състава му в България влизат 11 неправителствени организации.
Г-жа Балабанова обърна внимание и на факта, че разлики между половете има и те никак не са малко, дори на ниво Европейски съюз. Все още жените получават по-ниско заплащане, спрямо мъже на същите позиции, а разликата в пенсиите достига до 40%.
„Има женски потенциал, който не се използва достатъчно в целия ЕС“.
каза още тя и допълни:
„Решаването на проблемите на местно ниво е първата и най-важна стъпка към решаване на проблемите на национално ниво“
В течение на конференцията бяха посочени и основните проблеми, с които се сблъскват общините в България, сред които:
– Липса на изградени кризисни центрове
– Липса на достатъчно жени на обществени длъжности
– Липса на обществени съвети, които да се занимават в проблемите, свързани с равнопоставеността на половете
– Липса на достатъчно обществена подкрепа
– Неефективен обществен транспорт и ограничения в придвижването на трудноподвижните
– Липса на местни политики за равенство между половете
За Община Габрово бяха посочени следните по-големи проблеми:
– Липса на работна група/съвет, който да работи по проблемите с домашното насилие
– Необходимост от кампанни за повишаване на осведемеността за правата на жените и решаване на темите, свързани с равнопоставеност на половете
За основни цели на Конференцията бяха определени:
1. Темата за домашното насилие – взаимодействие с общините, изграждане на кризисни центрове, на обществен съвет, както и цялостен механизъм за защита от насилие.
2. Равнопоставеност на половете и местни политики – интегриране на принципа на равнопоставеност на половете
3. Фондонабиране
„Много е важно да защитим жертвите, но още по-важно е всеки от нас да мисли как да не се превръща в жертва и/или насилник“
акцентира г-жа Балабанова.
Лектор бе и г-жа Дияна Видева, вещо лице и психолог към Софийски градски съд и Асоциация „Деметра“, която представи презентация с акцент превенция на насилието. Тя изрази мнение, че стереотипните разбирани за половете са в основата на неравенството между половете. „Насилието, основано на пола би могло да бъде физическо, психологическо, социално, емоционално и сексуално, но често е комбинация от няколко вида“, сподели тя и уточни, че основната причина за насилието е именно неравенството между половете.
„Необходими е координационен механизъм – всяка институция да носи отговорност, за да се изгради цялостен и ефективен процес за защита от домашно насилие“,
уточни г-жа Видева.
Тази директива е общ документ, който налага адаптиране на националното законодателство на всяка една от страните-членки на ЕС към Директивата, като това трябва да стане в срок до 13 юни 2027 г. Директивата стъпва върху станалия печално изчествен текст на т.нар. Истанбулска конвенция, който не бе изцяло приет в редица държави, сред които и България.
8 милиона евро ни струва всяка година това, че изоставаме със защитата на жените от домашно насилие – това са изчислили отЕвропейския институт за равенство между половете, като в тази сума са включени разходи по дела, медицински разходи, отсъствие от работа на жертвите и т.н.
сподели г-жа Балабанова.
В същото време, обаче, държавният бюджет за защита на жените от насилие е 0 лв, допълни г-жа Видева.
В хода на раговора стана ясно и, че ако се случва насилие над жени-журналисти, обществени личности и/или граждански активисти, които се борят за правата на хората и в частност – на жените, това се счита за „утежняващо обстоятелсто“.
„Чака ни много работа, за да може България да адаптира законодателството си към новата Директива“
бе уточнено още на конференцията.
Лектор бе и г-жа Теодора Крумова, Програмен директор на Център „Амалипе”, която обясни подробности около фондонабирането и уточни:
„Необходимо е постонно да говорим за проблема с правата на жените и също и на жените от ромската общност, които са изправени пред множество проблеми и предизвикателства“.
уточни тя.
„Всичко, което правим – дефакто има една дума „ЗАЕДНОСТ“ – няма нищо срамно, нищо страшно, има и една друга дума – „СПОДЕЛЕНОСТ“ – всичко вече е публично, дигитално, модерно, и още две думи – „ТОЛЕРАНС и ТЪРПЕНИЕ“, но не към насилието, а да се изслушваме правилно и да си съдействаме, защото това е комплексна работа, без значение какъв точно е проблемът – дали е етнически, дали е насилие, основано на пола. Като домакин, наистина се радвам да видя хора, които са вещи в с тази сфера и в темата, които са експерти, и които имат желание за работа, защото наистина е неприятно, когато се случи поредното убийство и тогава всички се сещат, че искат направят „нещо“ – ето тук идва и думата „ПРЕВЕНЦИЯ“ – използвайте я, особено тези от вас, които имате и властта да я ползвате и прилагате“.
каза Марина Ангелова, основател на Фондация „F.L.Y.“.
Цялата конференция може да изгледате на запис,
тук.