МТСП: Всяка община решава какви точно социално-здравни услуги ще предоставя, за да отговори в най-голяма степен на нуждите на потребителите
Това отговориха от Министерство на труда и социалната политика, във връзка с отправено наше запитване по реда на ЗДОИ, след като получихме сигнал, че новата социално-здравна услуга „Иновативни здравно-социални услуги“ не покрива част от удлугите, предоставяни по предходната програма, „Грижа в дома“, която изтече в края на м. декември, 2024 г.
Основни акценти от предоставената от МТСП информация:
- Какви здравни услуги включва новата програма?
- Програмата има за цел да подобри предоставянето на интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда за самотно живеещи лица с увреждания и възрастни хора, които не могат да се самообслужват.
- Новата програма включва почасови грижи, дистанционен мониторинг чрез телекеър технологии и съдействие за достъп до здравни и социални услуги.
- Необходимо ли е презаписване на ползвателите?
- Включването на лицата от целевата група ще се извършва на база индивидуална оценка на нуждите чрез международно признати скали за оценка – Бартел и Лоутън-Броди. На база резултатите общините ще правят подбор на потребителите.
- Какво се случва с медицинските лица, работили по старата програма?
- Министерството не разполага с информация дали наетите медицински лица по предходната програма „Грижа в дома“ са запазили трудовите си отношения. Този въпрос попада в компетенциите на съответните общини.
- Какви права имат тежко болните и лежащо болните, които се нуждаят от медицинска помощ у дома?
- Почасовите интегрирани здравно-социални услуги остават част от новата програма и ще продължат да се финансират от Програмата „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027 г.
- Въпросът за предоставяне на рехабилитация и посещения от медицински лица на тежко болни пациенти у дома ще бъде препратен към Министерството на здравеопазването.
Конкретно относно основния ни въпрос, какви здравни услуги включва новата програма, от Министерството отговарят:
Услугите могат да включат дейности за посрещане на ежедневните нужди на потребителите (хранене и приготвяне на храна, преобличане и поддържане на лична хигиена, хигиена на жилището, доставка и дозиране на лекарства, поставяне на инжекции и др.), както и съдействие за достъп до други здравни и социални услуги (придружаване, консултиране и т.н.). Посочените услуги са примерни и списъка не е изчерпателен. Всяка община ще извърши преценка, какви точно услуги ще предоставя, за да отговори в най-голяма степен на нуждите на потребителите.
От Община Габрово ни отговориха преди седмица на същите въпроси, а от отговора им стана ясно, че
Част от досега предоставяните услуги ще се преустановят, а част от потребителите не отговарят на определените целеви групи.
Относно конкретния въпрос за точните здравни услуги, които ще бъдат покривани от новата програма, отговорът гласеше:
Новата схема „Иновативни здравно-социални услуги“ е продължение на част от предоставяните до момента дейности в проект „Грижа в дома“. Запазват се дейности, извършвани от медицинска сестра и рехабилитатор, отпадат дейности като посещение на лекар-специалист в дома на потребителите. Потребителите, които могат да заявят желание за ползване на услуги в рамките на проект „Иновативни здравно-социални услуги в община Габрово“, са „самотно живеещи лица с увреждания, които независимо, че нямат определена чужда помощ, разполагат със съответните медицински документи, удостоверяващи невъзможността им за самообслужване за определен период от време; самотно живеещи лица в надтрудоспособна възраст в невъзможност за самообслужване, които нямат определена по съответния ред степен на намалена работоспособност“.
Според отговора от МТСП, обаче, както и според предварителните отговори, с които разполагаме от проведена Информационна среща по бъдещата процедура „Иновативни здравно-социални услуги“ по Програмата за развитие на човешките ресурси, става ясно, че е допустимо по програмат да бъдат назначавани медицински лица, както и да се осигурява рехабилитация, и това е по преценка на самата община.
В отговора от МТСП се подчертава, че Общината ще може да извършва преценка какви точно услуги да бъдат предоставяни,
за да отговори в най-голяма степен на нуждите на потребителите.
В предходния наш материал по казуса разгледахме и как е процедирала Община Трявна – там е предоставена опция да се избира от желаещите новата услуга потребители дали да ползват социални, здравни или и двата вида услуги. Община Габрово, обаче, не е провела информационна кампания, според данни от досегашните ползватели на услугата, които разбраха от нашата предходна публикация по темата, че трябва да си заявят наново услугата. От отговора на Община Габрово стана ясно и, че са освобовени медицински сестри, рехабилитатори и психолози, като в новия проект остава незначителна част рехабилитация и дейности, извършвани от медицинска сестра, предоставяни за конкретните лица от целеви групи.
Как, обаче, е извършена преценката от какви точно услуги имат нужда желаещите да позлват новата услуга, така, че това
да отговори в най-голяма степен на нуждите на потребителите,
при положение, че според сигналът, с който разполагаме, не е търсено тяхното мнение, нито са им предлагани варианти – този въпрос ще отправим допълнително към Община Габрово и МТСП.
Целият отговор на МТСП може да прочетете във файла тук.